سی امین جشنواره بین المللی فیلم های نوجوانان ایران
پیام استاندار همدان برای جشنواره بین‌المللی فیلم‎های نوجوانان
سينماي نوجوان عليه افراطي گري

سينما اگرچه در ابتدا به منظور تفريح و وقت گذراني وارد ايران شد اما امروزه جايگاه سينما در فرهنگ ايراني فراتر از تفريح و وقت گذاراني است و به عنوان مقوله‏اي مهم براي فعاليت فرهنگي، تربيتي، آموزشي و علمي شناخته مي‏شود.
تفاوت سينماي ايران با سينماي جهان در فيلم‏هاي فاخر و واقع‏گرايي است كه فرهنگ و معنويت ايراني – اسلامي حاكم بر جامعه را به خوبي بر پرده سينما به نمايش مي‏گذارد.
همدان امسال با اعلام آمادگي و مطالبه‏اي كه به دليل از دست دادن ميزباني جشنواره بين‏المللي فيلم كودك و نوجوان داشت، با تدبير وزير فرهيخته فرهنگ و ارشاد اسلامي ميزبان اولين دوره جشنواره بين‏المللي فيلم نوجوان است كه لازم است از تدبير دكتر جنتي بار ديگر تقدير كنم.
تأسيس هر جشنواره كار و فعاليت شبانه روزي را طلب مي‏كند البته مردم همدان به دليل تجربه جشنواره‏هاي بين‏المللي فيلم و تئاتر كودك و نوجوان از مدتها قبل آماده برگزاري اين جشنواره بودند تا داشته‏هاي استان در قطبيت همدان در موضوع كودك و نوجوان كشور تكميل شود.
دوره نوجواني، دوره‎‏اي حساس و مهم از زندگي انسان است كه هنر هفتم اگر در شكل‏گيري اين دوره به درستي نقش خود را ايفا كند، شخصيت نوجوانان ما صحيح شكل گرفته و تربيت درست آنها دوره جواني پر از شكوفايي و پويايي را به ارمغان خواهد آورد.
هرچند نوجوانان گرايش به استقلال دارند اما باز هم اين نهاد خانواده است كه با كاركرد خود استقلال سالم را به آنها هديه مي‏دهد استقلالي كه در آن نقش خانواده به عنوان حامي و تكيه‏گاه نوجوان تثبيت مي‎شود.
همدان شهر بزرگان و انديشمندان عارف و عالمي است كه هنوز نام و كار آنها موضوع تحقيق و پژوهش بسياري از اهل فرهنگ و علم است. تلاش ما بر معرفي هرچه بيشتر مفاخر استان همدان به مردم به خصوص جوانان و نوجوانان است تا از پيشينه هويتي بيشتر آگاه شوند و به آن افتخار كنند.
به همين منظور، سال 94 در همدان به نام مير سيدعلي همداني است و در تفاهمي كه با كشور تاجيكستان داشته‏ايم قرار است فيلم سينمايي زندگي اين عارف و عالم بزرگ كه به ميانه‏روي و اعتدال مشهور است، به صورت مشترك ساخته شود.
در زمان ما برخي كودكان و نوجوانان، قرباني خشونت و افراط مي‏شوند و زندگي آنها با وحشت و خشونت همراه است.
كودكان و نوجوانان غزه، كرانه باختري، بحرين، يمن، افغانستان، سوريه و عراق اين روزها خشونتي را تجربه مي‏كنند كه با روحيه كودكي و نوجواني آنها همخواني ندارد.
اين هنر سينما است كه مظلوميت اين كودكان را به تصوير كشيده و دنيا را متوجه ناشاد بودن بخش اعظمي از مردم بخصوص كودكان و نوجوانان به خاطر رفتارهاي برخي دولت‏ها كند و در كنار اين با ابزار هنر زمينه شاد زيستن را به مردم جهان هديه كند.
سينما مي‏تواند نفي خشونت و دوري از افراط را در جهان نهادينه كند چرا كه تأثير يك فيلم هنري در اين زمينه بسيار زيادتر از اقدامات ديگر خواهد بود.
ايران امروز پرچمدار نفي خشونت و افراطي‏گري در جهان است و سينماي نوجوان مي‏تواند پرچمدار فرهنگي و هنري اين مقوله مهم در جهان باشد.
اميدوارم تمامي مردم جهان به خصوص نوجوانان از زندگي توام با آرامش در كانون گرم خانواده بهره‏مند باشند.
براي همه ميهمانان جشنواره فيلم نوجوان روزهاي خوشي را در همدان آرزو دارم.

محمد ناصر نيكبخت
استاندار همدان
کد خبر: 247    |    تاریخ و زمان انتشار: جمعه 03 مهر 1394 ساعت 12:32
International Children Film Festival
www.icff.irHTML hit counter