گزارشی از رویدادی فرهنگی که سال هاست با نام اصفهان عجین شده است
جشنوارۀ فیلم کودک و نوجوان، بیم ها و امیدها


جشنوارۀ فیلم کودک و نوجوان که از سال 1361 در حال برگزاری است، بیشترین دوره های خود را در اصفهان برگزار کرده و همواره با چالش هایی در خصوص تغییر میزبانی آن همراه بوده است.

به گزارش ایمنا، جشنوارۀ فیلم کودک و نوجوان، یکی از جشنواره های سینمایی کشور است که از سال 1361 تا کنون، در مکان ها و تاریخ های مختلفی در دو بخش داخلی (فیلم های سینمایی) و بین الملل (فیلم های انیمیشن) برگزار شده است. این جشنواره که تا کنون 6 دوره در تهران، 17 دوره در اصفهان، یک دوره در کرمان و 5 دوره در همدان برگزار شده، اگر چه از سال 1390 به موجب امضای تفاهم نامه ای برای برگزاری دورۀ 5 سالۀ آن در اصفهان، برنامه ریزی شده بود اما از سال 94 و همزمان با آغاز برگزاری دور بیست و نهم جشنواره، تغییراتی به وجود آمد که عده ای علت اصلی آن را تغییر شهردار اصفهان اعلام کردند و با ملغی اعلام کردن تفاهم نامۀ پنج ساله، میزبانی بیست و نهمین دورۀ جشنواره را به همدان سپردند. برگزاری این دوره از جشنواره در همدان به اندازۀ کافی برای اصفهان غم انگیز بود که خبر تفکیک بخش های مختلف جشنواره و سپرده شدن بخش نوجوان به همدان و بخش کودک و خردسال به اصفهان هم به گوش رسید.
در گزارش پیش رو کوشیده ایم با مرور اتفاقات و اظهار نظرهای مطرح شده در مورد تعیین مکان برگزاری جشنواره و تفکیک بخش های آن، به سرانجام این جشنواره بپردازیم:

اصفهان بهترین خاستگاه جشنواره است
18 مرداد 1393
خبرگزاری مهر: جعفری جلوه، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در نشست مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و شهردار اصفهان و مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره کودک درباره برگزاری بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوان گفت: هم اصفهان و هم سینمای کودک به هم نیازمندند. سینما که زبان جهانی است و در قابلیت و توانمندیش شکی نیست، اصفهان را هم باید نماد ایران و اسلام دانست. این شهر بهترین خاستگاه جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان است و با توجه به اینکه این جشنواره در دنیا با درجه A همان اول شناخته می‌شود چه بهتر است که با نام شهر زیبا و تاریخی اصفهان گره بخورد. همانگونه که در دنیا نیز همه این جشنواره را با نام اصفهان می شناسند و چند سالی هم که بالاجبار برای حفظ بقایش به شهرهای دیگر رفت همه این قضیه را گوشزد می‌کردند که باید این جشنواره در اصفهان برگزار شود. سینما باید ارزش‌های تمدنی و فرهنگی ملی کشور را به دنیا بشناساند چه بهتر که خاستگاه سینمای کودک ما این شهر پر تمدن و زیبا باشد.

11 مهر 1393
خبرگزاری مهر: حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که از حاضران در مراسم افتتاحیه بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در اصفهان بود، به مناسبت آغاز به کار این رویداد سینمایی به سخنرانی پرداخت  و یادآور شد: تلاش می‌کنیم تا مدیریت جشنواره به شهر اصفهان و مردم آن که اهل فرهنگ و هنر هستند، واگذار کنیم.
وی با اشاره به سرمایه‌گذاری شهرداری اصفهان در عرصه تولید فیلم کوتاه در سال جاری، ادامه داد: ما در سازمان سینمایی وزارت ارشاد هم سطح با شهرداری اصفهان از تولید فیلم بلند سینمایی حمایت می‌کنیم تا سال آینده فیلم‌های بلند ساخته شده اصفهانی‌ها در حوزه کودکان و نوجوانان نیز در جشنواره حضور داشته باشند.
شهردار سابق اصفهان هم در این جلسه به سخنرانی پرداخت و یادآور شد: برای تولید فیلم در حوزه فیلمسازی کودکان و نوجوانان سرمایه گذاری یک میلیارد تومانی انجام شده است و نتیجه این توجه ویژه، تولید 50 فیلم در اصفهان برای حضور در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان و رقابت 13 اثر از فیلمسازان اصفهانی در بخش رقابتی این دوره از جشنواره است.

اعلام خبر برگزاری بیست و نهمین دوره از جشنواره در اصفهان
9 مرداد 1394
خبرگزاری مهر: چندی پیش تغییر شهردار اصفهان باعث شد که توافقات سازمان سینمایی و مسئولان این شهر برای برپایی جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان در اصفهان معلق بشود و در این فاصله شهرهای دیگری چون همدان و حتی تهران برای میزبانی این جشنواره سینمایی مطرح شوند.
در نهایت و در پی جلسه پنجشنبه 8 مرداد 94 مسئولان سازمان سینمایی با مدیران اصفهانی، مقرر شد بیست و نهمین جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان در اصفهان برگزار شود. البته برای تاریخ برگزاری این جشنواره باید شورای سیاستگذاری و راهبری سینمای کودک و نوجوان به جمع بندی برسد.
با توجه به زمان اندک باقیمانده به زمان همیشگی برگزاری جشنواره کودک در مهر ماه به نظر می رسد هماهنگ کردن شرایط میزبانی در فاصله دو ماهه میسر نباشد و زمان برپایی جشنواره نیز تغییر کند.
جلیل اکبری، مشاور مدیر عمل بنیاد سینمایی فارابی نیز درباره مکان برگزاری این رویداد سینمایی گفت: مذاکرات با مسئولان شهرداری اصفهان مبنی بر برگزاری این جشنواره در این شهر  همچنان ادامه دارد و سیاستگذاران رسمی جشنواره هنوز معتقدند بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان در اصفهان برگزار می‌شود.
وی افزود: همچنین شهر همدان هم گزینه در دست بررسی است اما به هر دلیل اگر این رویداد سینمایی در هیچ یک از این شهرها برگزار نشود؛ تهران می تواند میزبان یک جشنواره بین المللی استاندارد باشد و امکانات مناسب برای میزبانی را دارد.

اعلام ناگهانی میزبانی همدان برای برگزاری دور بیست و نهم و زمزمه های تفکیک
در نهایت علی رغم تاکید مسئولان اصفهان و برپایی جلسات متعدد با هدف برگزاری دور بیست و نهم جشنواره در اصفهان، شهر همدان به عنوان محل برگزاری این دوره اعلام شد و همزمان گفتگوهایی نیز مبنی بر تفکیک بخش کودک و خردسال از بخش نوجوان جشنواره مطرح شد که البته مخالفان و موافقان خود را داشت.
13 مرداد 1394
خبرگزاری مهر: علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: پس از استیضاح شهردار اصفهان و عدم کسب رای اعتماد وی از شورای شهر اصفهان، تمامی توافقات با شهردار وقت اصفهان معلق شد، هر چند که این اتفاق خللی در پیگیری برنامه‌های جشنواره ایجاد نکرد.
تابش با بیان اینکه با انتصاب شهردار جدید اصفهان جلسه‌ای روز جمعه گذشته با حضور دکتر ایوبی، رئیس سازمان سینمایی کشور، بنده با شهردار اصفهان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان و سایر مسئولین برگزار شد، گفت: در این جلسه اصفهان اعلام کرد علاقه‌مند به میزبانی است اما با توجه به تاخیر پیش آمده مهرماه امسال امکان میزبانی ندارد.
عضو شورای سیاست‌گذاری و راهبردی سینمای کودک و نوجوان بیان داشت: بر این اساس شورای سیاست‌گذاری و راهبردی سینمای کودک و نوجوان با حضور دکتر ایوبی تشکیل جلسه داد و موضوع را بررسی کرد.
وی گفت: این اتفاقات در حالی رخ داد که مسئولان، هنرمندان و  اقشار  مختلف مردم استان همدان به جد پیگیر و علاقه‌مند میزبانی جشنواره فیلم کودک و نوجوان بودند.
تابش با اشاره به جلسه‌‌ای که با حضور استاندار همدان و دیگر مسئولین این استان برگزار شد، اظهار کرد: در این جلسه جمع‌بندی شورای سیاست‌گذاری و راهبردی سینمای کودک و نوجوان را اعلام کردیم که با موافقت استاندار همدان جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان در مهرماه سال‌جاری در همدان برگزار خواهد شد.
با برگزاری دور بیست و نهم جشنواره در همدان و برگزاری نخستین المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان(12 تا 19 سال) در سراسر کشور توسط این بنیاد، تابش اعلام کرد: این المپیاد حرکتی بزرگ در راستای تقویت سینمای نوجوانان خواهد بود. وی تفکیک دو بخش جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان را زمینه ساز تحقق رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در موضوع عدالت فرهنگی و رونق جشنواره‌ها در همه استان‌ها عنوان کرد و گفت: تفکیک دو بخش جشنواره سبب تخصصی شدن و ارتقا وضعیت سینمای کودک و نوجوان خواهد شد.
تابش در پایان این میزبانی را به همه مردم و هنرمندان استان همدان تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد: همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین میزبان شایسته‌ای برای سینمای نوجوانان باشد.
16 تیر 1394
خبرگزاری مهر: اصغر آذربایجانی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اصفهان گفت: برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در اصفهان قائم به شخص نیست و بر اساس توافق‌نامه بین دو نهاد حقوقی برگزار می‌شود.
آذربایجانی با بیان اینکه بر اساس توافق نامه بنیاد سینمای فارابی و شهرداری اصفهان آخرین سال توافق برای برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در شهر اصفهان است، اظهار داشت: بر اساس این توافق نامه اصفهان به مدت 5 سال میزبان جشنواره کودک بوده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر پیگیر تشکیل شورای سیاستگذاری بیست‌ و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌‌های کودکان و نوجوانان هستیم، افزود: در این راستا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد سینمای فارابی و شهرداری اصفهان تعهداتی را دارند که باید به آنها جامه عمل بپوشانند.

موافقان  و مخالفان تفکیک و نظر نهایی دبیر جشنواره
13 مرداد 1394
خبرگزاری مهر: علی رضا شجاع نوری، دبیر بیست و نهمین دوره جشنواره‌های بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان گفت: با توجه به استقبال مردم، مسئولین، هنرمندان به ویژه استاندار همدان و اعلام حمایت همه جانبه از سوی قشرهای مختلف مردمی و مسئولان تصمیم بر این شد تا جشنواره بین‌المللی کودکان و نوجوانان در دو بخش "کودک و خردسال" در اصفهان و بخش "نوجوان" در همدان برگزار شود و استان همدان میزبان بخش نوجوان خواهد بود.
وی با اشاره به لزوم تفکیک بخش‌های نوجوان و کودک جشنواره فیلم و تاکید شورای سیاست‌گذاری جشنواره بر این مهم اظهار کرد: بر این اساس جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان به صورت دوسالانه در همدان و جشنواره بین‌المللی کودکان و خردسالان نیز به صورت دوسالانه در اصفهان برگزار خواهد شد.
وی برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان و نیز المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان در همدان را بستری برای توجه بیشتر به نیازهای نوجوانان دانست و بیان داشت: از این پس پروانه زرین جشنواره‌های فیلم‌های کودکان نوجوانان در همدان و اصفهان به پرواز در خواهد آمد و"همدان شهر نوجوان" خطاب می‌شود.
وی  افزود: از سوی دیگر عزم جدی مدیریت شهری اصفهان نیز ما را بر آن داشت که با استفاده از این فرصت توجه هر چه بیشتر و متمرکز به کودکان و خردسالان کشور، منطقه و جهان را در برنامه‌های جشنواره داشته باشیم.
شجاع نوری وضعیت زیرساخت‌های استان همدان را برای برگزاری جشنواره مناسب ارزیابی کرد و گفت: با جدیتی که در استان همدان برای این میزبانی وجود دارد همدان میزبان شایسته ‌ای برای جشنواره بین المللی فیلم های نوجوانان خواهد بود.
وی افزود: با تقویت زیرساخت‌ها و نیز تامین اعتبارات مورد نیاز، همدان استعداد این را دارد تا به یکی از مراکز تراز اول جشنواره‌ای نوجوان در جهان تبدیل شود.
وی با بیان اینکه تفکیک بخش‌های جشنواره باعث ایجاد شور و نشاط در بین نوجوانان ایران زمین خواهد شد، ابراز امیدواری کرد: همان‌گونه که اصفهان مهد پرورش فرهنگی کودکان و خردسالان ایران خواهد بود، نوجوانان ایران با حضور پررنگ‌تر در عرصه‌های فرهنگی، الگوهای مناسبی برای نوجوانان جهان باشند.
شجاع نوری در پایان با تبریک به مردم استان همدان برای این میزبانی، گفت: سالن‌های سینمای همدان از این پس منتظر حضور دوست‌داران سینما به ویژه نوجوانان خواهد بود.
7 شهریور 1394
خبرگزاری مهر : آذر بایجانی با انتقاد از تفکیک جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان و تقسیم بندی آنها بین همدان و اصفهان بیان داشت: جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در سال 90 و بر اساس توافق‌نامه بین شهرداری اصفهان، بنیاد سینمایی فارابی و معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مدت 5 سال به اصفهان بازگشت، این در حالی است که سال جاری آخرین سال اجرای این توافق‌نامه است و در این میان سازمان سینمایی فارابی بدون توجه به توافق‌نامه و تعهد طرفین آن و برگزاری شورای سیاستگذاری جشنواره تصمیم به تفکیک جشنواره گرفته است.
وی با اعتراض به این مطلب که بدون برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری، تفکیک صورت گرفته است گفت: در نشست اخیر رئیس سازمان سینمایی کشور، شهردار اصفهان، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری در آخر مرداد ماه در اصفهان توافق شد به دلیل تغییرات مدیریتی در بنیاد فارابی و تغییر مدیریت شهری و عدم تشکیل ستاد این جشنواره در هفته نکوداشت اصفهان در اردیبهشت ماه سال آینده صورت پذیرد ولی متاسفانه در مصاحبه مسئولان سازمان سینمایی کشور بعد از این توافق خبر تفکیک جشنواره اعلام شد.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر اینکه بر اساس این توافق‌نامه بنیاد سینمایی فارابی و شهرداری اصفهان سازمان سینمایی کشور موظف هستند بر اساس تعهد دو طرفه جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان را بدون تفکیک در اصفهان برای پنجمین سال متوالی برگزار کنند، افزود: در صورت تصمیم برای عدم اجرای توافق‌نامه بایستی بر اساس نظر طرفین و تصمیم امضا کنندگان توافق نامه انجام پذیرد نه اینکه حتی بعد از جلسه توافق در اصفهان در هفته‌های گذشته سازمان سینمایی کشور تصمیمی خلاف توافق‌نامه و جلسه هماهنگی در اصفهان انجام دهد، این تصمیم کاملا غیر قانونی و غیر اخلاقی است.
وی با بیان اینکه جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان تنها جشنواره فیلم در ایران است که برند بین‌المللی دارد و در عرصه سینمای بین‌الملل ثبت شده است، ادامه داد: این جشنواره از سال 61 کار خودش را  آغاز کرده و 17 دوره آن در اصفهان برگزار شده است بنابراین نام جشنواره در حوزه بین‌الملل با اصفهان عجین شده و تفکیک ناپذیر است و حوزه بین‌الملل این جشنواره را با نام اصفهان می‌شناسند.
31 شهریور 1394
خبرگزاری ایسنا: محمد ناصر نیکبخت، استاندار همدان گفت: تفکیک جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان یک کار تخصصی و ضروری بود و با این اتفاق هم مردم همدان و هم مردم اصفهان از جشنواره بهره خواهند برد. وی با اشاره به اینکه بحث تفکیک جشنواره، تصمیم شورای برنامه ریزی و راهبردی سینمای کودک و نوجوان کشور بوده اظهار کرد: قطعا با این تصمیم ما شاهد اتفاقات مثبتی چه در سینمای نوجوان و چه در سینمای کودک خواهیم بود.
18 مهر 1394
خبرگزاری مهر: علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در آیین جشن سینمای اصفهان و تجلیل از هنرمندان با توجه به پیامی که استاندار اصفهان به نمایندگی از مردم این شهر در ارتباط با عدم منطقی دانستن تفکیک جشنواره فیلم کودک و نوجوان اعلام کرده بود گفت: تفکیک این جشنواره به شکل آزمایشی است، همان‌طور که در اصفهان شورای هم‌اندیشی داریم در تهران نیز اتاق فکری با حضور هنرمندان بزرگ کشور تشکیل دادیم که پس از بررسی‌ها قرار بر این شد که به صورت آزمایشی جشنواره فیلم کودک و نوجوان را به 2 بخش تفکیک کنیم.
وی اضافه کرد: در حوزه کودک آثار خوب و فاخری ساخته شده که امید می‌رود سال آینده شاهد جشنواره کودکی پربار در اصفهان باشیم.
12 دی 1394
خبرگزاری مهر: مهدی مسعود شاهی دبیر سابق جشنواره فیلم و کودک نوجوان در خصوص تفکیک جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان گفت: تفکیک این جشنواره از غصه‌های من است و در حال حاضر شرایط می‌توانست غیر از این باشد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان جشنواره‌ای جامع بود که پایگاه آن در اصفهان نهادینه شده بود، ادامه داد: ما منکر ظرفیت‌ها و قابلیت‌های همدان نیستیم اما اگر در شکلی دیگر از هنر ماننده تئاتر در حوزه کودکان در همدان سرمایه‌گذاری می‌شد بهتر بود چراکه جشنواره تئاتر کودک در همدان موفق عمل کرده و امتحان خود را پس داده است.

وی با بیان اینکه ماندگاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان می‌توانست نتایج بهتری داشته باشد، اضافه کرد: اصفهان می‌توانست جشنواره فیلم کودک و نوجوان را به عنوان جریانی مستقل در سطح جهانی به حرکت دربیاورد.
15 آبان 95
خبرگزاری ایسنا: رضا داد، آخرین وضعیت تصمیم‌گیری برای تفکیک یا عدم تفکیک جشنوارۀ فیلم کودک و نوجوان را به پس از زمان برگزاری بخش رقابتی جشنواره کودک در سال 96 موکول کرده و می‌گوید: بعد از جشنوارۀ کودک هردو شیوه بررسی خواهد شد و جمع‌بندی آنها برای مسیر چهار سال بعد ارائه داده می‌شود.
برگشت لایحۀ دو فوریتی تمدید برگزاری جشنواره در اصفهان و امیدوار شدن همدان
24 مرداد 95
خبرگزاری مهر: ندا واشیانی پور، سخنگوی شورای شهر اصفهان، بررسی لایحه تمدید برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان را از لوایح بررسی شده در جلسه علنی عنوان کرد و بیان داشت: در این لایحه آمده بود که با توجه به اتمام توافق پنج ساله برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در سال 1394 و پیشنهاد معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت ارشاد اسلامی مبنی بر تمدید این توافق‌نامه برای یک دوره پنج ساله دیگر، به پیوست توافق نامه پیشنهادی مورد موافقت شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صحن علنی شورا ارائه شد.
وی ادامه داد: دو فوریت این لایحه به دلیل نیاز به بررسی دقیق‌تر تصویب نشد و جهت بررسی به کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر ارجاع داده شد.
31 مرداد 1395
خبرگزاری میزان : علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: پیشنهاد و درخواست مسئولان استان اصفهان تأخیر در زمان برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان بوده است.
وی ادامه داد: دلیل چنین تأخیری همزمانی ماه محرم با تقویم سالانه برگزاری جشنواره فیلم کودک، یعنی ماه مهر بوده است که این موضوع در جلسه ای که ماه گذشته معاون شهردار اصفهان و یکی از اعضای شورای شهر اصفهان به تهران آمدند و با رئیس سازمان سینمایی، خانم فرشته طائرپور دبیر شورای سیاستگذاری جشنواره و بنده دیدار کردند نیز مطرح شد.
1 شهریور 1395
خبرگزاری مهر: محمد ابراهیم الهی تبار، معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان  با تاکید بر اینکه همدان آمادگی برگزاری کامل جشنواره فیلم کودک و نوجوان را دارد گفت: اگر اصفهان توان اجرای جشنواره کودک را نداشته باشد همدان آمادگی این میزبانی را خواهد داشت.
جشنواره در سی امین دورۀ برگزاری به خانۀ خود برگشت
15 آبان 1395
ایسنا: رضا داد، دبیر جشنوارۀ فیلم کودک اصفهان گفت: در جلسه ای که 11 آبان ماه به عنوان اولین جلسه شورای عالی جشنوارۀ کودک در اصفهان به ریاست دکتر جمالی‌نژاد شهردار اصفهان و با حضور همه اعضای شورا تشکیل شد با توجه به اینکه امسال فرصت مهر ماه را برای برگزاری از دست داده‌ایم و در توافق‌نامه پیش بینی شده، سی‌امین دوره جشنواره‌ی کودک در بخش سینمای کودک رقابتی باشد و  بخش نوجوان بصورت مرور و غیر رقابتی برگزار بشود، قرار شد این بخش غیر رقابتی همزمان با دهه فجر و همزمان با نمایش  گزیده آثار فجر سینمای ایران امسال در اصفهان برگزار بشود و چند رویداد متناسب با کودکان و نوجوان نیز در این زمان پیش بینی بشود که خلاء برگزار نشدن جشنواره در زمان خودش تا حدودی جبران بشود.
رضاداد به موارد دیگری که مورد تفاهم‌ قرار گرفته است، اشاره کرد و افزود: موضوع دوم که جمع‌بندی شد، قطعی کردن زمان برگزاری جشنواره در 5 سال آینده که زمان این توافق نامه است، بود به هرحال چون تا 5 سال آینده به دلیل همزمانی مهر ماه با ماههای محرم و صفر و آئین‌های متناسب با این دوماه در اصفهان امکان برگزاری در مهر ماه جشنواره را نداریم، زمان ثابت این رویداد از دوره سی‌ام تا  سی و چهارم هفته آخر خرداد در نظر گرفته شد تا بتواند مقدمه‌ای برای اکران تابستانی سینمای کودک و نوجوان باشد.
او در عین حال خاطرنشان کرد: البته در سال 96 به دلیل همزمانی با اواخر ماه رمضان جشنوارۀ کودک اصفهان از اوایل تیر ماه و همزمان با عید فطر برگزار می‌شود.
دبیر جشنواره‌ی فیلم کودک در ادامه تصریح کرد: قرار شد در پایان دوره سی و چهارم این زمان ارزیابی بشود که اگر زمان مناسبی بود و به رونق اکران تابستانی فیلمهای کودک و نوجوان کمک می‌کرد، همین زمان ثابت بماند.
حال با توجه به صحبت های اخیر دبیر جشنوارۀ فیلم و کودک، مبنی بر این که تعیین زمان برگزاری جشنواره در 5 سال آینده، با توجه به برنامه های اصفهان در ماه های مختلف سال برنامه ریزی شده است، به نظر می رسد که می توان به آرام گرفتن پروانه ها برای 5 سال آینده در شهر گنبدهای فیروزه ای امیدوار بود.
کد خبر: 76  |  منتشر شده در: يكشنبه 21 آذر 1395 ساعت 16:54