printlogo.png
علیرضا شجاع نوری:
امسال بزرگداشت ویژه جشنواره برای نوجوانان است

محمد ابراهیم الهی تبار رئیس ستاد برگزاری جشنواره در جلسه پرسش و پاسخ درباره برنامه هایشان برای خبرنگاران گفت: شش کمیته در بخش های مختلف تشکیل شده است و همچنین 5 سالن در سطح شهر همدان و 8 سالن در سطح شهرستان ها برای نمایش فیلم ها درنظر گرفته شده است. ظرفیتی در حدود 8 هزارنفر را پیش بینی کرده ایم و هر روز 3 تا 6 سانس نمایش داریم.
استاندار همدان ادامه داد: مراسم افتتاحیه را همدان و مراسم اختتامیه را بنیاد سینمایی فارابی برگزار می کند.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری همدان وی  درباره زیرساخت های موجود برای جشنورها نوجوان گفت: همانطور که می دانید همدان برای اولین بار نیست که جشنواره برگزار می شود و سابقه برگزاری جشنواره های زیادی در این استان وجود داشته است تا آنجا که حلاوت آن هنوز در کام مردم باقی مانده است.

وی ادامه داد:  امسال چیزی در حدود 40 سالن برای نمایش فیلم های جشنواره درنظر گر فته شده است ضمن اینکه سینما فلسطین همدان برای نمایش فیلم های جشنواره بازسازی شده است که با 2 سالن و 400 صندلی  مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
استاندار همدان همچنین خاطرنشان کرد: تمامی منابع اعتباری پیش بینی شده است و سعی مان بر این است تا جشنواره نوجوان را در کل استان همدان برگزار کنیم.
الهی تبار درباره دبیرخانه جشنواره نیز گفت: بحث داشتن دبیرخانه دائمی جشنواره نوجوان در همدان همواره مورد بحث ما و دکتر ایوبی رئیس سازمان سینمایی است  که وی با صراحت اعلام کردند که با این اتفاق موافق هستند.

وی درباره منابع مالی جشنواره نیز گفت: در استان همدان همه جشنواره ها ردیف بودجه مشخصی دارند و جشنواره فیلم نوجوان هم علی رغم اینکه ردیف بودجه ای نداشت اما با سرعت ردیف بودجه ای برای آن درنظر گرفته شد و منابع مالی آن تامین شد.خوشبختانه علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس کار کارشناسی شده در جلسه سیاست راهبری تکلیف را مشخص کردند و همدان مانند گذشته به خوبی میزبانی خواهد کرد.
استاندار همدان ادامه داد: شهر تاریخی اصفهان و شهر باستانی همدان قطعا با پتانسیل هایی که دارند می توانند جشنواره های خوبی را برگزار کنند و باید یادآور شوم که ما حاضر هستیم تا حتی جشنواره فیلم کودک را هم در همدان برگزار کنیم.
الهی تبار همچنین گفت: اعتقاد ما این است که کار فرهنگی هزینه دارد و پرداختن به فعالیت فرهنگی نیازمند هزینه است. به طور کلی محدودیت هایی داشتیم اما هیچ گونه محدودیت مالی برای جشنواره وجود نداشت.

نمایش فیلم حضرت محمد رسول الله در جشنواره
در ادامه نشست پر سش و پاسخ در فارابی شجاع نوری دبیر جشنواره فیلم نوجوانان نیز گفت: با استقبال خوبی که همدانی ها برای برگزاری جشنواره نشان دادند تصمیم داریم تا دبیرخانه دائمی را برای جشنواره نوجوانان در همدان برپا کنیم.
وی ادامه داد: امیدواریم همدان هم ردیف بودجه ای مشخص را برای این جشنواره درنظر بگیرد تا این جشنواره هر سال ردیف بودجه ای مختص خود داشته باشد و موانع موجود برداشته شود.
دبیر جشنواره فیلم نوجوان خاطرنشان کرد: با توجه به دوسالانه برگزار شدن جشنواره درسالی که جشنواره برگزار نمی شود هزینه آنرا می توان صرف زیرساخت ها کرد. اتفاق خوب جدا شدن بخش کودک و نوجوان در این جشنواره بود و قطعا همدانی ها نشان خواهند داد که همدان شهر نوجوانان خواهد بود.
وی درباره المپیاد نوجوان نیز گفت : این برنامه با همکاری فارابی  و انجمن سینمای جوان صورت می گیرد که فراخوان آن توسط دفاتر انجمن به همه جا ارسال شد و از همه کسانی که فیلم های 3 دقیقه ای می سازند دعوت شد تا در این المپیاد حضور داشته باشند.

شجاع نوری ادامه داد: خوشخبتانه این کار با استقبال بسیار خوبی روبرو شد و از بین فیلم های 3 دقیقه ای که قصه خوبی داشتند به مرحله بعدی راه پیدا کردند البته هزینه ساخت این فیلم ها بر عهده فارابی و انجمن سینمای جوان خواهد بود.
وی درباره استقبال یکباره اصفهانی ها برای برگزاری جشنواره نیز گفت: متاسفانه ما در ابتدا شاهد چنین اشتیاقی از طرف شهر اصفهان نبودیم و زمانیکه دو بخش جشنواره تفکیک شد شاهد این امر بودیم. ای کاش این اشتیاق از همان ابتدا وجود داشت.
دبیر جشنواره فیلم نوجوانان درباره اظهارات وزیر ارشاد مبنی بر برگزاری جشنواره کودک در اصفهان نیز گفت: به نظر من بهتر است تا این جشنواره در روز جهانی کودک برگزار شود. درباره تفکیک و برگزاری این جشنواره گروه کارشناسی وجود دارد و این اظهارات وزیر و رئیس سازمان سینمایی درواقع احترام به نظر کارشناسان است.

شجاع نوری درباره میهمانان خارجی جشنواره نیز گفت: در بین میهمانان خارجی هستند کسانی که برای نوجوان جذابیت دارند. کافی  است نوجوانان با حرفه ای های این حوزه آشنا شوند و متوجه شوند که یک گروه گریمور و آهنگساز باسابقه چه کارهایی انجام می دهند و چگونه زندگی می کنند.
وی درباره نشست ها و نمایش های فیلم های جشنواره نیز گفت: در ابتدای نمایش فیلم ها از یک هنرمند می خواهیم تا فیلم و کارگردان و عوامل آنرا معرفی کند و در پایان نمایش هم جلسه پرسش و پاسخ 30 دقیقه ای خواهیم داشت.البته در کنار آن جلسات تخصصی هم خواهیم داشت که به آسیب شناسی سینمای نوجوان و ارائه راهکارها خواهند پرداخت.
دبیر جشنواره فیلم نوجوان درباره سالن های نمایش فیلم ها نیز گفت: سالن های محتمع شهید آوینی، سالن کانون و سینما قدس همدان در اختیار جشنواره برای نمایش فیلم ها قرار خواهد گرفت و همچنین سینما فلسطین همدان نیز برای نمایش فیلم های جشنواره بازسازی شده است.

شجاع نوری همچنین خاظرنشان کرد: یک نمایش فیلم هم برای فیلم محمد رسول الله خواهیم داشت که از آهنگساز و تدوینگر فیلم نیز دعوت کردیم تا در زمان نمایش فیلم حضور داشته باشند.
وی  با بیان اینکه خوشحال است که جشنواره به دو بخش تفکیک شده است افزود: این تفکیک ها تکلیف را مشخص تر می شود حتی برای سازنده فیلم که بیشترین اثر را دارد. از بین 12 فیلم انتخاب شده به جرات می توان گفت 10 فیلم جشنواره برای نوجوانان خواهد بود.
دبیر جشنواره فیلم نوجوان درباره هدف جشنواره نیز گفت: جذابیت برای نوجوانان هدف اصلی جشنواره و در این جشنواره حرف اول را می زند به همین دلیل هم پیگیری کردیم تا نمایش فیلم ها علاوه بر جشنواره امکان اکران هم داشته باشند.
شجاع نوری ادامه داد: شورای راهبردی کودک به دلیل نقیصه هایی که وجود دارد راهکارهایی را اندیشیده است و به زودی گروه اکران سینمایی کودک و نوجوان راه اندازی خواهد شد تا اکثر فیلم ها امکان اکران خارج از جشنواره هم پیدا کنند.

وی ادامه داد: در این دوره از جشنواره هیچ بزرگداشتی نخواهیم داشت زیرا معتقدم بزرگترین بزرگداشت امسال جشنواره نوجوانان هستند.
در این نشست علیرضا شجاع نوری دبیر جشنواره ، محمدابراهیم الهی تبار رئیس ستاد برگزاری جشنواره، جلیل اکبری صحت، امیرشهاب رضویان، عبدالله باکیده و عزت الله علیزاده حضور داشتند.

عکسهای نشست خبری:

عکاسان جوان:
آذین ملک زاده و مهربان بنی آدم
کد خبر: 176    |    تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه 31 شهریور 1394 ساعت 13:24