آمادگی تبریز برای برگزاری جشنواره کودک؛
استقبال چهارهزار نفری از جشنواره فیلم کودک در آذربایجان‌شرقی
بیش از چهار هزار دانش‌آموز فیلم‌های بیست و هشتمین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان در تبریز را دیدند.

به گزارش ستاد خبری جشنواره، فیلم‌های بیست و هشتمین جشنواره  بین المللی فیلم کودک و نوجوان از پانزدهم تا نودهم مهرماه در سینما ناجی مجتمع سینمایی 22 بهمن تبریز اکران شد و گنجشکک اشی مشی، شهر موش‌ها، تتل و راز صندوقچه، دزد و پری، ننه نقلی، دیو و دلبر، باغ بهشت و وروجک‌ها در این جشنواره روی پرده رفتند ضمن آن که جلسات نقد و بررسی نیز برای اکران فیلم‌ها در تبریز در نظر گرفته شد.
حجت‌الاسلام جواد لطف‌اله‌پور در آیین اختتامیه نمایش همزمان فیلم‌های بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان در استان، اظهار داشت: انتقال مفاهیم و تعالیم ارزشمند تربیتی به کودکان به صورت غیر مستقیم تاثیر بسیاری بر ذهن و زبان آنان می‌گذارد و استفاده از زبان هنر به عنوان یکی از ابزارهای واسطه‌ای تربیتی همواره مورد توجه نخبگان و هنرمندان بوده و در این میان سینما و جادوی تصویر از ارزش و جایگاهی ممتاز برخوردار است.
وی افزود: جذابیت‌های سینما برای کودکان بر کسی پوشیده نیست و می‌توان ده‌ها فیلم را مثال زد که با استفاده از زبان تصویر مفاهیم تربیتی بسیاری را به نحوی تاثیرگذار و ماندگار به مخاطبان کودک منتقل کرده‌اند.
وی تاکید کرد: جشنواره فیلم کودک فرصت مغتنمی است تا کودکان بتوانند با جدیدترین تولیدات سینمایی آشنا شوند و از دیدن آثار خوب لذت ببرند.
لطف‌اله‌پور گفت: برگزاری همزمان این جشنواره در تبریز را به فال نیک میگیریم و امیدواریم در سال‌های آینده استان آذربایجان شرقی میزبان جشنواره بین‌المللی فیلم کودک باشد. به یقین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان نیز در این مسیر با تمامی توان در خدمت آینده سازان میهن اسلامی خواهد بود.
همچنین علی محرمی سرپرست معاونت فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: جشنواره‌های تخصصی همچون جشنواره فیلم کودک و نوجوان پیش از این تنها با یک مرکزیت برگزار می‌شد که در این دوره اکران فیلم‌های آن در سراسر کشور حرکتی ارزشمند و تاثیرگذار محسوب می‌شود.
وی  شاخص‌ترین ویژگی این جشنواره را تخصصی بودن آن عنوان کرد و گفت:  این جشنواره مخاطبان خاص یعنی کودک و نوجوان را در بردارد و براین اساس می‌توان درصد تاثیرگذاری آن را نیز بالا دانست.
محرمی تعامل ادارات و دستگاه‌های فرهنگی استان را برای باشکوه برگزار شدن این جشنواره مطلوب ارزیابی کرد.
وی افزود: برگزاری این جشنواره به علت دارا بودن فضای آموزشی و تعاملی مناسب موجب تقویت ذائقه‌ی بصری کودکان و نوجوانان علاقمند به سینما  و  الگوسازی برای آنان می‌شود.
محرمی با ارائه‌ گزارشی از روند برگزاری این جشنواره در تبریز، گفت:  در طول برگزاری جشنواره از پانزدهم تا نوزدهم مهرماه جاری، هشت فیلم در چهار سانس ساعت 8، 10، 15 و 17 در سینما ناجی مجتمع سینمایی 22 بهمن تبریز به نمایش گذاشته شد و بیش از چهار هزار دانش‌آموز این فیلم‌ها را تماشا کردند.
سرپرست معاونت فرهنگی هنری اداره کل ارشاد استان، گفت: این دوره از جشنواره با هدف ارزیابی و معرفی آثار برتر سینمای کودک ونوجوان در عرصه ملی و بین‌المللی و تشویق دست‌اندرکاران برتر این سینما، تشویق فیلم سازان به شناخت بیشتر مولفه‌های ذاتی سینمای کودک و نوجوان در حوزه فرم و محتوا به ویژه مبتنی بر مبانی و ارزش‌های بومی و تعلیم وتربیت دینی برگزار ‌شد.
وی همچنین به دیگر اهداف جشنواره اشاره کرد و افزود:  بسترسازی برای کشف استعدادها در حوزه فیلم نامه نویسی و فیلم سازی در سینمای کودک و نوجوان، کمک به ارتقاءِ سطح دانش و مهارت های سینمایی کودکان و نوجوانان، تبادل دیدگاه‌های مدیران سینمایی و رسانه ای با کارشناسان، صاحب نظران و مخاطبان و تلاش در جهت رشد و رونق اقتصاد سینمای کودک و نوجوان از دیگر اهداف جشنواره به شمار می‌رفت.
این جشنواره توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با همکاری سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد سینمایی فارابی، استانداری آذربایجان‌شرقی،  اداره کل موزش و پرورش آذربایجان‌شرقی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، انجمن فیلم آذربایجان‌شرقی، صدا و سیمای مرکز استان، حوزه‌ی هنری استان، فرمانداری کلانشهر تبریز، کانون فرهنگ،‌هنر و ادب آذربایجان و فرماندهی انتظامی استان برگزار شد.


اطلاعات خبر
کد خبر: 430
بازدیدها: 3817
تاریخ و زمان انتشار: جمعه ، ۲۵ مهر ۱۳۹۳ ، ۱۴:۳۰