سی امین جشنواره بین المللی فیلم های نوجوانان ایران
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
تفکیک آزمایشی جشنواره کودک و نوجوان / سرچشمه هنر صدق وصفا است


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به پیام استاندار اصفهان در ارتباط با نارضایتی اصفهانی‌ها از تفکیک جشنواره کودک و نوجوان گفت: این تفکیک موقتی و آزمایشی است و امکان تغییر آن وجود دارد.
به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی جشنواره و به نقل از خبرگزاری مهر، علی جنتی در آیین جشن سینمای اصفهان و تجلیل از هنرمندان اظهار داشت: بسیار خوشحالم که امروز در زادگاه خود که مهد فرهنگ، تمدن و هنر آیینی و بومی است و در جشن سینمای استان اصفهان، توفیق حضور دارم.
وی هم‌نشینی با هنرمندان اصفهانی را افتخاری وصف‌ناشدنی برشمرد و افزود: سینمای اصفهان از ۸۰ سال قبل تاکنون همپای سینمای جمهوری اسلامی ایران گام به گام پیشرفت کرده است و در طول سه دهه گذشته توانسته در صحنه‌های مختلف بین‌المللی افتخارات بزرگی کسب کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اصفهان، از سرمایه‌های دیرینه سینمای ایران است، بیان داشت: بخشی از تکامل هنر سینما در ایران و توفیق ادامه این هنر مدیون هنرنمایی اصفهان است و ریشه‌های عمیق هنرهای نمایشی در اصفهان، نهال سینمایی ایران را آبیاری و در راه تناور شدن این نهال نقش اساسی داشته است.
وی ادامه داد:مکتب کمدی انتقادی در تئاتر ایران از اصفهان مدیون اهتمام هنرمندانی چون مرحوم رضا ارحام صدر است که بعدها به مکتب تئاتر اصفهان مشهور شد.
سینما تئاترهای اصفهان همیشه مشهور بوده است.
جنتی با بیان اینکه سینما سپاهان کار خود را با تئاتر آغاز کرده است، ابراز داشت: سینما تئاترهای اصفهان همیشه مشهور بوده است.
وی با بیان اینکه هنر نسل به نسل در اصفهان ادامه داشته است، اضافه کرد: اصفهان در مسیر هنر بسیار پربار بوده و نسلهای جدیدی از هنرمندان وسینماگران را در دامن خود پرورانده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در اینجا به جاست که از سینماشناس و منتقد ارزشمند سینمای اصفهان و ایران، زاوان قوکاسیان یاد کنم؛ وی نیز ذوق هنری اصفهان را در برداشت و از ارزشمندترین سینماگران اصفهانی بود که امیدواریم قرین رحمت الهی باشد.
وی با اشاره به اینکه شهری که قدر هنرمندان خود را بداند پایدار و پویا خواهد ماند، تاکید کرد: چنین شهری هرگز به فراموشی نخواهد رفت بلکه هر روز پویاتر از قبل به کار خود ادامه می‌دهد.
جنتی با بیان اینکه هیچ چیز در دنیا به  اندازه هنر پایدار نیست و صاحبان این منزلت نیز جاودانه خواهد ماند، تصریح کرد: بخش مهمی از زیبایی‌های اصفهان حاصل اندیشه‌های اصحاب فرهنگ و هنر است که از دیرباز در این شهر منشا زیبایی بوده‌اند.
وی ابراز داشت: گوهرهای وجودی هنر از منبع  صدق و صفا سرچشمه می‌گیرد و اصفهان و هنرمندان اصفهان زیبایی‌های هنر را به خوبی می‌شناسند و این ویژگی خوب را از نیاکان خود به ارث برده اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه برگزاری چنین جشن‌هایی تجلیل از پیشکسوتان هنر سینما است تاکید کرد: با تلاش استاندار اصفهان و مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز شاهد تشکیل نخستین شورای هم‌اندیشی هنر در اصفهان  بودیم که بسیاری از ستارگان درخشان آسمان فرهنگ و هنر اصفهان در آن حضور داشتند.

نسبت به آینده فرهنگ و هنر این استان خوشبین هستم
وی با بیان اینکه نسبت به آینده فرهنگ و هنر این استان به ویژه مرکز استان خوشبین هستم، اظهار داشت: در دو سال اخیر تلاش‌های بسیاری برای ایجاد فضاهای فرهنگی و هنری و در راستای تربیت نیروهای جوان در رشته‌های مختلف اصفهان شاهد بودیم.
جنتی با بیان اینکه در طول این دو سال در سطح کشور تلاش‌های زیادی برای سامان‌بخشی به وضعیت سینما و تئاتر دنبال شده است، گفت: در حال حاضر می‌توان ادعا کرد تمامی سالن‌های سینمای کشور مجهز به سیستم دیجیتال شده است.
وی افزود: همچنین در طول این سالها سالن‌های متعددی در کشور به بهره‌برداری رسیده و ۸۰ سالن سینمایی در حال ساخت است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: در این راستا ۱۵۰ مجتمع فرهنگی و هنری که قابلیت سینمایی شدن دارند مورد بررسی قرار گرفته و بسیاری در حال تبدیل به سالن سینما است تا کمبود فضای سینمایی در استانهای کشور رفع شود.

وجود ۳ سالن سینمایی در اصفهان کمبودی جدی محسوب می‌شود
وی با بیان اینکه وجود ۳ سالن سینمایی در اصفهان کمبودی جدی محسوب می‌شود، تاکید کرد: بسیار خوشحالم که استاندار و شهردار اصفهان به شکل جدی مسائل فرهنگی و هنری اصفهان را دنبال می کنند و پیشنهادات آنها در این زمینه مورد استقبال هنرمندان نیز بوده است.
جنتی با اشاره به اینکه شهردار قول داده سال آینده این جشن در سالن اجلاس بین‌المللی اصفهان برگزار شود، تاکید کرد: از جمله کمبودهای اصفهان موزه هنر و خانه تصویر است که قرار شد خانه هنر در یکی از خانه‌های تاریخی شهر بازسازی شود و همچنین کارخانه ریسباف نیز برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری از جمله موزه بزرگ اصفهان اختصاص خواهد یافت.

تفکیک جشنواره کودک و نوجوان به شکل آزمایشی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به پیامی که استاندار اصفهان به نمایندگی از مردم این شهر در ارتباط با عدم منطقی دانستن تفکیک جشنواره فیلم کودک و نوجوان به جنتی انتقال داد، ابراز داشت: تفکیک این جشنواره به شکل آزمایشی است، همان‌طور که در اصفهان شورای هم‌اندیشی داریم در تهران نیز اتاق فکری با حضور هنرمندان بزرگ کشور تشکیل دادیم که پس از بررسی‌ها قرار بر این شد که به صورت آزمایشی جشنواره فیلم کودک و نوجوان را به ۲ بخش تفکیک کنیم.
وی اضافه کرد: در حوزه کودک آثار خوب و فاخری ساخته شده که امید می‌رود سال آینده شاهد جشنواره کودکی پربار در اصفهان باشیم.
کد خبر: 432    |    تاریخ و زمان انتشار: شنبه 18 مهر 1394 ساعت 11:16
International Children Film Festival
www.icff.irHTML hit counter