سی امین جشنواره بین المللی فیلم های نوجوانان ایران
نشست خبری دبیر بیست‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلمهای کودکان‌ونوجوانان برگزار شد
شجاع نوری: کیفیت مهمترین ویژگی جشنواره امسال است

نخستین نشست خبری علیرضا شجاع نوری دبیر بیست و نهمین دوره جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان امروز بیست و ششم خرداد ماه در سالن همایشهای بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره کودکان و نوجوانان ، این نشست که با حضور اهالی رسانه همراه بود علیرضا شجاع نوری سخنان خود را با ادای احترام به یاد و خاطره شهداء آغاز کرد و در ادامه به ارائه شرحی از برنامه های موردنظر ستاد اجرایی برای برپایی جشنی معتبر و کیفی برای کودکان ایران زمین پرداخت و بر لزوم رساندن جشنواره به استانداردهای لازم تاکید کرد.

شجاع نوری ضمن اشاره به مشکلات بودجه ای که شرایط سختی را برای جشنواره امسال رقم زده است و با تصریح این نکته که با مخاطبان جشنواره صادقانه مسائل را طرح خواهیم کرد ،گفت: امسال اصراری بر برپایی ضعیف بخش مسابقه سینمای ایران نداریم ،اگر فیلمهای مناسب و قابل قبول داشته باشیم ،مسابقه سینمای ایران  را با قدرت برگزار خواهیم کرد. اما روند فعالیت جشنواره نباید به گونه ای باشد که تولید فیلمهای سینمای کودک صرفا برای عرضه در این جشنواره صورت گیرد و نه برای جذب مخاطب راستین.
وی افزود: متاسفانه شرایط خوبی بر سینمای کودک حاکم نیست و لزومی ندارد با تزئین و صحنه آرایی ؛ شرایطی را فراهم کنیم که وانمود شود سینمای کودک مشکلی ندارد.

میزبان جشنواره امسال هنوز مشخص نشده است
در ادامه شجاع نوری به مشخص نبودن میزبان جشنواره امسال اشاره کرد و اظهار داشت: گرچه همچنان معتقدم اصفهان مناسب ترین گزینه برای برگزاری جشنواره است ؛ اما با توجه به تغییر شهردار این شهر متاسفانه هنوز به توافق نهایی با اصفهان دست پیدا نکرده ایم و رایزنی ها با مسئولین استان اصفهان ادامه دارد. همچنین چند شهر دیگر نیز اعلام آمادگی کرده اند تا میزبانی جشنواره را عهده دار شوند که گفتگو با مقامات این شهرها نیز در جریان است و به زودی به تصمیمی مناسب دست خواهیم یافت.

برگزاری المپیاد فیلمسازی کودکان و نوجوانان
شجاع نوری که در فضایی صمیمی و با صداقت کامل با اهالی رسانه سخن می گفت ؛ به برگزاری آیین المپیاد فیلمسازی اشاره کرد و گفت : در این بخش در شهرهای مختلف و با حمایت انجمن های سینمای جوان فیلمهایی کوتاه ساخته خواهد شد ، و از هر استان سه فیلم به جشنواره کودکان و نوجوانان ارسال می شود و نهایتا استان برگزیده انتخاب و معرفی می شود.

شجاع نوری افزود : این روند برای درگیر کردن نوجوانان بین ۱۲ تا ۱۹ سال برگزار می شود و امیدواریم اهدافی مانند تزریق خونی تازه در رگهای فیلمسازی برای کودک و نوجوانان و نیز درگیر کردن گروه های تازه از مخاطبین را محقق نماید.

شجاع نوری در ادامه سخنان خود از برگزاری بخش بین الملل با گزینش برخی فیلمهای خوب خارجی و نیز حضور مهمانان معتبر و شایسته در جشنواره خبر داد و بار دیگر تاکید کرد : مهمترین نکته برای برگزارکنندگان جشنواره صرفا دستیابی به کیفیتی قابل اعتنا و استانداردهای لازم است و برای دستیابی به این هدف هرگز کیفیت را فدای کمیت نخواهیم کرد.

شجاع نوری به لزوم همکاری نهادهای فرهنگی دیگر نظیر آموزش و پرورش ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و صدا و سیما در راستای احیای سینمای کودک اشاره کرد و گفت : شورای سیاست گزاری و راهبری سینمای کودک و نوجوان به دبیری خانم فرشته طائرپور تهیه کننده خوشنام سینمای ایران با حضور گروهی از زبده ترین فعالان حوزه سینمای کودک در تلاشند با برنامه ریزی دقیق و هدف گذاری مناسب شرایطی فراهم کنند تا روند تولید و عرضه آثار این نوع سینما تحقق یابد.

در دادامه جلسه خبرنگاران رسانه های مختلف نیز با حضور در تریبون ویژه، سئوالات خود را مطرح نمودند. شجاع نوری و اکبری صحت پاسخ این سئوالات را ارائه کردند و نهایتا جلسه در فضایی آرام و صمیمی به پایان رسید.

گفتنی است این نشست با سخنان جلیل اکبری صحت مدیر روابط عمومی جشنواره آغاز شد. اکبری صحت ضمن ابراز خیرمقدم به خبرنگان و میهمانان اطلاعاتی مختصر از روند اقدامات صورت گرفته برای اجرایی کردن برنامه های جشنواره عرضه کرد و همراهی و حمایت اهالی رسانه را در راستای برگزاری جشنواره به شکلی کیفی و هدفمند خواستار شد.

بیست و نهمین دوره جشنواره بین الملی فیلم کودکان و نوجوانان از دهم تا پانزدهم مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

کد خبر: 12    |    تاریخ و زمان انتشار: سه شنبه 26 خرداد 1394 ساعت 10:04
International Children Film Festival
www.icff.irHTML hit counter