سی امین جشنواره بین المللی فیلم های نوجوانان ایران
رییس انجمن سینمای جوان استان سیستان و بلوچستان:
برگزاری المپیاد فیلمسازی خود باوری را در نوجوانان زنده کرد


اسحاق عرب گفت: برگزاری المپیاد فیلمسازی یکی از مهمترین طرح ها برای شناسایی استعدادهای نوجوان فیلم ساز است.

رییس انجمن سینمای جوان استان سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با ستاد خبری نخستین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ضمن اشاره به اینکه برگزاری المپیاد جسارت و خود باوری را در نوجوانان زنده کرده و به آنها اعتماد به نفس می دهد تا هنرشان را به عرصه نمایش بگذارند گفت: با برگزاری این جلسات و حمایت از نوجوانان فیلمساز سینمای کشور را به سمت پویایی سوق می‏دهیم.

وی همچنین درباره چگونگی برگزاری این المپیاد گفت: درانجمن سینمای جوان سیستان و بلوچستان بعد از ابلاغ برگزاری المپیاد فیلم‌های نوجوان از چند طریق برای جذب هنرجو فراخوان زده و اطلاع‌رسانی کردیم. در فضای مجازی به هنر جویانی که عضو انجمن بوده و یا در زمینه‌های هنری فعالیت داشتند اطلاع دادیم و از خانواده‌هایی که در کارهای هنری و فیلم‌سازی شرکت داشتند و نوجوان در این مقطع سنی در خانواده انها حضور داشت خواستیم که برای ثبت نام به دفتر انجمن مراجعه کنند.

عرب افزود: همچنین با مسئولین آموزش و پرورش استان جلساتی داشتیم که به دلیل تعطیلی مدارس نتوانستم از دانش‌آموزان این رده سنی استفاده کنیم. در نهایت 26 هنرجوی نوجوان را ثبت نام و کلاس‌های آموزش فیلمسازی را شروع کردیم. کلاس‌ها 14 روز به طول انجامید و ما 5 جلسه کارگاه آموزش فیلمسازی 2 ساعته برای نوجوانان در نظر گرفتیم. پس از پایان کلاس‌ها نوجوانان حاضر در کارگاه‌ها 16 فیلم‌نامه به ما دادند. 13 فیلم ساخته شد و ما 12فیلم را برای شکت در المپیاد فیلم نوجوان به تهران ارسال کردیم.

وی تصریح کرد: به نسبت زمانی که برای فعالیت در این المپیاد در اختیار داشتیم، بسیار استقبال خوبی صورت گرفت. ما از طرف انجمن سینمای جوان برای شناسایی استعدادها به چند روستا هم رفتیم و در یکی از روستاهایی که چند خانوار هم بیشتر در آن زندگی نمی‌کردند برای دو نوجوان 1 کلاس سه ساعته آشنایی با فیلمسازی برپا کردیم. در نهایت آنها یک فیلم نامه خوب ارائه دادند و کار کردند که از نظر من با توجه به کمبود امکانات و نا آشنا بودن آن دو نوجوان، بسیار فیلم خوب و قابل تاملی بود.

اسحاق عرب ضمن اظهار امیدواری نسبت به اینکه در سال‌های آینده با برنامه‌ریزی دقیق‌تر بتوان از تمام ظرفیت استان حتی در روستاها برای حضور هرچه بهتر در المپیاد بهره برد، گفت: در فیلم‌هایی که این نوجوانان ساختند دو فیلم واقعا مرا متعجب کرد و باعث خوشحالی بود که نوجوانان ما با برگزاری چند کلاس فشرده تا این حد بتوانند خوب عمل کرده و با درک از فیلم کوتاه برای ما ایده و فیلم‌نامه بیاورند و فیلم‌های خوبی بسازند.

وی اظهار کرد: برگزاری این المپیاد بسیار کار و ایده و طرح خوبی است برای اینکه ما بتوانیم از همان سنین نوجوانی استعدادهای فیلمسازی و هنر سینما را بشناسیم و بتوانیم با برگزاری جلسات و حمایت از آنها سینمای کشور را به سمت پویایی سوق دهیم. برگزاری این المپیاد باعث ایجاد جسارت و خود باوری در نوجوانان شد و به آنها اعتماد به نفس داد که می‌توانند هنرشان را به عرصه نمایش بگذارند.

رییس انجمن سینمای جوان استان سیستان و بلوچستان توضیح داد: ما یک نشست فرهنگی و هنری با حضور آقایان داریوش فرهنگ و مهدی هاشمی در استان داشتیم و در خلال آن نشست ین اساتید 2 فیلم را که برای المپیاد آماده کرده بودیم، دیدند و کاملا دیدگاه خوب و مثبتی داشتند.

کد خبر: 75    |    تاریخ و زمان انتشار: دوشنبه 16 شهریور 1394 ساعت 11:58
International Children Film Festival
www.icff.irHTML hit counter