سی امین جشنواره بین المللی فیلم های نوجوانان ایران
کتاب بخوانید، فیلم ببینید


رونمایی کتاب از بخش‌ های قابل توجه در هر دوره برگزاری جشنواره است.
به گزارش ارتباطات و اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های نوجوانان، «سیدعلی کاشفی خوانساری» کتاب «سینماجات عهدبوق» ا با حضور دبیر جشنواره و مسئولان سینمایی کشور برای مخاطبان معرفی کرد. این کتاب، تاریخ سینمای ایران را به زبانی طنز و شیوا برای نوجوانان روایت می‌ کند.
دانستن این موضوعات در این کتاب که اولین ستاره سینمای ایران بود؟ اولین فیلم کودک و نوجوان چه زمانی اکران شد؟ اولین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان چه وقت برگزار شد؟ ستاره‌های سینمای ایران چه نام‌هایی داشتند و چه فیلم‌هایی خاطره‌های نسل سینمادوست قدیمی را به هم پیوند می‌دهند؟ می‌تواند دانش فیلم دیدن نوجوانان را بیش از پیش کند.
از طرفی این امیدواری نیز هست که این جشنواره بتواند پلی بشود تا نوجوانان به کتاب و مطالعه به همان اندازه فیلمسازی اهمیت بدهند. پشتیبانی فکری برای فیلمسازان بخصوص نوجوانانی که شاهد اولین سال‌های ورود خود به دنیای هنر هفتم هستند، بسیار مهم است.
به یاد «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» نوشته زنده‌یاد مهدی آذریزدی و داستان‌های مصور سال‌های کودکی و نوجوانی را یکی از بانوان فیلمساز حاضر در جشنواره، فریال بهزاد، سخنان خود را همراه کرد.
«تخیلات ما چگونه شکل می‌گیرد و چطور با خواندن و نوشتن؛ هنر می‌تواند شکل متعالی به خود بگیرد» پرسش حمید جبلی، بازیگر نویسنده و کارگردان نام آشنای سینمای کودک و نوجوان بود.
و بالاخره کیومرث پوراحمد که با کتاب «کودکی نیمه‌تمام» علاوه بر فیلمسازی، بیان شیوای خود را به شکل این کتاب و به کمک واژه‌های خاص خود منتشر کرده است، به اهمیت خواندن و خواندن در نشست شبانه با نوجوانان فیلمساز تاکید کرد.
کتاب پیشنهادی وحید نیکخواه آزاد، کارگردان و تهیه کننده سینمای کودک و نوجوان، «این مردم نازنین» بود که به شکل زیبایی روایتگر داستان های شکل گرفته و تجربه های نویسنده در زندگی است.
در کنار فیلم‌های ماندگار تاریخ سینما همیشه آثار و نوشته‌های مکتوب هم هستند که یا داستان فیلم از آن‌ها اقتباس شده است و یا الهام فیلمساز بوده‌اند. بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم های نوجوانان امیدوار است شوق خواندن تاریخ سینما و  داستان‌های ماندگار ادبیات و سینما را برای نوجوانان بخصوص علاقمندان به فیلمسازی به دنبال داشته باشد.

فرزاد سپهر
کد خبر: 413    |    تاریخ و زمان انتشار: چهارشنبه 08 مهر 1394 ساعت 18:18
International Children Film Festival
www.icff.irHTML hit counter