Isfahan Children and Youth Film Festival Announces International Animated Short Movies Lineup

lineup

 

The 30th int’l film festival for children and youth announces the international short animated movies lineup.

 

According to the information center of the 30th int’l film festival for children and youth, the official selection for the international animated short movies’ competition includes 32 films as follows:

 

The Little Bird and the Squirrel

Director: Lena von Döhren / Country: Germany – 2015

Unusual Friendship

Director: Robert Turło / Country: Poland – 2016

Little Lights

Director: Rivelle Mallari / Country: Philippines – 2016

Octopus

Director: Julia Ocker / Country: Germany – 2016

Bat Time

Director: Elena walf / Country: Germany – 2016

Spring in Autumn

Director: Tatiana kublitskaya / Country: Belarus   – 2015

First Snow

Director: Lenka Ivancikova / Country: Czech – 2015

Waves from the Sky

Director: Gildardo Santoyo / Country: Mexico – 2015

Birdlime

Director: Evan DeRushie / Country: Canada – 2017

Head Up!

Director: Gottfried Mentor / Country: Germany – 2015

Charlie's Buck Teeth

Director: Patrick De Carvalho / Country: France – 2016

A Space in Time

Director: Alexandre Athané / Country: France – 2015

Crocodile

Director: Julia Auker / Country: Germany – 2015

My Grandfather Was a Cherry Tree

Director: Olga Poleitkova Tatiana / Country: Russia – 2015

In a Cage

Director: Loic Bruyere / Country: France – 2016

Teeny-Weeny Fox, The

Director: Sylwia Szkiladz / Country: France, Switzerland, and Belgium – 2015

Small Grain Of Rice, The

Director: Dirk Böhling / Country: Germany – 2015

Small Grain of Rice, The

Director: Dirk Böhling / Country: Germany – 2015

Karouma

Director: Boubaker boukhari / Country: UAE – 2015

Dragon Hunt

Director: Arnaud Demuynck / Country: England – 2015

Frozen Fun

Director: Verene Fels / Country: Germany – 2015

Moonwolves

Director: Nima Yousefi / Country: Sweden – 2016

Drifting Away

Director: Cyprien Clement / Country: Spain, Germany and France – 201

The Last Leaf

Director: Olya Golubeva / Country: Ireland – 2016

Tiger

Director: Kariem Saleh / Country: Germany – 2016

Traces of my Brother

Director: Morita mayerhofer / Country: Germany – 2016

One Hell of a Plan

Director: Alain Gagnoi / Country: France, Belgium – 2015

My Dog Is Called Wind

Director: Peter marcias / Country: Italy – 2016

First Finger Print

Director: Mohamed Mowafi / Country: Egypt– 2016

Ivan in Neverland

Director: Natalia Naumova / Country: Russia – 2015

Homegrown

Director: Quentin Haberham / Country: Great Britain – 2017

Perched

Director: Liam Harris / Country: Great Britain – 2016

Oasis

Director: Gints Zilbalodis / Country: Lithuania– 2017

 

The selection committee for the international short animated movies consists of Kamyar Mohsenin, Mohammadreza Karimi Saremi, Majid Sheikh Ansari and Feryal Behzad.

The 30th int’l film festival for children and youth will be held from June 30 to July 6 in Isfahan.

 

ID: 135  |  Published in: Saturday, 17 June 2017 12:35