معاون هنری، سینمایی ارشاد خراسان رضوی:
نمایش دو فیلم کودک در مشهد به سانس‌فوق‌العاده کشید
معاون هنری، سینمایی ارشاد خراسان رضوی ضمن ابراز خرسندی از استقبال خوب مخاطبان از برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان در استان خراسان رضوی، گفت: نمایش برخی از فیلم‌های کودک در مشهد به علت استقبال خوب مخاطبان، به سانس فوق‌العاده کشید.

سید حمید طباطبایی، معاون هنری – سینمایی اداره کل ارشاد استان خراسان رضوی و دبیر جشنواره کودک و نوجوان در این استان، درباره تعداد فیلم‌های اکران شده در این جشنواره، به ستاد خبری بیست و هشتمین جشنواره فیلم کودک، گفت: استان خراسان رضوی، در کل 10 فیلم را در 12 نوبت به اکران عمومی گذاشت.
امسال از 12 تا 15 مهرفیلم‌های الو!الو!من جوجوام، فرزند خوانده، گنجشکک اشی‌مشی، ننه نقلی، رویای سینما، تتل و راز صندوقچه، دیو و دلبر، باغ بهشت، وروجک‌ها و مروارید در مشهد اکران شدند و دو فیلم «تتل و راز صندوقچه» و «ننه نقلی» به علت استقبال خوب مخاطبان، دو بار اکران شد و نمایش این دو فیلم به سانس فوق‌العاده کشید.
طباطبایی، با اشاره به این‌که اداره کل ارشاد استان خراسان رضوی، از بین 10 فیلم اکران شده، سه فیلم جدید به نمایش گذاشت، درباره برپایی برنامه‌های جنبی در روزهای برگزاری جشنواره، گفت: اداره ارشاد استان، افزون بر نمایش فیلم، چهار کارگاه جنبی نیز برگزار کرد.
او، برگزاری کارگاه‌هایی با محوریت انیمیشن سازی،  ساختار فیلم‌های کودکان و نوجوانان، اصول کارگردانی و فیلم‌نامه نویسی را از جمله برنامه‌های جنبی جشنواره کودک و نوجوان استان خراسان رضوی خواند و اظهار کرد: تمامی مدرسان این کارگاه‌ها نیز از استادان دانشگاه و کارشناسان صدا و سیمای مشهد بودند.
معاون هنری – سینمایی اداره کل ارشاد خراسان رضوی، درباره دیگر برنامه‌های جنبی روزهای برگزاری جشنواره کودک، اظهار کرد: در حاشیه جشنواره، مسابقه فیلم‌نامه نویسی با عنوان «جوانه‌ها»، با حضور شرکت کنندگان کودک و نوجوان برگزار کردیم که در پایان، به نفرات برتر این مسابقه، جوایزی تعلق گرفت.
طباطبایی، مدت زمان برگزاری جشنواره کودک در استان خراسان رضوی را، چهار روز و از دوازدهم تا پانزدهم ماه جاری خواند و ادامه داد: اختتامیه این جشنواره نیز با حضور آقای مهدی مسعود‌شاهی، دبیر بیست و هشتمین جشنواره کودک و نوجوان برگزار شد.
او درباره تعداد مخاطبان نیز، گفت: در مجموع و در این چهار روز زمان برگزاری جشنواره، چهار هزار تماشاگر داشتیم که بیشتر آنان را نیز، دانش‌آموزان تشکیل می‌دادند.
طباطبایی، با بیان این‌که معدل تعداد مخاطبان در هر روز به هزار نفر می‌رسید، سالن شهید «اصغر زاده» را، تنها میزبان علاقه‌مندان به فیلم‌های ژانر کودک و نوجوان، خواند.
دبیر جشنواره کودک و نوجوان استان خراسان رضوی، با اشاره به این‌که در روز، سه نوبت اکران فیلم داشتیم، از فیلم سینمایی «تتل و راز صندوقچه»، به عنوان پرمخاطب‌ترین فیلم اداره کل ارشاد استان خراسان رضوی در روزهای برگزاری جشنواره کودک، یاد کرد.
طباطبایی در پاسخ به این پرسش که چه نهادهایی در برگزاری جشنواره در این استان کمک کردند، اظهار کرد: آموزش و پرورش، معاونت فرهنگی - هنری شهرداری مشهد، صدا و سیمای مشهد و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، از جمله نهادهایی بودند که در روزهای برگزاری جشنواره، ما را همراهی کردند.
معاون هنری – سینمایی اداره ارشاد خراسان رضوی، در پایان، گفت: با توجه به این‌که این نخستین دوره برگزاری جشنواره کودک و نوجوان در شهر مشهد بود، امیدواریم در سالیان و دوره‌های پیش رو، بتوانیم این جشنواره را بهتر برگزار کنیم.
به گزارش ستاد خبری جشنواره، سید سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی نیز در حاشیه برپایی استانی جشنواره در مشهر گفت: جشنواره فیلم کودک و نوجوان یکی از رخدادهای مهم در عرصه فرهنگ و هنر به ویژه صنعت سینمای کشور است. این جشنواره زمینه خوبی برای تولیدات مربوط به حوزه کودک و نوجوان است و شور و نشاط لازم را بین کودکان و نوجوانان در سالن‌های سینما به عنوان قشری مهم از مخاطبین سینما ایجاد می‌نماید.
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان خراسان رضوی بیان کرد: یکی دیگر از فواید برگزاری جشنواره فیلم های کودک و نوجوان  آشتی  کودکان و نوجوانان با سینما است و زمینه آشنایی این قشر با صنعت سینما با برگزاری این جشنواره فراهم می شود. سرابی ضمن بیان اینکه تا سال گذشته این جشنواره در مشهد برگزار نشده بود، اذعان داشت: امسال با ابتکار معاونت هنری اداره کل ارشاد خراسان رضوی و همراهی دبیرخانه ملی، جشنواره  فیلم های کودک و نوجوان مشهد برای اولین بار در مشهد برگزار می شود که برای سال اول توانسته به خوبی جایگاه خود را پیدا نماید و مخاطب خوبی جذب نماید. مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی ضمن بیان اینکه برگزاری یک اختتامیه خوب،  می‌تواند زمینه برگزاری این جشنواره در سال های آینده را فراهم نماید، تصریح کرد: استان خراسان رضوی در بین استان‌های مختلف جایگاه خوبی در صنعت فیلمسازی دارد، اما فاصله همه استان‌ها در این صنعت با پایتخت زیاد است که برگزاری جشنواره‌های مختلف سینمایی از جمله جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان می‌تواند به پیشرفت صنعت سینمای استان‌ها کمک نماید.


اطلاعات خبر
کد خبر: 418
بازدیدها: 4966
تاریخ و زمان انتشار: جمعه ، ۱۸ مهر ۱۳۹۳ ، ۱۰:۵۱