سی امین جشنواره بین المللی فیلم های نوجوانان ایران
پروانه‌هاي سينمايي به اصفهان بازگشتند


بالاخره پس از مدت‌ها كشمكش بر سر جغرافياي محل برگزاري جشنواره‌اي كه با نام يك شهر در دنيا شناخته مي‌شود، بار ديگر جشنواره فيلم كودكان و نوجوانان ميهمان اصفهان؛ شهر شناسه بين‌المللي خود شد.
روزنامه صبا عباس عبدالعلي‌زاده: بیست‌ونهمین جشنواره فیلم‌‌های کودکان و نوجوانان از ابتداي برنامه‌ريزي خود بار ديگر با مناقشه شهر برگزاري روبه‌رو شد، به نحوي كه توافقات سازمان سینمایی و برای برپایی جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان با مسئولان شهري و استانداري اصفهان معلق شد. در این فاصله شهرهای دیگری چون همدان، شيراز و در صورت ناچاري تهران برای میزبانی این جشنواره سینمایی نامزد شدند تا تجربه شكست خورده جابه‌جايي اين جشنواره در دهه 80 را يادآور شوند.
در نهایت و در پی جلسه پنجشنبه ۸ مرداد مسئولان سازمان سینمایی با مدیران اصفهانی، مقرر شد بیست و نهمین جشنواره فیلم‌‌های کودکان و نوجوانان در اصفهان برگزار شود. برای تاریخ برگزاری این جشنواره باید شورای سیاست‌گذاری و راهبری سینمای کودک و نوجوان به جمع‌بندی برسد.

پايان مجادله طولاني و فرصت‌سوز
با توجه به زمان اندک باقیمانده به زمان همیشگی برگزاری جشنواره کودک در ماه مهر به نظر می‌رسد هماهنگ کردن شرایط میزبانی در فاصله دو ماهه میسر نباشد و زمان برپایی جشنواره نیز تغییر کند.
در جلسه پنج‌شنبه گذشته حجت‌اله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی، مدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، شهردار و معاون فرهنگی و اجتمای شهرداری اصفهان، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان و مسئول اجرایی جشنواره بین‌المللی فیلم‌ کودکان و نوجوانان حضور داشتند و طی دو ساعت به بررسی سیاست‌‌های اجرایی بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان در اصفهان پرداختند.

اختلاف ديرينه چگونه سر باز كرد

ماجراي جابه‌جايي جشنواره فيلم‌هاي كودكان و نوجوانان سابقه‌اي طولاني، یعنی يك دهه دارد. مجادله‌اي كه در سال‌هاي ابتدايي دهه 80 با تغيير مديريت بنياد سينمايي فارابي نمايان شد و در نهايت به هجرت اين جشنواره به شهر همدان انجاميد. اما تغيير شهر نيز باعث كاهش مشكلات جشنواره نشد و از طرفي به دليل كمبود امكانات زيرساختي، چون سالن نمايش و امكان اسكان و هتل براي ميهمانان مشكلات تازه‌اي را رقم زد. اما اصل مشكل كجاست؛ طرف برگزاركننده اصفهاني همچنان كه هزينه‌ها را تامين مي‌كند، مطالبه سياست‌گذاري و مديريت محتواي جشنواره را دارد، اما طرف تهراني مدعي است براساس تجربه‌هاي محدود و مقطعي گذشته ساز و كار موجود در اصفهان صلاحيت مديريت محتوي را ندارد. اين دعواي 10 ساله حالا در ساختار مديريت تازه و با دبيري علیرضا شجاع‌نوری كه سابقه همراهي سي ساله با جشنواره را دارد نيز سر باز كرده است. البته توضيحات دبير جشنواره نماي تازه‌اي از احتمال بروز اين اختلاف را پيش رو مي‌گذارد و به دليل شائبه بازارگرمي به غير از تيتر نشست خبري، رسانه‌ها اين موضوع را چندان جدي نمي‌گيرند.

مشكلاتي كه در نشست رسانه‌اي علني شد
اولین نشست خبری بیست‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان 26 خرداد در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد و مهم‌ترين تيتر آن سخنان شجاع‌نوري درباره عدم قطعيت حضور جشنواره فیلم کودک در اصفهان شد.
در اين نشست شجاع‌نوری تشريح جزئيات برگزاري مراسم اختتامیه جشنواره را بهانه قرار داد و گفت: امسال قرار بود طبق روال سال‌های گذشته، جشنواره کودک در شهر اصفهان برگزار شود. مذاکراتی را با شهردار محترم اصفهان پیش‌ازاین‌ها انجام دادیم و من برنامه‌ریزی بین 3 تا 5 سال را برای برگزاری جشنواره کودک در نظر گرفته بودم، اما در ابتدا همه مسائل گذشته عنوان شد و موافقت‌ها را از شهردار تا استاندار اصفهان گرفتیم. تا این‌که طی هفته‌های اخیر شنیدیم شهردار اصفهان تغییر کرده و سمت شهردار قم را پذیرفته است. در حال حاضر درباره استان و میزبان اختتامیه جشنواره فیلم کودک و نوجوان به نتیجه نرسیده‌ایم و فعلا نمی‌توانم نام شهر برگزارکننده جشنواره را اعلام کنم!
توافقات رسمي مديريتي يا روابط رفاقتي
اين‌كه در ساختار ديواني سرزمينمان توافقات رسمي ميان دو شخصيت حقوقي با جايگاه مديرت كلان در اثر تغيير اشخاص به معامله‌اي شخصي بدل شده و از اعتبار مي‌افتد، شايد اين روزها به امري عادي بدل شده اما وقتي سرنوشت جشنوارهاي با عمر نزديك به سي سال را تحت الشعاع قرار مي‌دهد، همچنان باعث شگفتي است. تا جايي كه احتمال برگزاري اين جشنواره بين‌المللي در شهر قم نيز به واسطه انتقال شهردار اصفهان به اين شهر به عنوان گزينه‌اي روي ميز آمد! از طرفي نبود پاي برگزاري و سخنان گذشته حجت‌اله ايوبي درباره احتمال دو سالانه شدن را در همان جلسه جدي‌تر كرد.
ضعف اولین جشنواره كودك و نوجوان دنیا
شجاع‌نوري در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر امکان تغییر شهر و دو سالانه برگزار شدن جشنواره طبق اعلام رئیس سازمان سینمایی، گفت: قرار بر این شده با حمایت‌های دوستان در سازمان سینمایی این جشنواره به‌صورت هرساله برگزار شود، چراکه اگر بخواهد دو سال یک‌بار این جشنواره برگزار شود، امکان این وجود دارد که به خاطره‌ها تبدیل شود. البته این را هم بگویم که بودجه این جشنواره کمتر از 2 میلیارد بوده ولی در شوراهای راهبری اجتماعی کودک در این‌باره صحبت‌های زیادی شده است. تمام تلاش ما این است که این جشنواره به بهترین شکل ممکن برگزار شود.
شجاع‌نوری گفت: در این دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان تصمیم گرفته‌ایم هیچ‌گونه بی‌صداقتی یا ظاهرسازی به کار نگیریم. امسال هر آن‌چه در جشنواره به نمایش گذاشته می‌شود، باید نشان‌دهنده تمام تلاش‌ها و کارهایی باشد که فیلمسازان در حال انجام آن هستند.
وی در ادامه بیان کرد: آن‌چه هست باید بررسی کنیم. سینمای کودک از ضعف مفرط رنج می‌برد. درصورتی‌که درگذشته شاهد سینمای کودک پر رونق و فیلم‌های قوی بودیم. 20 سال پیش جشنواره کودک و نوجوان ایران، اولین جشنواره شماره یک در دنیا بود که سینمای کودک و پویایی را شاهد بودیم. در جشنواره امسال تصمیم گرفته‌ایم جشنواره را با دید تخصصی و منتقدانه ببینیم.
شجاع‌نوری گفت: یکی از عوارضی که هر سال جشنواره فیلم کودک را دامن‌گیر می‌کند مساله بودجه است. به این خاطر که صنف مالی در جشنواره حضور ندارد و کسی نمی‌تواند آن‌طور که باید و شاید برای گستردگی جشنواره انجام‌ وظیفه کند. متاسفانه امسال نماینده‌ای در جشنواره فیلم کن نداشتیم؛ اما خوشبختانه دوستان خوبم در بخش بین‌الملل بنیاد سینمای فارابی فعال هستند و فکر می‌کنم در این بخش اتفاقات خوبی در جشنواره فیلم کودک رخ دهد.

جشنواره متغير چگونه می‌تواند آوازه جهانی داشته باشد
دبیر بيست‌ونهمين دوره جشنواره بدون اشاره به نقش مخرب تغيير شهر برگزاري جشنواره‌اي كه در دنياي سينما به‌نام يكي از گردشگرپذيرترين شهرهاي ايران شناخته مي‌شود، گفت: معتقدم سینمای کودک ایران می‌تواند آوازه سینمای کودک جهان باشد. همان‌طور که فوتبال برزیل را همه در دنیا می‌شناسند، سینمای کودک را هم به‌نام ایران خواهند شناخت.

نامه نجات بخش استانداري اصفهان
پس از حدود يك ماه عليرضا شجاع‌نوري 31 تير سال جاري از طريق روابط عمومي جشنواره اعلام كرد: نامه‌ای از استاندار همدان به وزارت ارشاد مبنی بر درخواست این شهر برای برگزاری جشنواره ارسال شد، اما هنوز چیزی به من ابلاغ نشده است.
اين‌بار دبیر بیست‌ونهمین دوره جشنواره کودک و نوجوان درباره محل برگزاری این جشنواره گفت: ما همه کارهای برگزاری این جشنواره را انجام داده‌ایم و در حال پیگیری کارهای باقی مانده هستیم و منتظریم شهر برگزاری جشنواره مشخص شود. باید بگویم اولویت اول و اصلی ما شهر اصفهان است اما هنوز به نتیجه قطعی درباره این شهر نرسیده‌ایم.
شجاع‌نوری با اين اعلام نشان داد اختلافات اين دوره درحد تبعات جابه‌جايي شهردار اصفهان بوده و ريشه‌هاي جدي گذشته را حداقل تا پيش از اجرايي شدن مراحل برگزاري نداشته است. گرچه او درباره گمانه‌زنی‌ها درباره برگزاری این جشنواره در شهر همدان نيز گفت: گفته می‌شد نامه‌ای از استاندار همدان به وزارت ارشاد مبنی بر درخواست این شهر برای برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان ارسال شده، اما باید بگویم هنوز نامه‌ای به دست من نرسیده و من در جریان این نامه نیستم.
وی بیان کرد: اکنون مانند کارگردانی هستیم که سناریو و تدارکات و عوامل فیلمش آماده شده‌اند اما هنرپیشه اصلی یا لوکیشن انجام کار تعیین نشده و درحال حاضر هنوز پیگیر شهر برگزاری این جشنواره هستیم.
دبیر بیست‌ونهمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان ادامه داد: همه شهرهای ایران پتانسیل برگزاری جشنواره‌‌های مختلف از جمله جشنواره کودک و نوجوان را دارند، اما کافی است مختصری از امکانات زیربنایی و زیرساخت‌‌های برگزاری جشنواره در این شهرها فراهم باشد.
شجاع‌نوری یادآوری کرد: هنوز گزینه اول ما برای برگزاری جشنواره شهر اصفهان است و در حال پیگیری کارهای برگزاری جشنواره در این شهر هستیم.

جشنواره‌ای که فیلم، میزبان و وقت ندارد!

با صدور نامه استانداري اصفهان و به جريان افتادن روند رفع مشكل محل برگزاري رسانه‌ها به بررسي موقعيت برگزاري جشنواره پرداختند. جشنواره‌اي كه کنار چالش‌‌های زیرساختی چون مکان و شرایط برگزاری با کمبود و فقدان تولید فیلم در این گونه سینمایی روبه‌روست؛ مشكلي كه می‌تواند اصل وجودی جشنواره را نیز دچار چالش کند.
زمان برگزاري اين جشنواره بین‌المللی در ماه مهر و چالش نبود فيلم مناسب بار ديگر در رسانه‌ها منعكس شد.
حتي اين مساله مطرح شد كه فیلم‌هایی که در این سال‌های اخیر توانستند نظر مخاطب را جلب کنند هیچ یک در جشنواره کودک حضور نداشتند. حتی فیلم «شهرموش‌ها» که بخشی (البته اندک) از هزینه آن را فارابی تقبل کرد هم حاضر نشد در این جشنواره شرکت کند. تاكيد بر اين که بخش اعظم تولیدات این گونه از سینما در سال‌های گذشته صرفا برای حضور در جشنواره و برای مخاطب این گروه سنی ساخته نشده و با محور قرار دادن یک قهرمان کودک، مخاطب بزرگسال را جمعیت هدف خود قرار داده است نيز، ديگر محور نقدهاي برگزاري شد.
در نهايت اين سوال مطرح شد كه چگونه می‌توان به برگزاری جشنواره با کیفیت و در سطح بین‌المللی خوش‌بین بود؟ جشنواره‌ای که از زمان صحبت‌‌های دبیر آن به صورت رسمی در جلسه با خبرنگاران دو ماه می‌گذرد و این بازه زمانی در شرایطی که جشنواره قرار است مانند سال‌‌های گذشته در مهر و همزمان با روز جهانی کودک برگزار شود، برای تعیین مکان برگزاری فرصت زیادی است که تا امروز از دست رفته به شمار می‌آید.
ادامه گمانه‌زني برگزاري در شيراز و همدان و راه حل تهران!
با وجود اعلام آمادگي استانداري اصفهان گمانه‌زنی‌ها همچنان برای برگزاری جشنواره کودک در شهر‌هایی چون همدان و شیراز ادامه داشت. اما با شرایط بودجه‌ای که برای حضور مهمانان در شهر همدان و نبود زیرساخت مناسب (سالن‌‌های مناسب برای نمایش فیلم) برای برگزاری جشنواره بین‌المللی و با درجه کیفی الف نظر‌ها به سمت تهران جلب شد و اين با اهداف سازمان سينمايي در تمركززدايي فعاليت‌هايش مغايرت جدي داشت.


ایوبی: جشنواره فیلم کودک نباید از اصفهان خداحافظی کند

ماجراي تغيير شهر برگزاري تا چهارشنبه گذشته و تاكيد دوباره حجت‌اله ایوبی بر حفظ اصفهان پيش آمد. ايوبي در نشست صمیمانه خود با مسئولان استانی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جمعی از هنرمندان سینمایی استان بیان کرد: معتقدم جشنواره فیلم کودک نباید از اصفهان خداحافظی کند و اگر به جای متولیان فرهنگ و هنر استان اصفهان بودم، هرگز اجازه نمی‌دادم این جشنواره در شهر دیگری برگزار شود.

وی همچنين با اعلام حمايت از اجرای طرح تولید فیلم‌های 90 دقیقه‌ای در استان اصفهان حسن‌نيت خود را نشان داد و براي عملي شدن اين طرح گفت: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان باید پنج نفر از پیشکسوتان سینما را به ما معرفی کند تا بعد از بررسی موضوع در شورای ارزشیابی، این اقدام مهم انجام شود.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: مسائل سینمایی هر استانی چه بخواهیم و چه نخواهیم با مسائل سینمای ایران پیوند خورده و اگر وضع و حال سینما خوب نباشد، حال سینمای اصفهان هم خوب نیست.


درخواست ديرهنگام 140 نفر از اهالی فرهنگ و هنر به وزیر ارشاد
سینمای کودک را به همدان بیاورید!
140 نفر درست هنگامي كه نشانه‌هاي اميدبخش ماندگاري جشنواره در اصفهان پررنگ مي‌شد، پنج‌شنبه گذشته درخواست 40 نفر از اهالی فرهنگ، هنر، فعالان مدنی و اصحاب رسانه استان همدان به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی براي بازگشت جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به همدان مطرح شد.
در این نامه آمده: جناب آقای دکترعلی جنتی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، با سلام و احترام؛ همان‌گونه که استحضار دارید استان همدان طی 4 دوره (دوره‌های 21 تا 24) میزبانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان توانسته شایستگی‌‌های خود را ثابت کند. برگزاری باشکوه و خاطره‌انگیز این جشنواره در استان همدان، استقبال بی‌نظیر مردم استان از برنامه‌های جشنواره، راه‌یابی جشنواره به خانه‌های تک‌تک مردم استان همدان و حتی روستاهای دورافتاده و فعال شدن بخش قابل توجهی از هنرمندان و فعالان فرهنگی و هنری و تولید آثار فاخر سینمایی به ویژه در حوزه سینمای کودک و نوجوان از برکات حضور جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در استان همدان بود که بی‌شک این ویژگی‌ها در میزبانی کمتر استانی در ایران از این جشنواره اتفاق خواهد افتاد.
اکنون که باز هم جشنواره چون طفلی یتیم میان کوچه‌ها رها شده و کمتر از چند ماه دیگر باید شاهد تولد 29 سالگی این جشنواره باشیم، به استحضار می‌رساند استان همدان چه به لحاظ سخت‌افزاری و چه به لحاظ نیروی انسانی در حوزه سینما به ویژه سینمای کودک پتانسیل بسیاری بالایی دارد و بازگشت جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به این استان می‌تواند باعث شکوفایی هر چه بیشتر این پتانسیل‌ها و نیز رونق و شکوفایی سینمای کودک و نوجوان شود.
لذا از حضرت‌عالی و مسئولان سینمایی کشور درخواست داریم با بازگشت این جشنواره به پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین، همدان موافقت فرموده و دستورات لازم را مبذول فرمایید.
در این لیست اسامی‌ای چون مجید برزگر (کارگردان سینما)، مهدی فرودگاهی (فیلم‌ساز و تهیه‌کننده)، محسن افشاری (فیلم‌ساز و روزنامه‌نگار)، زهرا علی‌اکبری (فیلم‌ساز و روزنامه‌نگار)، علی‌رضا محمودی (فیلم‌نامه‌نویس)، حمیدرضا لطفیان (فیلم‌ساز)، حبیب‌اله حیدری (مسئول انجمن سینمای جوانان استان همدان)، مجید مرادی (عکاس و مدرس)، محمد نصرتی (آهنگساز و مدرس دانشگاه)، محمدعلی رهبر (کارگردان و تهیه‌کننده)، سعید پورشعبانی (نویسنده و کارگردان)، محبوبه ابراهیمی (فیلم‌ساز)، سیدامید فقیه (مدیر تولید شبکه افق)، محمدرضا عارف (مشاور رسانه‌ای استاندار و رئیس خانه مطبوعات استان همدان)، بهزاد علیپور (عکاس)، محمدحسین نوری‌فر (خبرنگار)، محمود فارسی (مسئول روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان همدان و فعال فرهنگی)و... به چشم می‌خورد.

اجماع ناگهاني مديريتي
در نهايت تك دير هنگام همداني‌ها با پاتك جلسه فوري مديران سينمايي با مسئولان اصفهان پاسخ داده شد. در نهایت و در پی جلسه پنجشنبه ۸ مرداد مسئولان سازمان سینمایی با مدیران اصفهانی مقرر شد بیست و نهمین جشنواره فیلم‌‌های کودکان و نوجوانان در اصفهان برگزار شود.

راه حل اصلي تمام مشكلات بازگشت به دامان مادر است
شايد كمتر كسي بداند جشنواره فيلم‌هاي كودكان و نوجوانان متولد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است. اين نهاد هماهنگ با دیگر فعالیت‌ فستیوال جهانی فیلم‌های کودکان و نوجوانان را بنيان گذاشت.
ساختن چشم‌اندازی کامل از فیلم‌های ویژه کودکان و نوجوانان در جهان و نمایش فیلم‌های برجسته از سراسر جهان که در آموزش و پرورش و یادگیری کودکان مفید باشد، مهم‌ترين اهداف برگزاري بود.
نخستین فستیوال جهانی فیلم‌های کودکان در آبان‌ ۱۳۴۵ آغاز به کار کرد. در آبان‌ ۱۳۵۱ هفتمین فستیوال با ۱۲۰٬۰۰۰ کودک در تهران برگزار شد. این فستیوال از سال ۱۳۵۰ در تهران و شهرستان‌ها برگزار می‌شد.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي در ساختار جديد سينمايي كشور اين جشنواره به زيرمجموعه جشنواره فيلم فجر آمد و پس از مدتي به اصفهان منتقل شد. نكته اين‌جاست كه باتوجه به امكانات سراسري كانون در كشور و وجود مديريت متمركز بر اين امكانات، همچنين با توجه به حوزه تخصصي كانون، به نظر مي‌رسد در ساده‌ترين شكل با بازگشت جشنواره به دامن كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان مي‌توان اميد داشت مشكل تناقضات جشنواره در شهر اصفهان حل شود. همچنان كه اين نهاد با برگزاري دوسالانه جشنواره پويانمايي تهران توانسته مصداق برگزاري جشنواره‌اي بين‌المللي را با تمام مختصات مفروض پيش‌رويمان بگذارد. جشنواره‌اي كه آخرين تجربيات جهاني در حوزه انيميشن را كنار حضور هنرمندان برجسته جهاني گرد مي‌آورد و زمينه معرفي توان هنرمندان ايراني را در بهترن شكل فراهم مي‌كند. به هر تقدير سينماي كودك و نوجوان حوزه تخصصي كانون است و طي 50 سال گذشته بيشترين فيلمسازان و موثرين اين حوزه در آن‌جا رشد كرده‌اند، ضمن اين‌كه اين نهاد بازوي اجرايي مفيدي در توليد آثار ماندگار اين عرصه است.
اما به نظر مي‌رسد قبول اين پيشنهاد نيازمند نگاهي دلسوزانه و كارشناسي و صرف‌نظر كردن از فرصت جلوه‌گري جشنواره از سوي سازمان سينمايي باشد.
همچنان كه دبير جشنواره امسال پذيرفته از وزارت آموزش‌وپرورش به عنوان نهاد بالادستي كانون درخواست همكاري كند و گفته است: امسال در گروه داوری و انتخاب فیلم‌ها نیز از معلمان و استادان آموزش‌وپرورش استفاده خواهیم کرد.
کد خبر: 25    |    تاریخ و زمان انتشار: يكشنبه 11 مرداد 1394 ساعت 09:26
International Children Film Festival
www.icff.irHTML hit counter