حسین فرخی:
فضا‌های شاد و فانتزی راهی خوب برای انتقال مفاهیم ارزشی به کودکان و نوجوانان استکارگردان سیما و تئاتر کودک و نوجوان گفت: رفتن به سمت سینمای متعهد و تاثیرگذار را امری مهم در سینمای کودک و نوجوان دانست و گفت: جذابیت و زبان مناسب برای کودکان و نوجوانان در کنار استفاده از فضا‌های شاد و فانتزی به انتقال مفاهیم ارزشی و اخلاقی و انسانی و سرگرم کردن مخاطب منجر می‌شود.

به گزارش میزان؛ حسین فرخی کارگردان سینما و تئاتر کودک و نوجوان، به مناسبت آغاز به کار سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان گفت: کودکان و نوجوانان در حقیقت سرمایه‌های آینده کشور هستند و بدیهی است که در آینده‌ای نه چندان دور سکان هدایت جامعه در یک چرخش طبیعی در دستان همین کودکان و نوجوانان فعلی قرار خواهد گرفت. 

وی افزود: زیربنای تعلیم و تربیت نیروی انسانی نیز در تمام جوامع بشری از دوران کودکی و خردسالی شکل می‌گیرد و در دوره نوجوانی رنگ و لعاب می‌گیرد و به تدریج خمیرمایه انسان‌ها شکل گرفته و کامل می‌شود. از سویی دیگر هنر‌ها و بالاخص هنر‌های نمایشی نقش پررنگی در تعلیم و تربیت و فرهنگ جوامع دارند. 


فرخی با بیان این که سینما و جادوی تصویر، ارزش و کاربردی صد چندان دارد، عنوان کرد: از طریق این مدیوم مهم می‌توان نوع و سبک زندگی و فرهنگ و اقتصاد و همه جلوه‌های اخلاقی و اجتماعی و زیستی انسان‌ها را طراحی و تبیین کرد. در دوران کودکی و نوجوانی آمادگی بیشتری در انسان‌ها برای فراگیری وجود دارد و اگر مسئولین فرهنگ و هنر و سینماگران و نویسندگان و پژوهشگران در یک همفکری جانانه با اصحاب تعلیم و تربیت و کارشناسان علوم تربیتی و برنامه‌ریزان قرار گیرند، می‌توان در آن شرایط به نقش و جایگاه سینمای کودک و نوجوان پرداخت.

وی بیان کرد: سینما باید شاکله اخلاقی و زیستی نسل‌های آینده را طراحی و ساماندهی کند و اگر این مهم در نزد مسئولین و سیاستگذاران کلان فرهنگی تعریف و اجرایی شود آینده کشور به لحاظ نیروی انسانی تضمین خواهد شد.

فرخی با بیان این که مفاهیم انسانی و اخلاقی در سینمای کودکان و نوجوانان جایگاه ویژه‌ای دارند، ادامه داد: کودکان و نوجوانان در سنینی قرار دارند که به شدت حساس و تاثیر پذیر هستند. هر موضوعی به سرعت روی ذهن حساس و آماده آن‌ها رسوب می‌کند و اگر خدای ناکرده فیلم‌ها و سازندگان آن به سمت وسوی ناهنجاری‌ها حرکت کنند، فاجعه‌ای شکل می‌گیرد که در بلندمدت قابل جبران نخواهد بود.

وی افزود: جذابیت و زبان مناسب برای کودکان و نوجوانان در کنار استفاده از فضا‌های شاد و فانتزی می‌تواند ضمن انتقال مفاهیم ارزشی و اخلاقی و انسانی، به نوعی باعث سرگرم کردن آنها شده و کودک و نوجوان را از گرایش به فرهنگ غیر اخلاقی و انحراف دور نگه دارد.

این کارگردان سینما خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد در آثاری که تاکنون در سینمای کودک و نوجوان در ایران تولید شده است، گرایش عمده و پررنگ به سمت و سوی سینمای گیشه و سرگرمی و فیلم‌های موزیکال و شاد و فانتزی و عروسک بوده است. پس باید به سمت و سویی برویم که سینمای متعهد و تاثیرگذار کودک و نوجوان بتواند استمرار یابد.

کد خبر: 1210  |  منتشر شده در: شنبه 17 شهریور 1397 ساعت 20:57