printlogo.png
روایت طائرپور از تغییرات جشنواره‌ی فیلم کودک

فرشته طائرپور پیرو خبر تفکیک جشنواره‌های کودک و نوجوان از یکدیگر و اعلام آن توسط رئیس سازمان سینمایی، توضیحاتی را ارایه کرد.
به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی جشنواره فیلم کودک و نوجوان، دبیر "شورای راهبردی و سیاستگزاری سینمای کودک و نوجوان"، در متنی که در اختیار ایسنا گذاشته آورده است: «یکی از جدی‌ترین بحث‌های مطرح شده در جلسات "شورای راهبردی و سیاستگزاری سینمای کودک و نوجوان" از بدو تاسیس تاکنون، بازنگری واقع بینانه ویژگی‌های متفاوت این دو گروه سنی و تفکیک سنجیده سینمای آنان از یکدیگر بوده و هست.
این مباحث به موازات تلاش دبیر و ستاد جشنواره جهت آماده‌سازی شرایط برگزاری بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان در مهرماه امسال در جریان بود و قرار بود که در این دوره از جشنواره، صرفا در مرحله داوری، به تفکیک آثار و جوایز اکتفا شود. با اعلام آمادگی همزمان اصفهان و همدان برای میزبانی از جشنواره در تاریخ‌های متفاوت، امکان اجرایی شدن سریعتر این طرح برای شورا فراهم شد.
اعلام آمادگی اصفهان برای برگزاری جشنواره در سال ٩٥ و اعلام آمادگی همدان برای میزبانی از جشنواره در مهرماه ٩٤، این فرصت مغتنم را برای شورا ایجاد کرد تا طرح تفکیک این دو نوع سینما از یکدیگر را با هدف برگزاری جشنواره‌هایی متفاوت و کارشناسی شده، زودتر از آنچه فکر می‌کرد، محقق سازد.
شورا با توجه به برتری آماری فیلم‌های ایرانی و خارجی مناسب نوجوانان در این دوره از یکسو و پیشرفت دلگرم کننده طرح المپیاد فیلمسازی نوجوانان از سوی دیگر، با پیش بینی برگزاری جشنواره‌ای مستقل و پربار برای نوجوانان در سال ٩٤ و جشنواره‌ای گرم و کودکانه با مختصات لازم و آماده شدن فیلم‌های در دست تولید برای این گروه سنی در سال ٩٥، برآن شد تا این تجربه را از مهرماه سال جاری به مرحله اجرا درآورد.
با چنین تصمیمی ضمن بی‌نصیب نماندن سال 94 از یک رویداد سینمایی اعلام شده از سوی دبیر جشنواره، که آمادگی‌های لازم برای اجرای آن نیز حاصل شده بود، شهر همدان با میزبانی از اولین دوره جشنواره سینمای نوجوان و همچنین برگزاری المپیاد فیلمسازی نوجوانان دارای نشان"نوجوان" در عرصه فعالیت‌های هنری و فرهنگی شد و بعنوان میزبان دوسالانه این رویداد سینمایی تعیین گردید.
از طرف دیگر شهر اصفهان در پی سالها برگزاری جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوانان، در سال 95 میزبان "جشنواره فیلمهای کودکان" خواهد بود که امید می‌رود با طراحی‌ها و برنامه‌های پربارتری نسبت به سالهای گذشته برگزار شود.
نتایج مباحث انجام شده برای این تفکیک، به زودی از سوی شورا در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت و در این مجال صرفا به نکات زیر که بخشی از سرفصل‌های آن مباحث است، اشاره می‌کنیم:
متاسفانه طی سالهای گذشته و در فقدان تولیدات مناسب سینمایی برای کودکان، این قشر جامعه علیرغم اهمیت و حساسیتی که باید در سیاستگزاری‌های کلان فرهنگی داشته باشند، به شدت مورد غفلت قرار گرفته‌اند و در حال حاضر نیز با سلایقی مبتنی بر ریتم و فضای فیلم‌های بد و خوب خارجی، بنوعی ارزشمندترین مخاطبان از دست رفته سینما تلقی می‌شوند. شاید بتوان این گروه سنی را گروهی بلاتکلیف نامید که بدون بهره مندی از نیازهای هنری و فرهنگی خاص دوره کودکی، به تماشای انبوه فیلم‌های اکشن اینترنتی و ویدیویی و سریال‌های ترکی و کره‌ای در خانه‌ها و یا فیلم های کمدی و ملودرام در سینماها مشغول و معتاد شده‌اند.
ضدعفونی و ارتقای سلیقه سینمایی این مخاطبان و مستعد ساختن آنان برای تماشای فیلم‌هایی که متناسب با مطالبات اصیل آنها ساخته خواهند شد و ایجاد آگاهی و اکراه در آنان نسبت به تماشای آثار سخیف، از اهم اهداف شورای راهبردی سینمای کودک به شمار می‌آید. بازگرداندن این قشر به جمع مخاطبان راضی سینمای کودک ایران، کار آسانی نیست اگرچه این گروه بالقوه، تواناترین نوع مخاطبان برای مراجعه‌های مکرر گروه‌های خانوادگی به سینماها هستند. باعث تاسف است که در اغلب جشنواره‌های سینمایی نیز که تحت عنوان "کودک و نوجوان" برگزار می‌شوند، این نوع سینما مغفول واقع شده و معمولا تحت الشعاع فیلم‌های جدی، اجتماعی و هنری مناسب نوجوانان قرار می‌گیرند و از توجه و رشد لازم محروم می‌مانند.
از سوی دیگر گروه سنی نوجوانان که مشکل پسندترین گروه از مخاطبان موردنظر به شمار می‌آیند، بخاطر تفاوت‌های ذاتی و شخصیتی شان با کودکان، همواره از قرار گرفتن با آنان در یک گروه سنی، بیش از آنکه جذب سینما تحت عنوان توامان "کودک و نوجوان" شوند، از آن فاصله گرفته‌اند. چگونه می‌توان به استعدادهایی در این گروه از مخاطبان، برای فکر کردن به مقولاتی چون ایمان، اخلاق، شجاعت، قانون، عشق، ازدواج، استقلال مالی، عملیات قهرمانی، آرمان گرایی و حتی نگاه عارفانه به زندگی غافل شد و آنها را با کودکانی که تشنه فیلم‌های تفریحی با پیام های بسیط و ساده هستند، در یک گروه قرار داد؟
تجربه درخشان "المپیاد فیلمسازان نوجوانان" در سراسر کشور، امسال به همه نشان خواهد داد که این گروه بخوبی می‌تواند از میانه راه رشد سینمای نوجوان، همراه و ایده پرداز و حامی خوبی در کنار این جریان باشد.
از منظر اجرایی و با توجه به آمار تولیدات موجود نیز، یکسال درمیان شدن هریک از این جشنواره‌ها، فرصت کافی برای تولیدات مطلوب و غیر شتابزده در هر بخش را ایجاد خواهد کرد تا هرکدام به رویدادی کامل تر و جذاب تر و موثر تر تبدیل شوند.
اصفهان می‌تواند منتظر حداقل چهار فیلم کودک جذاب و مفرح در سال آینده باشد و همدان نیز اطمینان داشته باشد که جشنواره نوجوانان پرباری را در مهرماه امسال برگزار خواهد کرد و با تداوم فعالیت‌های هنری و فرهنگی برای نوجوانان در عرصه های مختلف، با عنوان "همدان، شهر نوجوان " در میان شهرهای ایران الگو شود.»
به گزارش ایسنا، رئیس سازمان سینمایی در جدیدترین اظهاراتش اعلام کرد که طبق جلساتی که داشتیم قرار شد‌، جشنواره فیلم کودک و نوجوان از یکدیگر تفکیک شوند و در همین راستا یک سال جشنواره فیلم‌های خردسال و کودک در اصفهان برگزار می‌شود و سال بعد جشنواره فیلم نوجوانان در همدان برگزار خواهد شد.
ایوبی اضافه کرد: امسال با توجه به آمادگی استان همدان‌، قرار شد جشنواره فیلم نوجوانان در این استان برگزار شود و از این به بعد این دو جشنواره به صورت مستقل و دوسالانه برگزار خواهند شد.
کد خبر: 30    |    تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه 13 مرداد 1394 ساعت 15:59