سی امین جشنواره بین المللی فیلم های نوجوانان ایران
المپیاد فیلمسازی فرصت بی ‌نظیر برای نوجوانان دوستدار هنر هفتم


امسال بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به ابتکار شورای سیاست گذاری راهبردی فیلم کودک و نوجوان، به 2 بخش مجزای کودک و نوجوان تفکیک شد.
میزبانی بخش نوجوان جشنواره با نخستین المپیاد فیلمسازی به همدان رسید.
شورای سیاست گذاری راهبردی متشکل از هنرمندان و فیلمسازان شناخته شده فیلم کودک و نوجوان همزمان با ورود مدیرعامل جدید بنیاد سینمایی فارابی شکل گرفت و گام تفکیک جشنواره رخ داد.
گام بعدی جشنواره بیست و نهم ابتکار برگزاری المپیاد فیلمسازی بود. ابتکاری که به تایید حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی کشور، علیرضا شجاع‌نوری دبیر جشنواره، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، فرید فرخنده کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، هیات داوران و هنرمندان شناخته شده سینما از جمله حمید جبلی، مجتبی راعی و امیرشهاب رضویان، فرصت بسیار خوبی است که در اختیار نوجوانان علاقمند به هنر هفتم، سینما، قرار داده شده است.
این نکته را وحید نیکخواه‌آزاد، مدیر جلسه نشست‌ های صمیمانه با المپیادی‌های نوجوان با مسئولان و فیلمسازان حاضر در جشنواره تاکید می کند.
پرسش و پاسخ و بیان نظر یکی از نوجوانان فیلمساز را حمید جبلی در یکی از این نشست ‌ها این گونه بیان کرد که حرف ‌های تو یکی از بهترین گفته‌ هایی بود که من در این چند روز برگزاری جشنواره شنیدم و بسیار از آن استفاده کردم.
این نوجوانان فیلمساز اظهار نظر خود را این گونه بیان کردند: در فیلم هایی که این چند روز دیدیم روندی یکسان و همانند در فیلم ها و به قولی داستان های آپارتمانی وجود دارد، قهرمان بودن شخصیت نوجوان فیلم که بیشتر یک پسر نوجوان است، به قومیت های مختلف در ایران بیشتر توجه شود و خواسته های نوجوانان با این نکته که فیلمساز، خود را در جایگاه خواسته ها و دیدگاه نوجوانان بگذارد، مدنظر فیلمساز قرار بگیرد.
به هر ترتیب نتیجه این المپیاد فیلمسازی حضور 88 فیلمساز نوجوان از سراسر ایران در جشنواره است. فیلم های کوتاه 3 تا 5 دقیقه ای به شکل گروهی در جشنواره با حضور سازندگان و داوران این بخش اکران می شود.
فرزاد اژدری کارگردان سینمای کودکان و نوجوانان مسئول بخش المپیاد فیلمسازی جشنواره است و امیرشهاب رضویان، نیما عباس ‌پور و داریوش غریب ‌زاده به همراه نوجوانان حاضر در این بخش فیلم ها را داوری می کنند تا در نهایت 3 فیلم برای معرفی در مراسم اختتامیه انتخاب شود. علیرضا شجاع ‌نوری دبیرجشنواره، حمید جبلی، مجتبی راعی و وحید نیکخواه‌ آزاد نیز این جمع را همراهی می‌ کنند.
گفتنی است انجمن سینمای جوان کشور با وجود دفاتر متعدد در مراکز استان ها و بیشتر شهرستان های ایران با همکاری دبیرخانه جشنواره و بنیاد سینمایی فارابی کار برگزاری فراخوان، ثبت نام از نوجوانان علاقمند، گزینش اولیه، برگزاری کارگاه ها و دراختیار گذاردن امکانات لازم برای فیلمسازی برعهده داشت.
به گفته دبیر جشنواره همراهی انجمن سینمای جوانان ایران در برگزاری المپیاد فیلمسازی با هدف ماندگاری این المپیاد انجام شده است.
دیدن فیلم کوتاه ساخته شده توسط یک نوجوان برای اولین بار بروی پرده سینما فرصت بی نظیری است  که جشنواره برای نوجوانان فیلمساز مهیا کرده است.
دبیر جشنواره نیز با این گفته که «چراغ المپیاد فیلمسازی در همدان روشن بماند» مهر تایید و تاکیدی برای تداوم برگزاری دوره های آینده المپیاد فیلمسازی زده است.

فرزاد سپهر
کد خبر: 337    |    تاریخ و زمان انتشار: دوشنبه 06 مهر 1394 ساعت 13:59
International Children Film Festival
www.icff.irHTML hit counter