printlogo.png
دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان:
المپیاد فیلمسازی در ردیف سایر المپیادهای آموزش و پرورش


علیرضا شجاع نوری گفت: در عرصه سینما باید به نوجوانان بهای زیادی داده شود و در این راستا نیز نخستین المپیاد فیلمسازی نوجوانان در فرمت 3 دقیقه‌ای در سراسر کشور فراهم شد.
به گزارش ارتباطات و اطلاع‌رسانی جشنواره، علیرضا شجاع‌نوری اظهار کرد: در گذشته حدود 25 سال طول می‌کشید تا نسلی تغییر یابد ولی اکنون فاصله نسل‌ها دو ساله و یک ساله شده و بنابراین نمی‌توان برنامه‌های مربوط به رده سنی کودکان و نوجوانان را در یک قاب دید.
وی با اشاره به اینکه اگر به نوجوانان توجه کنیم آینده آنها را تضمین کرده‌ایم، بیان کرد: نوجوانان در شرایطی قرار دارند که فانتزی کودکانه‌شان را گذرانده‌اند.

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان همدان افزود: تمام افرادی که دچار بحران‌های روحی می‌شوند در دوران نوجوانی با مشکل شخصیتی و عدم توجه بزرگترها مواجه بودند.
شجاع نوری با بیان اینکه این المپیاد با کمک انجمن سینمای جوانان ایران در تمام استان‌ها فراخوان شد، گفت: برای این بخش از کودکان و نوجوانان 12 تا 19 ساله مستعد و علاقه‌مند دعوت شد و از میان 400 آثار تولید شده سه فیلم از هر استان به جشنواره معرفی شد که برخی استان‌ها یک فیلم و یا دو فیلم ارسال کردند که در مجموع 86 فیلم انتخاب شد.

وی با بیان اینکه بعد از داوری این فیلم‌ها استان برتر این المپیاد معرفی می‌شود، اضافه کرد: ضمن اینکه این المپیاد شور و شوقی را درون ما ایجاد کرد و موجب دلگرمی عوامل جشنواره شد.
دبیر جشنواره تصریح کرد: قصد داریم المپیاد را کم کم در ردیف سایر المپیادهای آموزش و پرورش قرار داده و با استقبال سایر استان‌ها این بخش را گسترده تر داشته باشیم. به همین منوال به طور حتم چهار دوره که این جریان در کشور تقویت شود در 20 سال آینده سینمای ایران می‌تواند سرچشمه‌ای برای سینماهای دنیا شود.
وی افزود: فیلم‌های المپیاد سوژه‌های خوبی را برای فیلمسازان بزرگ مطرح می‌کند و می‌تواند آینده خوبی را برای سینمای ایران رقم بزند.

شجاع نوری گفت: ویژگی خاص دیگر این جشنواره در کنار جلسات و گفتمان‌هایی که با نوجوانان و داوران نوجوان برگزار می‌شود مسابقه فیلمنامه‌نویسی است که امسال برای نخستین بار برترین اثر برای مورد حمایت بنیاد فارابی قرار می‌گیرد.
وی اظهار کرد: در این دوره توجه ویژه‌ای به نوجوانان صورت گرفت به طوری که اکثر بخش‌های جشنواره توسط نوجوانان اجرا و مدیریت می‌شود.
دبیر جشنواره تصریح کرد: در بخش سینمای ملی 12 فیلم، در بخش سینمای بین‌الملل با 9 اثر خارج از کشور و سه اثر داخلی و همچنین بخش‌های دیگر جشنواره با یکدیگر رقابت می‌کنند

وی ضمن دعوت از هنرمندان و اهالی فرهنگ به دیدن فیلم‌های جشنواره بیان کرد: امیدواریم بتوانیم در این فیلم‌ها خوراک فرهنگی به اهالی فرهنگ و هنر ارائه کنیم، ضمن اینکه در این دوره از جشنواره هیچ بزرگداشتی نخواهیم داشت زیرا معتقدم بزرگترین بزرگداشت امسال جشنواره نوجوانان هستند.
نخستین المپیاد فیلمسازی و بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی نوجوانان از سوم تا هشتم مهرماه در شهر باستانی همدان برگزار می‌شود.


کد خبر: 290    |    تاریخ و زمان انتشار: يكشنبه 05 مهر 1394 ساعت 12:11