برنده جایزه بهترین انیمیشن کوتاه جشنواره فیلم کودک و نوجوان:
زیر ساخت‌های تولید انیمیشن بلند در ایران وجود ندارد

برنده جایزه بهترین انیمیشن کوتاه جشنواره فیلم کودک و نوجوان یکی از ضروریات تولید فیلم انیمیشن بلند را وجود زیرساخت‌های سینمای صنعتی می‌داند که لازمه تولید کارهای سینمایی است.

به گزارش پانا؛ امسال در جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان جایزه بهترین فیلم پویانمایی کوتاه به فیلم «باربر» ساخته داریوش اسکویی اهدا شد. این فیلم درباره زندگی انسانی است که در چرخه‌ای کارخانه‎وار، شبیه به زندگی اکثر آدم‌ها، به دنیا می‌آید و در روزگار پیری وقتی دستان مرگ به سراغش می‌آید همه آنچه را طی این مدت به دست آورده بود از دست می‌دهد و بدنش درون قبر کشیده می‌شود.

داریوش اسکویی لیسانس کارگردانی سینما از دانشگاه هنر تهران، کارگردان انیمیشن و انیماتور است که تا امروز علاوه بر افتخارات کشوری همچون رتبه چهارم کشوری در جشنواره جوان خوارزمی، برگزیده بهترین فیلم از انجمن پیشگامان پیشرفت، برگزیده بهترین انیمیشن از جشنواره نهال و برگزیده بهترین انیمیشن در بخش آماتور جشنواره فیلم مستقل خورشید، حضور در جشنواره‌های مختلف داخلی و بین‌المللی را تجربه کرده است.

اسکویی در پاسخ به این پرسش که «چرا انیمیشن‌سازان ایرانی در بخش فیلم کوتاه همواره موفق تر از آثار بلند سینمایی عمل کرده‌اند؟» می‌گوید: انیمیشن‌های کوتاه ایرانی همیشه در جشنواره‌های مطرح بین‌المللی از «انسی» گرفته تا جشنواره‌های سطح پایین‌تر مقام آورده‌اند، اما همانطور که خودتان اشاره کردید انیمیشن‌های سینمایی ما کمتر به این درجه رسیده‌اند. شاید نخستین علت این موضوع را باید در تفاوت کمی تولید جست‌وجو کنیم. وقتی تعداد محصول تولیدشده بالا باشد شانس حضور چند محصول باکیفیت میان آنها بیشتر می‌شود؛ همین موضوع درباره تولید انیمیشن در ایران صادق است.

وی ادامه داد: «تجربه» نیز علت بعدی این تفاوت است؛ هم تجربه فردی و هم تجربه جمعی و تیمی در کشور ما در تولید انیمیشن کوتاه بسیار بیشتر از آثار سینمایی است. بدیهی است که به همراه تجربه بیشتر، کیفیت آثار نیز بالا می‌رود. البته افراد یا تیم‌هایی هم بودند که از تجربه فیلم کوتاه و تیزر تبلیغاتی و کارهای تلویزیونی شروع کردند و به سمت آثار سینمایی رفتند. این افراد در عرصه کوتاه خیلی موفق بودند اما در بخش سینمایی نتوانستند بدرخشند که این موضوع خود علت‌های متفاوتی دارد.

این انیمیشن‌ساز جوان در ادامه به تفاوت‌های موجود بین دو عرصه فیلم کوتاه و بلند انیمیشن پرداخت و گفت: دو عرصه انیمیشن کوتاه و انیمیشن سینمایی کاملا متفاوت هستند، خاستگاه متفاوتی دارند و مخاطبانشان نیز متفاوت هستند. اصولا مخاطبان انیمیشن کوتاه داوران و دنبال‌کنندگان جشنواره‌های هنری هستند، نه گیشه و مخاطبان سینما.

کد خبر: 1222  |  منتشر شده در: دوشنبه 26 شهریور 1397 ساعت 11:01