مهمترین بخش نیازمند تحول در سینما بخش کودک و نوجوان است

رییس سازمان سینمایی گفت: مهمترین بخشی که در سینمای ما به تحول نیاز دارد سینمای کودک و نوجوان است.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی امین جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان به نقل از ایرنا، محمدمهدی حیدریان شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران مراسم معارفه خود در باغ موزه سینما اظهار کرد: اگر به افق فرهنگی معتقدیم باید کار با کودکان را در اولویت قرار دهیم.
وی افزود: در دوره های قبل سینمای کودک دارای سالن های مخصوص به خود بود و آرم های خورشید روی سردر برخی سینما که نشان از این موضوع بود هنوز در برخی جاها باقی است.
حیدریان ادامه داد: سینمای کودک باید ساز و کار ویژه خود را داشته باشد و حتما از سالن های مخصوص برخوردار باشد.
رییس سازمان سینمایی یادآور شد: جایی که کودکان بیش از بزرگان پذیرای این نیستند که به شیوه 30 سال پیش فیلم بسازیم ، سینمای کودک است ، آنها از جهت بصری نسبت به بزرگترها پیشرفته تر هستند و توقعات بیشتری دارند.
حیدریان خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم حرف مان موثر باشد باید بر روی سینمای کودکان بیشتر کار کرده و امکانات بهتری در اختیار آنان قرار دهیم.

** تابلو قرمز و سبز نخواهیم داشت
رییس سازمان سینمایی درباره تصمیم گیری برای صدور پروانه ساخت و نمایش گفت: تابلو قرمز و سبز نخواهیم داشت و با خود سینماگران، درباره گرفتن پروانه ها و اصلاح آن تصمیم گیری خواهیم کرد. تمام اهل سینما باید احساس مسوولیت کنند و اختیارات با قبول مسئولیت به خودآنها واگذار شود.
وی افزود: موقعیت جهانی تصویرسازی اقتضا می کند که نهضت جهانی تولید محتوا را راه بیاندازیم. همه دنیا به این نتیجه رسیده اند که تصویر روایتگر مسلط این قرن است. باید عقب ماندگی خود را در این باره جبران و این سیاست را در تمام بخش های سازمان دنبال کنیم.

** برخورد با پخش فیلم ها یا تبلیغاتشان از شبکه های خارج از کشور
رییس سازمان سینمایی تاکید کرد: اگر یک شبکه خارجی بخواهد با پخش غیرقانونی آثار سینمایی ما، برای خود وجهه سازی کرده و کسب حیثیت کند، این مساله را نمی پذیریم و به دنبال یک فرمت بین المللی هستیم که بتوانیم با شبکه های پخش کننده فیلم های ایرانی برخورد کنیم.
وی گفت: با رییس صدا وسیما که از دوستان قدیم من هستند صحبت کرده ایم که بیش از گذشته از سینما حمایت کنند. ضمن اینکه به اعتقاد من سینما یک زنجیره است و اولویت اولی ندارد به همه بخش های آن باید رسیدگی شود.
حیدریان در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در باره اصلاح روند پروانه آثار نیز تصریح کرد: اگر منظور از اصلاح پروانه نمایش این باشد که سهم بیشتری را به دست اندرکاران بدهیم حتما این کار ار خواهیم کرد.
وی افزود: سینماگران ما جدای از جامعه نیستند و اگر ببینیم فیلمسازی به موضوعی می پردازد که دغدغه جامعه نیست این اشکال از ما مدیران است. باید تلاش کنیم تا فیلمسازان سینما جلوتر از ما مدیران به دغدغه های مردم بپردازند.

** راه حیات سینما از دیگر رسانه ها می گذرد
حیدری درخصوص تعامل با رسانه ها و آستانه نقدپذیری اش گفت: سینما خود یک رسانه است و ما با رسانه های دیگر خبری و ... تعامل خوبی خواهیم داشت چون راه حیات سینما از دیگر رسانه ها می گذرد.

** جشنواره های بی فایده را تعطیل می کنیم
رییس سازمان سینمایی درباره موضع خود برابر جشنواره های متعدد موازی سینمایی در طول یک سال کاری هم گفت: اگر جشنواره ای فقط نمایش فرهنگی و هیچ فایده ای نداشته باشد آن را تعطیل می کنیم، جشنواره باید از قبل، ماموریت اش مشخص باشد و تاثیرسنجی شود.

در مراسم تودیع ایوبی جمعی از شخصیت های سینمایی از جمله مسعود کیمیایی، مهتاب کرامتی، رسول صدرعاملی و مهدی کرم پور کارگردان، سیدجمال ساداتیان، سیدمحمدصادق موسوی رئیس انجن سینمای جوان، محمد حیدری مدیرعامل موزه سینما.
در ابتدای مراسم فیلمی از بسته شدن خانه سینما در دولت دهم و بازگشایی آن در دولت یازدهم و همچنین نظرات برخی از اهالی سینما پخش شد.
در ادامه این فیلم بخش هایی از فعالیت های خانه سینما همچون تکریم هنرمندان، جشنواره ها و مدرسه سینمای ایران پخش شد.
روز هفدهم اسفند ماه جاری پیرو پذیرش استعفای ایوبی از سوی وزیر ارشاد حیدری به ریاست سازمان سینمایی منصوب شد.

کد خبر: 93  |  منتشر شده در: سه شنبه 24 اسفند 1395 ساعت 11:45