سی امین جشنواره بین المللی فیلم های نوجوانان ایران
مهدی پاکدل:
سینما را در نوجوانی بشناسید / می‌خواستم سهمی در المپیاد فیلمسازی داشته باشم

مهدی پاکدل که طراحی پوستر المپیاد فیلمسازی نوجوانان همدان را بر عهده دارد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار سینمایی ایرنا درباره علت طراحی این پوستر اظهار داشت: علاقه مند بودم در این طرح سهیم و شریک باشم اما چندین دهه از نوجوانی ام گذشته است، بنابراین تنها کاری که از دستم بر می آمد این بود که پیشنهاد طراحی پوستر این جشنواره را بدهم و بخواهم که اجازه دهند آن را طراحی کنم.
کارگردان فیلم سینمایی فردا با اشاره به اینکه شخصیت یک انسان بیشتر در نوجوانی شکل می گیرد، اظهار داشت: اینکه نوجوانان بتوانند در این دوره با سینما و هنر آشنا شوند تاثیر بسیاری در زندگی شان خواهد داشت.

پاکدل توضیح داد: این پوستر دارای زمینه سفید است زیرا سفیدی و نور فضا را امیدبخش و امیدوارانه می کند و تعدادی صندلی دانش آموزی با رنگ چوب که در میان آنها یک صندلی کارگردان قرار گرفته است.
وی با اشاره به این نکته که دوران نوجوانی تماماً با درس و مدرسه و کلاس می گذرد، گفت: خیلی دلم می خواست در همان فضایی که نوجوانان در این مقطع در آن قرار دارند، یک فضای فیلم سازی و ذهنیت کارگردانی به وجود بیاورم، و به این نکته اشاره کنم که می شود در همان دنیای خودشان فیلم بسازند، بنابراین روی همین نکته تمرکز کردم و طرح پوستر نیز از چنین فضایی نشأت می گیرد.

کارگردان فیلم سینمایی فردا همچنین در پاسخ به پرسشی در راستای تحلیل جداسازی جشنواره کودک از نوجوان در این دوره گفت: به نظر من این جداسازی ایده فوق العاده ای است، زیرا در این جشنواره همیشه به یکی از این دو دوره زندگی اجحاف می شد.
پاکدل با بیان اینکه حال و هوا و فضای فکری کودکان با نوجوانان خیلی متفاوت است، گفت: یک انسان در دوره کودکی یک سری نیاز دارد و در سینما دنبال علایق خاص سن خودش می گردد که در نوجوانی کاملا متفاوت است. در دوره های پیش وقتی آثار این دو گروه در کنار هم در جشنواره حضور داشت، همیشه به یکی از این دوره های سنی اجحاف می شد.

وی تاکید کرد: الان با تفکیک جشنواره خوشبختانه می شود تمرکز بیشتری روی هر کدام از این دوران زندگی داشت و این اتفاق خیلی خوبی است، امیدوارم که در سال های آتی نیز این روند ادامه دار و موفق باشد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین امیدوارم که جشنواره در سال های بعد نیز در همین شهرها باقی بماند، زیرا همیشه جشنواره های مهم دنیا را با اسم شهرهایش می شناسند، مثل کن، ونیز، برلین و... و اهمیت جشنواره ها اصولا به خاطر شهری است که جشنواره در آن برگزار می شود و به آن اعتبار می بخشد.

وی ادامه داد: متاسفانه طی سال های گذشته به خاطر کمبودهایی که وجود داشته جشنواره فیلم های کودک و نوجوان از این شهر به آن شهر رفته و هیچ تمرکزی روی هیچ شهری نبوده است. امیدوارم تصمیمی که برای این جشنواره ها گرفته شده ادامه دار باشد و ما از این به بعد همیشه همدان را با جشنواره فیلم نوجوانش و اصفهان را با جشنواره فیلم کودکش بشناسیم.

بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم نوجوانان همدان چهارم تا هشتم مهر ماه در همدان برگزار می شود.
کد خبر: 120    |    تاریخ و زمان انتشار: يكشنبه 29 شهریور 1394 ساعت 12:47
International Children Film Festival
www.icff.irHTML hit counter