printlogo.png
روونا توزکوگلو داور ترکیه:
در فیلم‌های ایرانی مولفه‌ها و عناصر سینمایی به خوبی لحاظ شده است

روونا توزکوگلو (Rowena tuzcuoglu) داور ترکیه گفت: من فیلیپینی هستم اما 20 سال است که  به ترکیه مهاجرت کردم و در آنجا زندگی می کنم. در گذشته جشنواره های فیلم دانشگاه های فیلیپین را برنامه ریزی و مدیریت می کردم و در همین دانشگاه هنر سینما را نشان می دادیم و ورک شاپ برگزار می کردم و فیلم هایی را به نمایش می گذاشتیم.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی، روونا توزکوگلو ادامه داد: وقتی به ترکیه آمدم به دلیل اینکه آنها به صورت ریشه ای به سینمای کودک و نوجوان نگاه نمی کردند مدت زمان زیادی طول کشید تا بتوانم در این حوزه مشغول به فعالیت شوم. که در نهایت جشنواره فیلم کودکان را راه اندازی کردیم و امروز به طور مشخص بر روی فیلم های کودک و نوجوان کار می کند.

این داور ترکیه خاطرنشان کرد: در جشواره ای  که در ترکیه برگزار می کنیم سعی داریم چند کار را انجام دهیم ابتدا اینکه  کودکان را تشویق کنیم تا آموزش ببینند و فیلم بسازند در مرحله بعدی سعی‌مان بر این است تا فیلم های خوب را انتخاب و نمایش دهیم و در نهایت راهکاری داشته باشیم مبنی بر اینکه چه کاری باید برای این رده سنی انجام دهیم.
روونا توزکوگلو با بیم اینکه دو سال پیش به جشنواره فیلم کودک ایران آمده بود گفت: دو سال پیش که به جشنواره کودک ایران آمدیم افراد بزرگسالی هم همراه ما بودند و ما سعی کردیم تجربه های خوبی بیاموزیم و متوجه شویم که یک جشنواره چطور برگزار می‌شود و می توان آنرا مدیریت و برنامه ریزی کرد.

وی ادامه داد: اتفاق مهم در این جشنواره این بود که به واسطه این جشنواره توانستیم ارتباط خوبی با دست اندرکاران جشنواره های جهانی پیدا کنیم و به افراد شاخص در این حوزه وصل شویم و بتوانیم کارمان را به خوبی انجام دهیم.
روونا توزکوگلو همچنین گفت: ثمره حضور در این جشنواره این بود که متوجه شدیم چطور می توانیم ارتباط برقرار کنیم و چه اشتراکاتی می توانیم باهم داشته باشیم و باهم آنها را درمیان بگذاریم.

وی درباره کیفیت فیلم های جشنواره نوجوان نیز گفت: برخی از فیلم ها آثار بسیار درخشانی بودند و من یکی از فیلم های ایرانی را بسیار دوست داشتم و معتقدم که این فیلم می تواند از نظر عاطف و احساسی می تواند با دیگر کشورهای جهان ارتباط برقرار کند و تصمیم دارم برخی از فیلم های ایرانی را در جشنواره خودمان شرکت دهم.
این داور بخش بزرگسال جشنواره ادامه داد: از مشخصه های اصلی فیلم های ایرانی این است که در آن تمامی مولفه ها و عناصر سینمایی به خوبی لحاظ شده بود.کد خبر: 329    |    تاریخ و زمان انتشار: دوشنبه 06 مهر 1394 ساعت 12:39