برگزیدگان جشنواره پانزدهم

پانزدهمين جشنواره بين المللي كودك و نوجوان اصفهان


بيانيهء هيأت داوران مسابقه ي سينماي بين الملل
كودكان آيه هاي روشنِ شادي و نشاط جهان اند و اميد به فرداي بهتر آنان ، دغدغه بزرگ پدران و مادران سا كه در پس تجربه هاي خويش در جست و جوي زيستن به شيوه امروز براي آنان هستند، از همين رو ، انتقال تجربيات و كشف افق هاي تازه و ارايه ي آن توسط فن آوري هاي مختلف و به ويژه سينما جايگاهي رفيع دارد؛ متوليان عرصه هاي فرهنگي علاقه مند به دنياي كودكان نگراني الگو سازي كاذب براي كودكان و نوجوانان هستند، كه تفكر و مشاركت را از آنان گرفته و تخيل و خلاقيت رادر جهت افكار و اهداف بزرگ سالانه نهادينه كند.
به نظر مي رسد با توجه به نياز طبيعي انسان به پويايي و تحرك و رعايت اصول انساني ، توجه به اعتدال در عرصه ي برنامه ريزي و عمل امروز بيش از هر روز ديگر احساس مي شود. تجربه نشان داده است هرگاه بشر به شيوه هاي مستقيم و غير هنرمندانه متوسل شده نتوانسته است حتي انساني ترين پيام ها را مانا و پويا نمايد. پس آن تجربه و رهنمودي ماندگار خواهد بود كه به زبان ماناي هنر ترجمه شود. كودكان براي ساختن فرداي بهتر خويش همراه با خيرانديشان و به اندازه سهم خود در تلاش اند و نمونه ي اين مشاركت بازي خوب بچه ها در فيلم هايي است كه براي آنان ساخته مي شود.
هيأت داوران مسابقه بين الملل پانزدهمين جشنواره كودكان و نوجوانان اصفهان اميدوار است كه اين جشنواره بتوانال ۱٣٤۰ در تي براي تبادل مسايل فرهنگي – انساني ايجاد كند تا روح جسمي و مرز ملتها در قالب جشنواره اي در خور كه مخاطبان خود ر ا در ميان نسل هاي آينده ساز جست و جو مي كند، متبلور سازد.
حضور كارگردانان جديد در اين فستيوال از همين رو قابل اهميت است و اميد كه حضور جدي آن به ارتقاي كيفي سينماي كودكان و نوجوانان بيانجامد.
۱/    ديپلم افتخار به كلانوس هارو كارگردان فيلم كوتاه به درون شب از كشور فنلاند به خاطر نشان دادن ارتباط صميمي بين دو نوجوان فيلم و به تصوير كشيدن اميد.
۲/    ديپلم افتخار به مظفر شيدايي كارگردان فيلم انيميشن سيب از ايران ، به خاطر نشان دادن تصويري فلسفي از هستي با تكنيكي مسلط و در خدمت محتواي فيلم.
۳/    ديپلم افتخار به سوماراتنه ديسانايا كه كارگردان فيلم ساروجا از سريلانكا به خاطر تلاش صادقانه ي وي در ترسيم فضاي صلح و دوستي.
۴/    پروانه زرين به فيلم انيميشن شنگول و منگول از ايران به خاطر بهره جستن از افسانه هاي بومي ايراني به همراه تكنيك مسلط در خدمت محتواي فيلم.
۵/    پروانه زرين به فيلم كوتاه داستاني مادر از ايران به خاطر بيان هنرمندانه صفات والاي مادري عشق ، گذشت و فداكاري
۶/    هيأت داوران جايزه ي ويژه ي خو را به فيلم زماني براي مستي اسبها از ايران به خاطر نشان دادن تلاش صادقانه نوجواني كه براي احياي خانواده ي خود تلاش مي كند، به بهمن قبادي اهدا مي كند.
۷/    هيأت داوران ، علي رغم اين كه در مقررات جشنواره پيش بيني شده است كه جايزه ي مشتركي اعطا نشود، اما به دليل بازي مكمل دو بازيگر خردسال فيلم ساروجا كه تصويرگر يك روح در دو بدن هستند، به اتفاق آرا ، پروانه زرين بهترين بازيگر خردسال را به اين دو اختصاص دهد.
۸/    هيأت داوران پروانه زرين بهترين كارگرداني را از ميان كارگردانان شركت كننده مسابقه بين الملل ، به خاطر شكستن فضا به نفع مفهوم و ساخت منسجم و هنرمندانه به آقاي دنيس بارديائو كارگردان فيلم دنياي مارتي از كشور فرانسه اهدا مي كند.
۹/    هم چنين هيأت داوران ، پروانه زرين بهترين فيلم را به خاطر نشان دادن هنرمندانه تحول در شرايط اجتماعي نامساعد به فيلم دوچرخه زرد قناري از كشور يونان اختصاص مي دهد.

بيانيه هيأت داوران بخش ويديويي بين الملل
گفتند بياييد به همه ي كودكان جهان گفتند بياييد. بياييد به شهر رودخانه اي كه تلألو آن هزاران خاطره دربردارد و يادآور تمدني كهن، فرهنگي غني، هنرهاي سحرآميز، رويايي و خيال گونه است.
اتفاق بود يا حادثه نمي دانيم ولي هر چه بود ما هفت نفر با هم جمع شديم و «گروه دوستان » را تشكيل داديم تا به دور از حرفه هاي قلمبه سلمبه ي بزرگ تر ها دنياي معصو م و پر از نشاط و بازيگوشي و شادي را در شهر زنده رود بر پرده ي جادويي سينما ببينيم. وقتي كه آمديم و كنار هم قرار گرفتيم رودخانه اي نبود سينه ي ترك خورده اي بود كه قلبش به سختي مي تپيد . خشك رود جاي زنده رود را گرفته بود.
روز اول سينما ، سه ، دو ، يك ، تاريكي ، روشنايي پرده ي سينما و بعد آبي آبي گروه دوستان وهمين هنگام خش خش ، خميازه ، سوك سوك . اين چه فيلمي بود بچه ها فردا مدرسه دارند فيلم تمام شد حالا ما روي برفك قضاوت كنيم ! مگر قرار نبود ما دست بزرگتر ها را بگيريم و به سينما برويم مگر قرار نيست كه سينمايي ها براي ما فيلم بسازند ؟ مگر قرار نيست سينما تخيل و باورهاي كودكان و هيجان و شور و نشاط دوران نوجواني را باز بنماياند.
روز دوم: قول و قرار اين كه همه چيز خوب مي شود و باز همان قصه … خلاصه اين كه سينمايي ها اگر فيلمي در مورد كودكان مي سازيد و حتي اگر مي خواهيد رنج و سختي كودكي را بيان كنيد آن را همراه با لذت هاي كودكانه و علايق يك نوجوان توأم سازيد تا ميان دنياي شما و دنياي ما ارتباطي صميمانه و دوستانه تر از اكنون برقرار سازيد .
حالا خوب يا بد خواهيم رفت اما سينماي كودك و نوجوان و جشنواره هاي آن هم چنان پا برجاست و كودكان ديگري كه سال هاي بعد سوار بر پروانه هاي نقاشي « نقاش كوچولو » براي داوري به دنياي سينماي كودك و نوجوان خواهند آمد.
ما اميدواريم كه پروانه ها سالهاي بعد پر نشاط تر دست بزرگ ترهاي سينما را گرفته و با هم پروازي ابدي داشته باشند و بال هيچ پروانه اي در هيچ كجاي جهان نشكند.
والسلام
هيأت داوران بخش ويديويي بين الملل: مهدي اشرافي، شهاب پور فخيمي، سپيده حاجي سلطاني، حامد صالح نيا، شهرزاد كمالي، روح اله هاشمي، مانيا هرمزي .

خرس – انگلستان ۱٩٩٨؛ كارگردان: هيلاري اودوس
پروانه زرين به فيلم خرس به دليل موضوعي قابل توجه و بياني موجز در ارتباط به يك قصه ي رويايي و كودكانه و به كارگيري به جا و مناسب عناصر موسيقيايي و تصويري گروه توليد فيلم در برانگيختن تخيل مخاطب كودك و نوجوان .

رضايت دادن – ايران ۱٣٧٩؛ كارگردان: محمد شيرواني
با تقدير از كارگردان جوان فيلم آبي آبي هيأت داوران ديپلم افتخار .
ديپلم افتخار به فيلم ايراني رضايت دادن به دليل فيلم برداري و كارگرداني و بازيگري ساده در عين آگاهي در بيان قصه اي بي آلايش و معصوم از مشكلات دنياي آموزشي و ارتباط مناسب با مخاطب كودك و نوجوان .


بيانيهء هيأت داوران مسابقه ي سينماي ايران
گروه داوران فيلم هاي سينماي ايران در پانزدهمين دوره ي جشنواره ي بين المللي كودك و نوجوان ، پس از مشاهده ي فيلم هاي كوتاه و بلند بخش مسابقه ، لازم مي داند ضمن قدرداني از فيلم سازاني كه انديشه و تجربه ي خود را در خدمت سينماي كودك و نوجوان قرار داده اند به خلأ جدي در زمينه ي ساخت فيلم هاي جذاب و شادي آفرين ، انگيختن انديشه ي آنان ، تأكيد دارد.
هم چنين داوران ، با توجه به اهميت فيلم هايي كه اصالت را به آگاهي تماشاگران كودك و نوجوان بخشيده اند ، ترجيح داده است به منظور حفظ تعادل و مهم تر ، پيشگيري از شائبه ي سمت و سو بخشيدن به سينماي زير بنايي كودك و نوجوان ، تنها به نمونه ي شاخص و برتر اين گونه از سينما جايزه اعطا كند. در خاتمه گروه داوران تمركز و مديريت موفق كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان را در ساخت و ارائه ي آثار ارزشمند ارج مي نهد.
۱/    جايزه ي پروانه ي زرين براي بهترين فيلم بلند به فيلم زماني براي مستي اسبها … ساخته ي بهمن قبادي.
۲/    جايزه ي پروانه ي زرين براي بهترين فيلم كوتاه به فيلم خانه سفيد است ساخته ي طيبه ملكيان.
۳/    جايزه ي ويژه ي هيأت داوران (پروانه ي زرين) به فيلم كوتاه مادر ساخته ي ليلا مير هادي (با تقدير از فيلم تركش هاي صلح).
۴/    ديپلم افتخار به سارا بنياس بازيگر خردسال فيلم چوري.
۵/    ديپلم افتخار به فيلم بلند تركش هاي صلح ساخته ي علي شاه حاتمي
۶/    ديپلم افتخار به فيلم بلند يكي بود يكي نبود ساخته ي ايرج طهماسب.
۷/    ديپلم افتخار به فيلم كوتاه شنگول و منگول ساخته ي فرخنده ترابي و رضا احدي.
۸/    ديپلم افتخار به فيلم كوتاه روياي سبز ساخته ي حسين محبوب.
اسامی هيأت داوران مسابقه ي سينماي ايران: فريال بهزاد، محمد كاسبي، كيانوش عياري، محمد علي طالبي، رسول صدر عاملي

بيانيه ي هيأت داوران بخش آثار ويديويي ايران
اگر جذابيت و سادگي قصه در ارائه ي انديشه اي بكر و متعالي با استفاده از ريتمي مناسب و بهره مندي از دنياي تخيل و فانتزي همراه با پرداختي استادانه را لازمه ي سينماي كودك و نوجان بدانيم بايد بگوييم كه در بين ٤٥ اثر ارائه شده در بخش آثار ويديويي به كمتر اثري برخورديم كه واجد نكات فوق باشد.
وجود آثار متنوع هم در اين بخش شامل آثار كوتاه، نيمه بلند ، بلند داستاني و مستند داستاني و به همين ترتيب انيميشن هايي كه از تكنيك هاي مختلف بهره برده بودند و آثاري كه نشاني از دنياي كودك و نوجوان در آنها مشاهده نمي شد و يا كمتر توجه شده بود – و بعضا آثار بدي هم نبودند – ما را در انتخاب دچار مشكل كرد اما از آن جا كه ناگزير به انتخاب بوديم ، كيفيت نسبي كارها را مد نظر قرار داديم . مطمئنا در حد و اندازه ي آثار منتخب آثار ديگري هم بودند كه به علت محدوديت نتوانستيم دست به انتخاب آنها بزنيم .
اميدواريم ان شاالله در دوره هاي بعدي آثار متقاضيان شركت در جشنواره از مرحله ي اول داوري عبور كرده و هيأت داوران اصلي، از بين آثار واجد شرايط كارهاي برتر را اعلام نمايند.
در خاتمه لازم مي دانيم كه تلاش همه ي دست اندر كاران به ويژه شركت فرهنگي هنري صبا وانجمن سينماي جوان به خاطر توجه به سينماي كودك و نوجوان قدرداني نماييم.
اسامی هيأت داوران آثار ويديويي سينماي ايران: مريم السادات مير معصومي، داود رشيدي، هرمز هدايت، اسداله اعلايي، اصغر همت .
۱/    بهترين فيلم رضايت دادن به خاطر توفيق نسبي در به تصوير كشيدن قصه اي ساده همراه با طنزي دلنشين.
۲/    بهترين كارگرداني بچه هاي دريا به خاطر توفيق نسبي در ايجاد هماهنگي بين عوامل مختلف.
۳/    ديپلم افتخار طوفان نوح به خاطر ارائه ي اثري كه از نظر مهارت تكنيكي قابل تأمل بود.
۴/    ديپلم افتخار نرمو به خاطر سادگي قصه ، بهره بردن از تخيل و پرداختي مناسب.
هيأت داوران هم چنين از آثار زير تقدير به عمل مي آورد:
۱/    ساز ، كودك ، سرباز به خاطر نگاه لطيف و شاعرانه به موضوع جنگ.
۲/    آبي آبي به خاطر اولين تجربه ي كارگرداني نوجوان با گروهي نوجوان و انسجام موجود در ان .

بيانيه هيأت داوران سيفژ
اعضاي هيأت داوران سيفژ (Cifej) فيلمي را برگزيده اند كه درونمايه اي جهان شمول و پرداختي اصيل دارد. آن چه به خصوص نظر هيأت داوران را جلب كرد برخورد با متانت نسبت به درونمايه و فيلم برداري خارق العاده ي فيلم بود. همه ي كودكان دنيا ه ي كودكان دنيا كي كه به دلايل روحي ، مشكلاتي در يادگيري دارد ، همذات پنداري كنند و يا واكنشهاي خود را نسبت به كودكانِ گرفتار در چنين موقعيت هايي ، زير سؤال ببرند.
به خاطر تمامي آن چه برشمرده شد ، هيأت داوران سيفژ تصميم گرفته است جايزه خود را به فيلم دوچرخه زرد قناري محصول يونان اهدا نمايد.

بيانيهء هيأت داوران صد نفرهء كودك و نوجوان سينماي ايران
يكصد داور كودك و نوجوان پانزدهمين جشنواره ي بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان از تاريخ ٢٣/٧/٧٩ لغايت ٢٩/٩/٧٩ فيلم هاي بخش مسابقه ي سينماي ايران را ديدند و در دو مرحله نقد وبررسي فيلم هاي مورد نظر خود و هم چنين فيلم منتخب داوران كودك و نوجوان جشنواره را اعلام مي دارد:
به نام يگانه تصوير گر هستي
بار ديگر پروانه ها آمدند، پروانه ها با مهر آمدند.
و امروز پروانه ها با مهر مي روند
هيأت داوران صد نفره ي كودك و نوجوان پانزدهمين جشنواره ي فيلم كودك و نوجوان ، پس از يك هفته تماشاي آثار هنرمندان عزير بر پرده ي جادويي در بخش مسابقه ي سينماي ايران رأي خود را به شرح زير اعلام مي دارد:
ضمن تقدير از فيلم بهادر ساخته ي عبداله عليمراد به خاطر ايجاد دنياي فانتزي جذاب و پر خلاقيت كه بسيار مورد توجه كودكان قرار گرفت ، ديپلم افتخار خود را به فيلم مادر ساخته ليلا مير هادي اهدا مي كند.
هيأت داوران ضمن قدرداني و سپاس از تمامي مسؤولين و دست اندر كاران برپايي جشنواره ، اعلام مي دارد كه متأسفانه فيلم هاي جشنواره در پانزدهمين گام‌، همگام كودكان و نوجوانان نبود.
فهرست ده ديپلم برتر از نظر داوران كودك و نوجوان پانزدهمين جشنواره فيلم جشنواره ي بين المللي كودكان و نوجوانان به ترتيب امتياز :

عنوان فيلم

تعداد رأي ها

درصد

مادر
٣٨٧ پروانه

٧٥/٩٦%
بهادر
٣٥٢ پروانه
٨٨ %
يكي بود يكي نبود
٣۱٦ پروانه

٧٩ %
تركش هاي صلح

٢٨٧ پروانه
٥/٧۱%
راز گل سرخ

٢٧٥ پروانه
٧٥/٦٨%
چوري
٢٦٥ پروانه

٢٥/٦٦%
نجوا

٢٥٥ پروانه

٧٥/٦٣%
روياي سبز
٢٥٢ پروانه

٦٣%
شروه
٢٤٥ پروانه

٢٥/٦۱%
ماجراي ساده

٢٤٢ پروانه
٦۰%بيانيهء هيأت داوران انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران
نظر به اين كه كودكان و نوجوانان به عنوان فراگيرترين گروه مخاطبان ، نقش تعيين كننده اي در شكل دادن به ابعاد فرهنگي و اقتصادي سينما دارند ، لازم است در قبال اين واقعيت توجه ويژه اي به ايشان مبذول شود و بديهي است ، اين مهم ، جز در چارچوب سينماي كودك و نوجوان محقق نخواهد شد.
بنابراين براي رسيدن به اين هدف ، ضرورت دارد به سينمايي بينديشيم كه ضمن برخورداري از ارزش هاي فرهنگي و هنري، با پسند و سليقه ي كودكان و نوجوانان نيز همراه و همسو باشد.
هيأت داوران انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران در پانزدهمين جشنواره ي بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان اصفهان ، با اين ديدگاه به بررسي آثار ايراني و خارجي عرضه شده پرداخت كه ماحصل داوري خود را به اين شرح اعلام مي دارد:
۱ – هيأت داوران از ميان فيلم هاي عرضه شده در بخش مسابقه ي سينماي ايران ، به جاي انتخاب اثر برتر ، ترجيح مي دهد به منظور ارج نهادن بر تلاش پي گير، صميمانه و خودانگيخته ، در زمينه ي سينماي انيميشن خاص كودكان ، ديپلم افتخار خود را تقديم كند به آقاي عبداله عليمراد.
٢ – از ميان اثار عرضه شده در بخش مسابقه ي بين الملل ، ديپلم افتخار انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران به خاطر مضمون آموزشي و شكل و ساختار مبني بر تخيل و فانتزي و قابليت برقراري ارتباط سازنده با مخاطبان نوجوان ، تقديم مي شود به فيلم دنياي سوفي ، ساخته ي اريك گوستاوسون از كشور نروژ.

بيانه ي هيأت داوران شوراي شهر اصفهان
جهان پيش مدرن، شش گونه ي هنري براي ما به ميراث نهاده است و سينما مهمترين دستاورد هنري جهان مدرن است، تنها دستاورد بزرگ هنر هفتم.
اصفهان ، در راه تمرين گام به گام زندگي مدرن، جشنواره بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان را گرامي مي دارد ، چرا كه سينما همه ي مدنيت را در خود دارد : از رواداري و تحمل بسط انديشه ها ، تا ارزش ذاتي فرد و اهميت تفاوت انسان ها و زندگي جمعي و يك پارچه انگاري تمامي جهان. بنابراين بي سبب نيست اگر اميدوار باشيم برگزاري يك جشنواره ي سينمايي آن چنان تأثيري حتي در كوتااه مدت بر شيوه هاي زندگي مردم اصفهان بگذارد كه مردم اين شهر نتوانند از سر برگزاري آن بگذرند. اما چه شكل جشنوازه ي سينمايي ؟  مع الاسف جشنواره بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان اصفهان در طي اين سال ها به آن مقصدي نرسيده است كه بايد مي رسيد.
هيأت داوران شوراي شهر اصفهان تنها مي تواند در اين خصوص ابراز نگراني كند و تذكر بدهد كه متأسفانه اين جشنواره نه در بين فيلم سازان جايگاه مطلوب يك جشنواره ي بين المللي را يافته است و نه در بين شهروندان اصفهاني . با اين حال اميد مي رود نسل تازه ي كودكان و نوجوانان اين شهر كه از دل جشنواره هاي اين سالها برمي آيند تبلور درخشان تر زندگي مدني باشند از اين نظر گاه هيأت داوران شوراي شهر اصفهان به نمايندگي مردم اين شهر برگزيدگان خود را به شرح زير اعلام مي دارد:
۱ – جايزه ي اول به خاطر نگاه به جهان از منظر يك كودك، نگاه از درون به يك خرده فرهنگ و ارائه ي تصوير هنرمندانه در حال گذار ، به بهمن قبادي سازنده ي فيلم زماني براي مستي اسبها.
٢ – هيأت داوران هيچ فيلمي را شايسته ي جايزه ي دوم تشخيص نداد .
٣ – جايزه ي سوم به طور مشترك :
به خاطر ساختي تأثير گذار بر احساسات به ليلا مير هادي سازنده ي فيلم مادر ، و به خاطر طرح انسان دوستانه يك مسأله ي ساده ي زندگي روزمره بدون در نظر گرفتن نيمه ي دوم فيلم به جواد اردكاني به خاطر فيلم چوري.