سینمای کودک ایران از کمای ناخواسته رها شد
گزارش کامل آنچه در جشنواره کودک ۲۷ رخ داد | چاپ |
بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، در حالی برگزار شد که اتفاقات مهمی را رقم زد.

به گزارش ستاد خبری بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، قطار جشنواره بیست و هفتم فیلم‌های کودکان و نوجوانان امسال با شتاب بیشتری فعالیت خود را شروع کرد و مسافرانش، توانستند نشاط و شور مضاعفی را در تاریخ این جشنواره بین‌المللی برای کودکان و نوجوانان و علاقه‌مندان به سینما رقم بزنند.

آغاز حرکت جشنواره 27 در 27 رجب

ستاد اجرایی بیست و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان همزمان با 27 رجب، عید بزرگ مبعث فعالیت خود را آغاز کرد.

سیداحمدمیرعلایی که دو دوره گذشته جشنواره را به نام‌های معصومین متبرک کرده بود، اعلام کرد که امسال جشنواره را به نام نامی رسول عشق و مهرورزی حضرت محمد مصطفی (ص) که پدر آسمانی تمام کودکان دنیاست، مزین می‌کنیم تا به تأسی بر آموزه‌های گرانسنگ آخرین پیامبر الهی بتوانیم با تاکید بر وحدت، جشنواره را در فضایی معرفتی و درخور شأن و شکوه نبی اکرم (ص) و همه کودکان که مخلوقات پاک سرشت خداوندند، برگزار کنیم.

یک روز پس از اعلام این خبر در 18 خرداد امسال، اسامی اعضای ستاد اجرایی جشنواره رسانه‌ای شد. بر این اساس، حسن نجاريان به عنوان قائم مقام دبير، جعفر گودرزي به عنوان مدير امور اجرايي، مشاور دبير و مدير روابط عمومي و اطلاع‌رساني، داريوش داميار به عنوان مشاور فرهنگي دبير، منوچهر اعظمي به عنوان مدير امورمالي و قراردادها، امیر اسفندیاری به عنوان مدير بخش بین‌الملل، عزت‌الله عليزاده به عنوان مدير امور سينماها، نمايش،‌ آثار و پشتيباني فني، ناصر باكيده به عنوان مدير دفتر جشنواره و امور استان‌ها، نصرت‌الله تابش به عنوان مدير امور انتشارات، محمدرضا ميرانصاري به عنوان مشاور اقتصادي دبير و مديرتبليغات، سيدعلي الفت به عنوان مدير بخش جلو‌گاه اميد(داوري سازمان‌ها و نهادها) و زهرا مصطفوي به عنوان مدير تشريفات و محمدشفيعي سروستاني به عنوان مديريت اطلاعات و برنامه‌ريزي حکم گرفتند.

22 خرداد بود که مقررات اجرایی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان اعلام شد. بر این اساس فیلمسازان می‌توانستند برگ درخواست شرکت در جشنواره را تکميل و نسخه اولیه اثر خود را همراه با عکس صحنه و کارگردان حداکثر تا 31 مرداد به دبیرخانه جشنواره تحويل دهند ضمن آن که مهلت تحويل کپی فیلم‌های پذيرفته شده در بخش‌هاي مختلف جشنواره حداکثر تا 20 شهریور اعلام شده بود.

11 تیر ماه بود که ویشکا آسایش (بازیگر)، امیر اسفندیاری (مدیر امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی)، بهرام عظیمی (کارگردان انیمیشن)، ابراهیم فروزش (کارگردان) و شفیع آقامحمدیان (کارگردان و مدیر فرهنگی) به عنوان اعضای هیئت انتخاب بخش بین‌الملل جشنواره منصوب شدند و فعالیت خود را شروع کردند. کار این هیئت، 5 مرداد به پایان رسید.

15 تیر از سایت رسمی جشنواره، رونمایی شد تا اخبار و گزارش‌ها از طریق این سایت در دسترس اهالی سینما و رسانه قرار بگیرد.

شعار جهانی جشنواره: دفاع از کودکان درگیر جنگ

در این روز سیداحمد میرعلائی دبیر جشنواره به همراه مهتاب کرامتی سفیر حسن نیت یونیسف در ایران با منیر صفی الدین نماینده دفتر یونیسف در ایران دیدار کرد تا اولین گام در حمایت یونیسف از جشنواره امسال رقم بخورد.

میرعلایی در این دیدار، از شعار بین‌المللی جشنواره بیست و هفتم نیز پرده برداشت و اعلام کرد که جشنواره امسال با مضمون حمایت از حقوق کودکان درگیر جنگ در دنیا برگزار می‌شود. شعاری که در شرایط فعلی سیاسی کشور و مراودات فرهنگی جهانی هوشمندانه به نظر می‌رسید.

نشست تخصصی فیلمنامه‌نویسان کودک و نوجوان

چهارشنبه 26 تیرماه نشست تخصصی فیلمنامه‌نویسان کودک و نوجوان با حضور جمعی از فیلمسازان صاحب‌نام و فیلمنامه‌نویسان سینمای کودک و نوجوان در بنیاد سینمایی فارابی برگزار ‌شد. در این نشست تخصصی سینماگرانی چون محمدعلی طالبی، پوران درخشنده، غلامرضا رمضانی، علی اکبر قاضی‌نظام، حمید نعمت‌الله، رضا حیدرنژاد، حسن آقاکریمی، علی عبدالعلی زاده، حسن مهدوی‌فر، حمید سلیمی، عباس مرادیان، سامان استرکی، سیدجواد هاشمی، نادر مقدس، علیرضا سعادت‌نیا، محسن دامادی، اسماعیل براری، مسعود کرامتی، جابر قاسمعلی، آرش برهانی، فرزاد اژدری، هادی مقدم‌دوست، افسانه منادی و...  حضور داشتند و به تحلیل و بررسی اوضاع فیلمنامه‌نویسی در سینمای کودک پرداختند.

مشارکت چهره‌های شاخص در برگزاری جشنواره

25 تیر بود که مجید برزگر کارگردان سینمای ایران به عنوان مدیر هنری جشنواره معرفی شد. اولین روز شهریور بود که حبیب‌الله بهمنی (کارگردان)، سیروس حسن‌پور (کارگردان)، پوران درخشنده (کارگردان)، علی زارعان (مدیر تلویزیونی) و محمدعلی صفورا (کارگردان) به عنوان اعضای هیئت انتخاب و داوری بخش ملی ویدئو و پویانمایی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان معرفی شدند.

دو روز بعد خبر انتصاب مهدی دلخواسته و آرش صادقی، به عنوان دبیران بخش مسابقه مواد تبلیغی جشنواره رسانه‌ای شد. در این روز همچنین اسامی فیلم‌های بخش اقتباس ادبی جشنواره اعلام شد. چهارم شهریور اعلام شد که از بین 183 فیلم رسیده به جشنواره در بخش بین‌الملل،  75 فیلم از 40 کشور دنیا با جمع‌بندی هیئت انتخاب بین‌الملل جشنواره برای نمایش در بخش‌های سینمای زنده بین‌الملل و سینمای پویانمایی بین‌الملل (هر بخش شامل فیلم‌های بلند، نیمه بلند و کوتاه) انتخاب شده‌اند.

12 شهریور کیومرث پوراحمد (کارگردان)، محمد داوودی (مدیر فیلمبرداری)، کیانوش عیاری (کارگردان)، یدالله صمدی (کارگردان) و مهتاب کرامتی (بازیگر) به عنوان اعضای هیئت داوران بخش سینمای ملی این دوره از میرعلایی حکم گرفتند.

ادامه میزبانی اصفهان بر اساس تفاهم پنج ساله

22 مرداد ماه و در فاصله یک ماه و بیست روز به شروع جشنواره بود که رسما اعلام شد اصفهان میزبان و برگزارکننده جشنواره خواهد بود. این در حالی بود که بنیاد سینمایی فارابی از سه سال پیش تا کنون، تفاهم‌نامه‌ای 5 ساله با شهرداری اصفهان بسته و طی این تفاهنامه شهردار اصفهان موظف است جشنواره فیلم کودک را در اصفهان برگزار کند. خبری که رسانه‌ای شده بود و تنها در مواردی خاص اختلاف‌نظرهایی وجود داشت که حل شدنی به نظر می‌رسید و اعلام احتمال برپایی جشنواره در تهران یا شهر دیگر، صرفا یک اعلام آمادگی در صورت رخ دادن اتفاقات بعید بود. به عبارتی دیگر، می‌توان گفت مانور برخی رسانه‌ها بر «نامعلوم بودن» میزبانی اصفهان و بلاتکلیفی جشنواره، از عدم آگاهی از این تفاهم‌نامه 5 ساله ناشی می‌شد. این میزبانی معلوم بود اما در مذاکرات اجرایی، حساسیت‌هایی وجود داشت و تدابیری از بابت محکم‌کاری پیش‌بینی شده بود.

نشست رسانه‌ای و رونمایی از پوستر جشنواره

نشست رسانه‌ای بیست و هفتمین جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوانان و رونمایی از پوستر این دوره از جشنواره، صبح پنجم شهریور با حضور برگزارکنندگان جشنواره و اهالی رسانه، در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

در این نشست سیداحمدمیرعلایی عنوان کرد: دو سال پیش که بعد از مدت‌ها جشنواره کودک به اصفهان بازگشت، شاهد رفتاری خوشایند از سوی مسئولان و شهروندان اصفهانی بودیم و این بار نیز برای بیست و هفتمین دوره جشنواره فجر، شهرداری  اصفهان با وجود تغییراتی که در دولت در حال انجام است، از  ما به خوبی حمایت کردند و سبب شدند تا کارها گره نخورد و  به خوبی  جلو برود.

او با تاکید بر اینکه جشنواره کودک رویدادی بین‌المللی است و مختص یک شهر  نخواهد بود، ادامه داد: ما در کشورمان به حضور افرادی مانند آقای شهیدی که تلاش، پیگیری و  انژری مضاعفی در  کار از خود نشان می‌دهد،  نیازمندیم و  این همه پیگیری و  زحمت او  قابل ستایش است. او تاکید کرد که در بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و  نوجوانان باید از  میهمانان داخلی و خارجی  به بهترین نحوه ممکن پذیرایی شود و کارها با کیفیت مناسب پیش برود تا بتوانیم خوب فیلم ببینم و در مسیری رو به رشد و مترقی  قدم برداریم.

میرعلایی با اشاره به حضور کاروان‌هایی از جشنواره فیلم کودک در مناطق محروم، اضافه کرد: این فرصت برای کودکانی که از امکانات فرهنگی و هنری محروم هستند در نظر گرفته شده است و نماینده یونیسف در تهران با اشتیاق خواهان همراهی و  همکاری با این رویداد هستند تا ابعاد بین‌المللی آن بیشتر شود.

او  ادامه داد: منیر صفی‌الدین نماینده دفتر یونیسف در تهران سال گذشته یکی از  فیلم‌های جشنواره را به عنوان منتخب یونیسف برگزید و جایزه‌ای را نیز برای آن در نظر گرفت. او  همچنین برای دیده شدن این اثر در سطح بین‌المللی تلاش‌هایی کرد و درصدد است تا برخی از فیلم‌ها را که با اهداف یونیسف همخوانی دارد، در سطح بین‌المللی معرفی کند.

میرعلایی در این نشست به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد و اعلام بخش بزرگداشت خالق پت و مت در بخشی از این نشست، مورد توجه اهالی رسانه قرار گرفت.

هر چه به انتهای شهریور نزدیک می‌شدیم سفرهای هیئت اجرایی جشنواره از تهران به اصفهان بیشتر می‌شد و شمارش معکوس جهت هماهنگی‌های اجرایی جشنواره شروع شده بود. اصفهانی‌ها هم با آماده‌سازی سالن‌ها و آماده‌باش به شهر، خود را برای میزبانی از مهمانان داخلی و خارجی جشنواره آماده می‌کردند.

17 شهریور اسامی ۲7 اثر پذیرفته شده در بخش مسابقه ویدیو کوتاه و نیمه بلند ایرانی اعلام شد. دو روز بعد هفتاد و پنج داور کودک و نوجوان جشنواره بیست و هفتم معرفی شدند. داورانی که طی دو مرحله از بین 450 متقاضی برگزیده شده بودند.

23 شهریور بود که اسامی 13 فیلم بخش مسابقه فیلم ویدیویی بلند ایرانی جشنواره اعلام شد.

در اولین روز مهر، با حضور دبیر بیست  و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، زنگ مدرسه ابتدایی شهید آوینی منطقه 16 به صدا در آمد. میرعلایی خطاب به دانش‌آموزان گفت: امیدوارم از میان شما هم هنرمندان بزرگی به سینمای کشور معرفی شود.

اعلام اسامی 35 فیلم کوتاه، نیمه بلند و بلند ایرانی شرکت کننده در جشنواره در دوم مهر، بازدید رئیس سازمان سینمایی از ستاد اجرایی جشنواره و سخنرانی وی در جمع اعضای ستاد در سوم مهر، اعزام کاروان‌های فرهنگی جشنواره در جمعه پنجم مهر و آخرین نشست دبیر جشنواره با ستاد اجرایی مستقر در اصفهان در ششم مهر از دیگر اخبار و رخدادهای جشنواره پیش از شروع رسمی بود.

دهم مهر اسامی فیلمسازان اصفهانی که در بخشی رقابتی و ویژه با آثارشان در جشنواره حاضر هستند اعلام شد و در فاصله دو روز مانده به افتتاحیه، اسامی نامزدهای بخش مواد تبلیغی نیز رسانه‌ای شد. همچنین اعلام شد مارک بنش (از چک)، نیکی کریمی (از ایران)، ایلگار نجف (از ارمنستان)، سعدولو رحیمف (از تاجیکستان)، اولیویر رینگر (از فرانسه)، محمدعلی طالبی (از ایران) و جیان کارلو زاپولی (از ایتالیا) داوران بخش مسابقه بین‌المللی جشنواره بیست و هفتم هستند و نانژوند گودا (از هندوستان)، علی معلم (از ایران) و امانوئلا پندیک (از رومانی) به عنوان داوران سیفژ در جشنواره امسال معرفی شدند.

حجت‌الله ایوبی که در روز برپایی افتتاحیه جشنواره برای حضور در این مراسم راهی اصفهان شده بود، از سینماهای برگزار کننده جشنواره بازدید کرد. در این روز اعلام شد که جشنواره به صورت همزمان در ۱۲ مرکز استان و ۴۳ شهر با نمایش فیلم‌های منتخب جشنواره کودکان و نوجوانان، سراسر ایران را با این جشن بزرگ همراه می‌کند.

سرانجام عصر 15 مهر، طی مراسمی پرشکوه در سالن گل نرگس اصفهان، جشنواره بیست و هفتم با پیام وزیر ارشاد، رئیس سازمان سینمایی، دبیر جشنواره و شهردار اصفهان آغاز به کار کرد. مراسمی که از طریق شبکه‌های تلویزیونی و نیز سایت جشنواره پخش شد و تحت پوشش تصویری رسانه‌ها، برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی قرار گرفت.

پرچم نبوی بر فراز سالن گل نرگس

آیین گشایش بیست و هفتین جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان راس ساعت ۱۹ روز دوشنبه پانزدهم مهرماه در تالار گل نرگس اصفهان شروع شد.

در این مراسم کلیپی مرتبط با رونمایی از پرچم حریم نبوی ادامه یافت. در این کلیپ زیبا کودکان و نوجوانان حاضر در حریم پیامبر اکرم (ص) با متبرک نمودن این پرچم شور و احساسات خود را به نمایش گذاشته بودند.

پخش این کلیپ زیبا و در پی آن میان برنامه زیبا و دلنشینی که گروه فیتیله‌ای‌ها در این باره اجرا کردند با تشویق و استقبال حاضرین روبرو شد. اجرای فیتیله‌ای‌ها در افتتاحیه جشنواره مورد استقبال حاضران و اهالی رسانه واقع شد. حرکت تریبون مراسم از بخش‌های جذاب افتتاحیه بود.  این بخش نمایشی جذاب که به سخنرانان درخصوص کوتاه صحبت کردن تذکر می‌داد، به شدت مورد توجه قرار گرفت.

سیداحمد میرعلائی در این مراسم اعلام کرد: پرچم سبز مزین به عطر و بوی حرم نبوی، میهمان جشنواره است و بعد به حرم حضرت رقیه (س) اهداء خواهد شد. او گفت: پروانه عمر کوتاهی دارد اما جشنواره کودک هرسال پروانه تازه‌ای را به هنر و فرهنگ ایران هدیه می‌کند.

در این مراسم حجت‌الله ایوبی و سیداحمد علائی برای تقدیر از شمسی فضل‌الهی روی سن حاضر شدند و لوح تقدیر و یادبود جشنواره را به او هدیه کردند.

در ادامه دکتر سقاییان‌نژاد شهردار اصفهان روی صحنه حاضر شد و در بخشی از سخنانش درباره برگزاری جشنواره در اصفهان گفت: اصفهان مهد تمدن ایران زمین، پایتخت جهان اسلام و سرشار از هویت و خودباوری است. بر این گفته تاکید می‌کنم که کودکان ما خودباوری را در وجودشان پرورش دهند و اگر ذره‌ای از این هنر و تمدن را در فیلم‌های خود نمایش دهیم، وظیفه‌مان را انجام داده‌ایم.

در ادامه سقاییان‌نژاد به همراه محمد احسانی، مجتبی شهیدی و مهدی پاکدل، لوح تقدیر و یادبود جشنواره را به غلامرضا آزادی اهدا کردند.

همچنین در ادامه آئین افتتاحیه، سقائیان نژاد، مهندس امینی، مهندس کرباسی و مهدی باقربیگی برای اهداء لوح تقدیر و هدیه و بزرگداشت قدرت‌الله ایزدی روی صحنه آمدند و هدایای وی را اهدا کردند. این هنرمند اصفهانی در این مراسم به هنرنمایی پرداخت و با لحن طنز آمیزی گفت: به میهمانان خیرمقدم می‌گویم و امیدوارم در این چند روز اقامت آنها خوش بگذرد چون همه چیز برای آنها رایگان است!

چهارمین بزرگداشت جشنواره بیست و هفتم به تجلیل از ناصر طهماسب دوبلور پیشکسوت عرصه سینما  و تلویزیون اختصاص یافت.

برای ارایه لوح تقدیر و جایزه این هنرمند احمد میرعلایی همراه دو نماینده مجلس شورای اسلامی روی سن آمدند و هدایای طهماسب را اهدا کردند.

در بخش دیگری از این مراسم، فریال بهزاد، رابعه مدنی، بهنوش طباطبایی، محمدرضا شیرخانلو و سیداحمدمیرعلایی جایزه بخش بزرگداشت دنیا فنی‌زاده را به این هنرمند اهدا کردند و در ادامه دبیرجشنواره از ابراهیم فروزش به عنوان سینماگری که سال‌ها در عرصه سینمای کودک و نوجوان فعالیت کرده دعوت کرد تا روی صحنه بیاید و اعلام کرد: تندیس جشنواره بیست و هفتم به دلیل اخلاق و منش ایشان به ابراهیم فروزش تعلق می‌گیرد.

در ادامه برگزیدگان بخش عکس و پوستر (مواد تبلیغی) جشنواره با حضور رضا برجی یکی از داوران این بخش و حسن پورشیرازی معرفی شدند.

در بخش عکس، با تقدیر از فیلم ماهی کویر، دیپلم افتخار به احمدرضا شجاعی برای فیلم ساکن خانه چوبی اهدا شد. پروانه زرین جشنواره بیست و هفتم در بخش عکس به سیدعبدالحسین نواب موسوی برای فیلم تنهای تنهای تنها اهدا شد. با تقدیر از احمدرضا شجاعی برای طراحی پوستر فیلم ساکن خانه چوبی، پروانه زرین بهترین پوستر به احسان برآبادی برای فیلم تنهای تنهای تنها تعلق گرفت.

همچنین در این مراسم حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی به سخنرانی پرداخت و گفت: می‌خواهم از کودکان درخواست کنم از این به بعد تصمیم بگیرند سالی یکبار به سینما بروند و خانواده شان را به همراه ببرند تا تعداد ورودی سینما از 10 میلیون به 70 میلیون برسد تا مشکل سینما حل شود.

در ادامه فتیلیه‌ای‌ها با بیان شعار جشنواره (دفاع از حقوق کودکان درگیر جنگ)، دکلمه‌ای را اجرا کردند که با پخش کلیپی از کودکان آواره و جنگ‌زده دنیا به ویژه جنگ سوریه همراه بود.

تشکیل کمیسیون کودک و نوجوان در مجلس

در بخشی از مراسم گشایش جشنواره کودک27، دبیر جشنواره با اطلاع رسانی در مورد تشکیل کمیسیون کودک و نوجوان در مجلس شورای اسلامی به حضار گفت: دکترقاسم جعفری نماینده بجنورد و علیرضا توکلی نماینده بافق و محمد دهقانی نماینده طرقبه به صورت خودجوش این کمیسیون را تشکیل دادند و امیدواریم قدم‌های موثری برای این گروه سنی در مجلس شورای اسلامی برداشته شود.

جعفری نماینده بجنورد با حضور بر روی صحنه گفت: من به نمایندگی از نمایندگان خانه ملت می‌گویم مجلس به فکر همه شما کودکان و نوجوان است و دست همه کسانی که در این مسیر خانه ملت را یاری می‌کنند، می‌فشاریم.

سیداحمد میرعلایی در ادامه گفت: امیدوارم نمایندگان مجلس سینمای ایران را هم حمایت کنند چراکه بودجه سینما بسیار کم است و با حمایت مجلس و دولت سینماگران می‌توانند در ساخت فیلم برای کودکان بردارند.

اهدای جوایز بخش فیلمنامه‌نویسی، بخش دیگری از مراسم گشایش جشنواره بود که علی‌رغم پرحجم بودن با ریتمی تند برگزار می‌شد. در این بخش هیئت داوران چهارمین مسابقه فیلمنامه نویسی کودک و نوجوان به همراه امیرشهاب رضویان، جلیل فرجاد، ابراهیم فروزش و شهیدی دبیر اجرایی جشنواره برای اهداء جایزه روی صحنه آمدند.

در این بخش دیپلم افتخار و  جایزه نقدی به طرح برگزیده «رهایی از GTA» نیاز اسماعیل‌پور، نازنین اسماعیل پور گلنار رضوی و میلاد باقری اهداء شد و پروانه زرین و جایزه نقدی به فیلمنامه «قول» نوشته حسن بیانلو اهداء شد. همچنین فیلمنامه های فرار اسبی (عباس مرادیان) ، داداشی و ساحل لیز (نجیبه نعمتی)، تابستان سام (آناهیتا مستاجران) ، بچه‌های امروز (فهیمه نادری فرد) و ترس بازی (پریسا پروین نیا و بیتا شباهنگ) برنده دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره شدند.

در خاتمه مراسم همه هنرمندان حاضر و برگزیدگان افتتاحیه در کنار حجت‌الله ایوبی عکسی به یادگار گرفتند و برای شادی روح مرحوم محرم بسیم که قرار بود از وی نیز در این جشنواره تقدیر شود صلواتی ختم شد.

هم‌کناری درنا و پروانه در اصفهان

یکی از اتفاق‌های مهم جشنواره امسال، برگزاری مراسم رونمایی از تندیس درنای کاغذی به عنوان «بال‌های سپپید: یادبود ساداکو ساساکی و دفاع از حقوق کودکان درگیر جنگ» بود که در میدان امام حسین(ع) اصفهان برگزار شد و این تندیس پس از ژاپن، آمریکا، سوئیس و هاوایی، در ایران نصب شد.

این مراسم ضمن آن که در راستای شعار جشنواره بود، در بخش بین‌المللی نیز حائز اهمیت بود به طوری که دبیر جشنواره از آن به عنوان همراستایی پروانه و درنا یاد کرد.

در این مراسم که با حضور تعداد زیادی از دانش‌آموزان کودک و نوجوان و مهمانان جشنواره همراه بود، نامه کودکان دنیا خطاب به بان‌کی‌مون (دبیرکل سازمان ملل) توسط شایان گودرزی خوانده شد. این نامه که نسخه‌ای از آن بر روی استند تبلیغاتی به زبان انگلیسی و فارسی آماده شده بود، توسط دو نوجوان با لباس‌های سفید مقابل ساختمان کتابخانه مرکزی اصفهان نصب شد. این دو لباس‌های سفیدی پوشیده بودند که روی آنها نام حلبچه و سردشت به نشانه صلح و دوستی در جهان و عدم استفاده از سلاح‌های شیمیایی حک شده بود.

نامه‌نگاری کودکان دنیا به رئیس سازمان ملل

نامه کودکان دنیا در سایتی که آدرس آن در سایت جشنواره قابل دسترسی بود، قرار داده شده بود و در طول برگزاری جشنواره بر تعداد امضاهای آن افزوده می‌شد تا مخالفت خود را با اعمال خشونت علیه کودکان نشان بدهند.

در بخش دیگری از مراسم درنای کوچکی از جنس کاغذهای سال ۱۹۴۵ بوده است توسط ساداکو تهیه شده، از سوی نمایندگان کشور ژاپن، به دبیر جشنواره اهدا شد. میرعلایی هنگام دریافت این درنا، گفت: این درنا، بادست‌های کوچک کودکی که سال‌ها رنج کشیده ساخته شده و به قدری کوچک است که آن را با سوزن درست کرده و بازشان کرده است و این درنا را به نمایندگی از کودکان ایران تحویل می‌گیرم و به موزه سینما می‌سپارم. در این مراسم، سیروس حسن‌پور برای اهدای تندیس جشنواره به نمایندگان ژاپن، به روی صحنه آمد و به همراه رایزن فرهنگی عراق (محمد بابکر) تندیس جشنواره را به نمایندگان بنیاد ساداکو اهدا کرد.

در این مراسم همچنین ترجمه فارسی شعر «دعا» که توسط یوجی ساساکی (خواهرزاده ساداکو ساساکی) سروده شده بود، قرائت شد. سپس پیغام شهردار هیروشیما و شهردار اوکیناوا در مراسم توسط مترجمشان قرائت شد و ساساکی ماساهیرو پیام رئیس بنیاد ساداکو پیغامی را که به همراه درنای کوچک کاغذی ساداکو به ایران فرستاده بود، خواند.

برپایی فرش قرمز جشنواره بیست و هفتم

برپایی فرش قرمز جشنواره بیست و هفتم در سانس‌های مختلف سینما سپاهان اصفهان از جمله برنامه‌های ویژه امسال جشنواره بود. مراسمی که در آن عوامل فیلم‌ها مورد تقدیر قرار می‌گرفتند. مدیر سینما سپاهان در این زمینه گفت: با توجه به آماده سازی سالن به لحاظ نور، صدا و تصویر فارابی امسال تصمیم گرفت تا فرش قرمز را با حضور عوامل سازنده فیلم‌ها در سالن سینما سپاهان اجرا شود.

حمایت بنیاد سینمایی فارابی و روزآمدی تجهیزات سینما

امسال برای برپایی جشنواره کودک  و نوجوان علاوه بر آماده‌سازی سالن‌ها برای حضور کودک و نوجوان، تجهیزات و امکانات فنی سینماها نیز به روز شد. اتفاقی که با همت بنیاد سینمایی فارابی و حمایت‌های این بنیاد، رخ داد.

همکاری چشمگیر آموزش و پرورش

به گفته مدیران سینماهای نمایش دهنده فیلم‌ها، امسال نسبت به سال‌های گذشته هماهنگی بهتر با آموزش و پرورش صورت گرفته است و مدارس به صورت مرتب صبح‌ها از فیلم‌ها استفاده می‌کنند. در سانس‌های بعدازظهر هم استقبال مخاطبین نسبت به سال گذشته بهتر بوده است.

دعای کودکان اصفهانی برای زایش زاینده رود

در بعداز ظهر دومین روز جشنواره، کودکان اصفهانی با تجمع در رودخانه زاینده‌رود برای جاری شدن آب در این رودخانه آرزوی پرآبی کردند. این کودکان بعد از ظهر امروز از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در بستر رودخانه زاینده رود تجمع کردند و در کنار اجرای برنامه‌های شاد برای جاری شدن آب در رودخاته زاینده رود دست به آسمان ‌بردند.

امسال ۲۲ نوجوان از کشورهای مختلف دنیا امسال در هیات داوران کودک و نوجوان جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان حضور داشتند. داورانی که از کشورهای ارمنستان ، بنگلادش ، بوسنی و هرزگوین ، بلغارستان ، ایتالیا ، لبنان ، پاکستان ، اسپانیا ، سوئد ، تونس و ترکیه در کنار نوجوانان ایرانی فیلم های جشنواره بیست و هفتم را داوری کردند.

میزبانی از نمایندگان جشنواره‌های جهانی

اصفهان در ایام جشنواره میزبان نمایندگانی از جشنواره های مختلف خارجی بود. نام‌هایی همچون مارینه اوسیان از بنیاد رولان بایکوف، جیان ویچنزو از جشنواره جیفونی ایتالیا، علی حمید از فیلم لاهور، خولیا خوانیز از جشنواره فیلم کودک و نوجوان مادرید، حسن علیاش از جشنواره فیلم سوسه تونس، روئنا مارتینز از جشنواره جهانی فیلم کودکان استانبول، مارکتا پاشموفا از جشنواره فیلم زلین، احمد همایون امتیاز از جشنواره فیلم لاهور، یاسک رمبیس از جشنواره فیلم اله کینو و... بخشی از نمایندگان جشنواره های خارجی حاضر در اصفهان بودند.

استقبال از کتاب‌های جشنواره

انتشار کتاب «هدیه خدا» حاوی کلام نبوی درباره کودکان و نوجوانان، انشتار کتاب زندگینامه ناصر طهماسب (صدایی در تاریکی) دو اتفاق جنبی جشنواره امسال بود که مورد توجه مهمانان این رویداد قرار گرفت. انتشار کتاب فیلمشناخت بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به سردبیری مسعود نجفی با طرح جلد و اجرایی جذاب و بولتن روزانه جشنواره توسط میثم محمدی نیز با استقبال حاضران در جشنواره روبرو شد و فعالیت ستاد خبری جشنواره نیز مورد تأیید کارشناسان واقع شد.

برنامه‌های اصلی و جنبی تالار فرشچیان

نشست‌های پرسش و پاسخ فیلم‌های «افسانه سرزمین گوهران»، «دوباره پرواز خواهی کرد»، «سفر زمان»، «عملیات مهدکودک»، «او خوب سنگ می‌زند»، «بچگیتو فراموش نکن»، «فصل بلوغ»، «ماهی کویر»، «گنجشکک اشی مشی» و «آفتاب مهتاب زمین» از 16 تا 18 مهر پس از نمایش این فیلم‌های با حضور عوامل سازنده و اهالی رسانه برگزار شد.

تالار فرشچیان امسال علاوه بر نمایش فیلم‌ها برای اهالی رسانه و برگزاری نشست‌های پرسش و پاسخ، میزبان نمایشگاه عکس و پوستر بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان بود. کارگاه تخصصی گریم نیز در روز ماقبل پایانی جشنواره در این سالن برگزار شد.

نشست‌های تخصصی پرهیاهو

امسال نشست‌های تخصصی جشنواره به همت رضا آژ، به خوبی برگزار شد و مورد توجه حاضران قرار گرفت.

نشست تخصصی «آسیب‌شناسی انتخاب بازیگر کودک در سینمای کودک و نوجوان» شامگاه 16 مهر در دومین روز جشنواره بیست و هفتم برگزار شد. در این نشست که در سالن‌ چشم‌انداز نگین هتل کوثر با حضور سینماگران و کارشناسانی چون پوران درخشنده، غلامرضا رمضانی، سیروس حسن‌پور، سعید قطبی‌زاده، مازیار فکری ارشاد و نیز بازیگرانی چون پگاه آهنگرانی، آرمیتا مرادی، محمدرضا شیرخانلو، امیرفرخ هاشمیان و علی علایی و جعفر گودرزی مدیر اجرایی جشنواره برگزار شد، ابتدا مازیار فکری ارشاد و سعید قطبی زاده به طرح موضوع انتخاب بازیگر کودک و نوجوان در سینمای ایران پرداختند.  «امیرفرخ هاشمیان» بازیگر بچه‌های آسمان که در این نشست حاضر بود، درباره اتفاقاتی که برایش بعد از دوری از عرصه بازیگری افتاد، گفت: بعد از آنکه «بچه‌های آسمان» محبوبیت خاصی برایم ایجاد کرد، اتفاقات زیادی برای من پیش آمد. دو سال که گذشت و فیلم از نظرها رفت، سختی شروع شد. نمی‌توانم بگویم چه اتفاقاتی افتاد اما مرا به مرحله‌ای رساند که پوستر بچه‌های آسمان را پاره کردم و گفتم شاید قسمت نیست دیگر این راه را ادامه دهم.

در ادامه نشست، «پگاه آهنگرانی» که در نشست حاضر بود، درباره اولین تجربیاتش در بازیگری گفت: 14 ساله بودم که کارم جلوی دوربین آغاز شد. بازیگری در سینمای کودک با بازیگری در سینمای نوجوان کاملا متفاوت است. بچه‌ها در سنین کودکی (7 یا 8 سال) با سن 14 سالگی متفاوت هستند و مسیر و خاستگاهشان تفاوت دارد. در سن 6 سالگی، جهان برای کودک شکل نگرفته و در مقطعی نیست که آینده را تعیین کند. در سن نوجوانی باید انتخاب  کند که چه شغلی در آینده داشته باشد و همین امر بسیار دشوار است.

«سعید قطبی‌زاده» در این نشست، با اشاره به سرنوشت بازیگران کودک گفت:  باید راه حلی پیدا شود که اذهان عمومی هر چند وقت یک بار توسط  یک اقدام ژورنالیستی دچار نگرانی نشود و  مادرها نگران نباشند که سرنوشت کودک بازیگر آن‌ها چه خواهد شد... آیا معتاد می‌شوند؟ یا سرنوشت دیگری در انتظار آن‌هاست؟! بنابراین با هدایت این جریان و تشکیل صنف بیش از انجام یک کار حرفه‌ای، اقدامی انسانی و اخلاقی انجام داده‌ایم.

نشست تخصصی «بررسی نقش عنصر تخیل و فانتزی در سینمای کودک» شامگاه 17 مهر با حضور علی علایی(مجری)، بهرام عظیمی (فیلمساز انیمیشن)، فریال بهزاد (نویسنده و کارگردان)، نیما حسنی نسب (منتقد و کارشناس)، فرزاد اژدری(کارگردان) و ترلان پروانه(بازیگر) در سالن چشم انداز نگین هتل کوثر برگزار شد.

نیما حسنی نسب در این نشست گفت: موضوعات تئوریک و بحث‌های زیرساختی فانتزی و رویا دنباله‌دار است و به نتیجه نرسیده است. تئوریسین‌های مختلف در دنیا، تعریف‌های مختلفی از این حوزه دارند و با رواج رسانه‌های مالتی‌مدیا و وجود گیم‌های پیچیده‌تر، افسانه‌ها شاید از خطوط یاد شده هم تخطی کرده باشند.

فریال بهزاد نیز در این نشست گفت: من عاشق فیلم‌های بلندپروازتر و تخیلی‌تر هستم و می‌خواستم که در این حوزه فیلم بسازم. اتفاق عجیبی که در سال‌های گذشته رخ داده، این است که فیلم‌های درباره کودک در جشنواره‌های خارجی مورد توجه قرار گرفته‌اند. من در برخی جشنواره‌های خارجی داور بودم و در آنجا دیدم که به فیلم‌های برای کودک دقت نمی‌کردند، این در حالی است که شخصیت بچه با تخیل شکل می‌گیرد.

غلامرضا رمضانی نیز که در نشست حاضر بود، گفت: خشت از ابتدا کج گذاشته شده، یک رئیس پس از بیست و پنج سال می‌آید و آدم‌هایی که روزگاری بچه‌ها کیفور کردند، امروز نادیده گرفته می‌شوند، متاسفم که پس از بیست و سال‌ها «مدرسه موش‌ها» ساخته می‌شود. کودک امروز باید با رنگین‌کمان نقاشی کند نه مداد رنگی. برای ایجاد یک سینما و تکنولوژی باید نهال کاشت.

بهرام عظیمی در ادامه گفت: سالها است که جمع‌های اینگونه وجود دارند. می‌نشینیم و حرف می‌زنیم و انتقاد می‌کنیم، و ما همه حرف‌ها را قبول داریم اما از فردا دوباره کار خودمان را می‌کنیم و ایراد را برطرف نمی‌کنیم و این مشکل اصلی ماست. همیشه بهانه را به گردن دیگری می‌اندازیم، خوراک‌مان این است که یگوییم ضعف فرهنگی داریم و مدیران بد عمل کرده‌اند و دوباره، کار خود را بکنیم.

یکی دیگر از نشست‌های جشنواره، نشست اهالی رسانه با حضور مارک بنش پسر خالق پت و مت و سازنده ادامه این پویانمایی مشهور، تومایس وایفر تهیه کننده،  علی علایی مجری کارشناس بود که 18 مهر در سالن چشم‌انداز نگین هتل کوثر اصفهان برگزار شد.

در این نشست، مارک بنش با بیان اینکه خوشحالم که کاراکترهای پت و مت در  ایران تا این حد محبوب هستند، گفت: اصلا فکر نمی‌کردم که در کشور شما عروسک‌های من را تا این حد دوست داشته باشند.

اما نشست تخصصی «بررسی شرایط فعلی سینمای کودک و نوجوان» با حضور وحید نیکخواه‌آزاد کارگردان، تهیه کننده و فیلمنامه‌نویس، علی زارعان مدیر گروه کودکان و نوجوانان شبکه دو، محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر، سعید قطبی‌زاده کارشناس، علی‌علایی مجری و جمعی دیگر از سینماگران و اهالی رسانه پنجشنبه 18 مهر در سالن کنفرانس چشم‌‌انداز نگین هتل کوثر برگزار شد.

سعید قطبی‌زاده در ابتدای این نشست گفت: در دنیا به جز جشنواره جیفونی ایتالیا و جشنواره کودک اصفهان هیچ جشنواره دیگری به طورمجزا به کودک اختصاص ندارد. 20 سال است که بر سر سینمای کودک همه با هم در حال جنگند. برخی مدعی این سینما و برخی منتقد آن هستند.

در این نشست نیکخواه‌آزاد تصریح کرد: سینمای ما به بودجه دولت وابستگی دارد. در این میان مدیریت فرهنگی مسیری دایره‌وار را طی می‌کند که ابتدای این حلقه مدیریت و سیاست‌گذاری فرهنگی است. اگر مشکلی در جایی داریم باید به ابتدای این حلقه برگردیم. علی زارعان هم در این نشست گفت:  نوک تیز پیکان را به سوی تلویزیون گرفتن، فایده‌ای ندارد. معتقدم سینمای کودک به بازمهندسی و احیای مجدد نیازمند است.در ادامه این نشست تخصصی، شریفی‌نیا مشکل اصلی سینمای کودک را  نبود  سرمایه‌گذار خصوصی و متخصص کافی در این حوزه دانست و گفت: مشکل دیگر این سینما نشناختن ذهن و تفکر کودک است. پس با وجود این همه مشکلات، نباید فارابی را مقصر بدانیم.

همچنین منیر صفی‌الدین در نشست تخصصی که با عنوان «ترویج مشارکت کودکان و نوجوانان در ساخت تولیدات سینمایی» در عصر جمعه آخرین روز جشنواره برگزار شد،  گفت: باید سازمانی در ایران مسئولیت اجرای پروژه «فیلم‌های کودکان» را برعهده بگیرد و یونیسف نیز قول می‌دهد نقش حمایتی خود را به درستی ایفاکند. در این مراسم سایمون اینگرام مدیرکل ارتباطات یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا، نیز گفت: امسال یازدهمین سال برگزاری پروژه «فیلم‌های کودکان» توسط  یونیسف و موسسه مرتبط  با آن در کشورهای مختلف آسیایی و آفریقای شمالی است. در این پروژه  60 ثانیه تصویر و ویدیو در یک کارگاه آموزشی توسط کودکان تولید می‌شود و در این پروژه کودکان طی  پنج روز، یاد می‌گیرند تا چگونه 60 ثانیه فیلم تولید کنند و در این زمان کم، تصویرسازی و داستان‌گویی به کودکان آموزش داده می‌شود.

برپایی نشست رونمایی از کتاب «صدایی در تاریکی» با حضور ناصر طهماسب و سید احمد میرعلایی از جمله نشست‌های جشنواره امسال بود که سروصدا کرد.

طهماسب در این مراسم با اشاره به این که دوبله زبان درست شنیدن است، گفت: سینما معبد و بطن مادر است که می‌توان در آن با  سکوت و  تاریکی خودت را پیدا کنی. او گفت: وقتی من به اصفهان آمدم، برایم سخت بود درباره خودم صحبت کنم اما مردم من را می شناسند و برایم حیرت انگیزبود که  به من گوش دادند. در ادامه سیداحمد میرعلایی درباره مراسم بزرگداشت طهماسب گفت: گفتنی‌ها گفته شد. معرفت‌هایی که ما شاید امروزه نیاز داریم اما کمتر آن را می‌بینیم. من همیشه مرید آقای طهماسب بوده و هستم.  از افتخارات زندگی من این است در مقابل آقای طهماسب، کار کوچکی انجام دادم.

برگزاری کارگاه‌های تخصصی

برگزاری کارگاه‌های تخصصی رایگان سینمایی (کارگاه فیلمنامه‌نویسی، کارگردانی و ساخت انیمیشن) توسط اصغر عبدالهی، مجید برزگر و بهرام عظیمی در ایام جشنواره در محل سالن اجتماعات سازمان قطار شهری اصفهان، از دیگر برنامه‌های جنبی جشنواره بود که هر روز در دو مقطع زمانی برگزار شد و استقبال اصفهانی‌های علاقه‌مند به سینما را به همراه داشت.

صندلی‌های اضافه در سالن‌ها

امسال استقبال مخاطبان از سینماهای جشنواره با رشدی جالب توجه همراه بود. بخشی از این قضیه به نمایش فیلم‌های جذاب ایرانی و خارجی برمی‌گشت. در میان فیلم‌های ایرانی عملیات مهد کودک و از بین فیلم‌های خارجی فیلم «کودکی اوشین» بیشتر از همه مورد استقبال واقع شد.

نمایشگاه‌ها و رونمایی از دفترچه‌ها در جشن کودک

در کنار تالار اسوه، نمایشگاه نقاشی معلولین «آسوده مآوا» هم برپا شده بود. این انجمن که کاملا مردمی است آثار معلولین را به معرض دید عموم قرارداد و به فروش گذاشت.

همچنین دو مراسم فرهنگی رونمایی از دفترچه‌هایی با نماد شخصیت‌های عروسکی ایرانی در حاشیه جشنواره برپا شد. رونمایی از دفتر کلاه قرمزی با حضور حمید مدرسی؛ تهیه کننده، دنیا فنی‌زاده؛ عروسک گردان «کلاه قرمزی»، محمد بحرانی؛ صداپیشه ببئی و هم‌ساده، ناصری؛ مسئول پخش محصولات کلاه قرمزی،  برادران حدیدی؛ مدیران عامل شرکت آزاده ، علی زارعان؛ مدیر گروه خردسال و نوجوان شبکه دو سیما، کودکان شین آبادی و جمعی از خبرنگاران نوجوان، در روز چهارم جشنواره در سالن چشم‌انداز نگین هتل کوثر برگزار شد. مراسم رونمایی از دفترهای سنجد نیز، با حضور سنجد، نگار استخر، علی زارعان مدیر گروه خردسال و نوجوان شبکه دو سیما، حدیدی مدیر عامل شرکت پخش کننده و جمعی از خبرنگاران کودک و نوجوان برگزار شد.

استقبال از کودکان دانش آموز مدرسه شین آباد

حضور دانش‌آموزان شین‌آبادی در جشنواره امسال از اقدامات جالبی بود که مورد توجه قرار گرفت. دبیر جشنواره کودک با مشارکت کودکان شین‌آبادی در این جشن کودکانه، به آنها نشان داد که زندگی برایشان جریان دارد. استقبال از کودکان دانش آموز مدرسه شین آباد با حضور احمد میرعلایی و پوران درخشنده در باغ  زره سازی برگزار شد. در این دیدار که 18 مهر برپا شد، احمد میرعلایی با کودکان آسیب دیده و والدین آنها دیدار کرد و بر سر این کودکان دست محبت کشید. در این دیدار، کودکان و والدین آنها با سیداحمد میرعلایی و پوران درخشنده عکسی به یادگار گرفتند.

کودکان شین‌آبادی در مراسم پایانی جشنواره نیز حاضر بودند و مورد استقبال مردم قرار گرفتند.

دیدار دبیر جشنواره و هنرمندان از ایتام کودک

همچنین در این روز، سیداحمدمیرعلایی  دبیر جشنواره کودک، به همراه گروهی از هنرمندان و مهمانان جشنواره و اهالی رسانه از موسسه خیریه «دست‌های مهربان» که در حمایت از ایتام و زنان سرپرست خانوار فعالیت می‌کند در محل این موسسه دیدار کردند.سید احمد میرعلایی دبیر جشنواره با اهداء شاخه گل و عیدی با تک تک کودکان دیدار کرد.

تجلیل از مهتاب کرامتی و اهدای جایزه باتومی

در مراسمی که پنج‌شنبه 18 مهر در سالن چشم‌انداز نگین هتل کوثر اصفهان برگزار شد، بنیاد سینمایی فارابی از مهتاب کرامتی به بهانه دریافت تندیس بهترین بازیگر زن جشنواره باتومی گرجستان، تجلیل کرد و تندیس باتومی در اصفهان به او اهدا شد.

در ادامه مهتاب کرامتی درباره موفقیت جهانی خود گفت: اگر امکان حضور من در جشنواره باتومی وجود نداشت، اما خوشحالم که در این محفل، این جایزه را دریافت می‌کنم. این جایزه فقط متعلق به من نیست بلکه  آن را به نمایندگی از تیم سازنده این پروژه که سختی‌های بسیاری را متحمل شدند، دریافت می‌کنم.

حامد بهداد دیگر بازیگر «فرزند چهارم» نیز که در این نشست حضور داشت، درباره سختی‌های ساخت این فیلم گفت: هر کاری سختی و شیرینی خود را دارد اما وقتی بعدا به تماشای آن می‌نشینی، برایت جذاب می‌شود. وقتی از تهران به آفریقا می‌رفتیم، تصمیم گرفتم تا یک ماه پسر خوبی باشم، اما از آنجایی که سفر طول کشید، نتوانستم بیش از یک ماه و نیم شرایط را تحمل کنم.

ضیافت شهردار اصفهان با مهمانان و هنرمندان

شامگاه 18 مهر ماه، ضیافت شهردار اصفهان با حضور مهمانان جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان در رستوران چهلستون مهمانسرای عباسی برپا شد. در این مراسم داریوش فرضیایی (عمو پورنگ)، جهانبخش سلطانی، بهنوش طباطبایی، حسام نواب‌صفوی، حسن پورشیرازی، مجید مظفری، مهدی باقربیگی و تنی از مسئولان اصفهانی به ایراد سخن پرداختند.

 

رکوردداری «تنهای تنهای تنها» در بخش جلوه‌گاه امید

مراسم پایانی بخش جلوه‌گاه امید جشنواره بیست و هفتم کودک و نوجوان صبح روز جمعه 19 مهر در تالار فرشچیان اصفهان برگزار شد. سیدعلی الفت دبیر بخش جلوه‌گاه امید در این مراسم اظهار داشت: امسال در مجموع 30 سازمان، نهاد و انجمن در بخش جلوه‌گاه امید شرکت کردند که شامل 21 نهاد کشوری از تهران و 9 سازمان، نهاد و انجمن از اصفهان می‌شد در حالی که سال گذشته، تنها 22 سازمان و نهاد در این بخش شرکت داشتند و در واقع، با روندی رو به رشد مواجه بودیم.

در پایان این مراسم فیلم تنهای تنهای تنها با کسب 9 جایزه رکورد دار بخش جلوه گاه امید شد و بعد از آن فیلم او خوب سنگ می زند با 8 جایزه در رده دوم قرار گرفت.

شکوه مراسم پایانی

مراسم پایانی جشنواره بیست و هفتم عصر جمعه 19 مهر ماه طی مراسم باشکوهی در سالن گل نرگس اصفهان برگزار شد در حالی که تبدیل سن مراسم به سالن انتظار یک سینما، جلب توجه می‌کرد. سنجد در نقش یک گیشه‌دار و داود منفرد در نقش کنترلچی سینما اجرای مراسم را بر عهده داشتند و هنروران مختلفی به عنوان تماشاگر در سالن انتظار رفت و آمد می‌کردند. در این مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره در بخش سینمای ملی و بین‌المللی جایزه گرفتند، تقدیر حافظ احمدی عکاس سینمای ایران برگزار شد، فیلمسازان اصفهانی مورد تقدیر واقع شدند و برگزیده‌های داوران کودک و نوجوان و مردم معرفی شدند.

پخش موسیقی‌های کودکانه در بخش‌های مختلف مراسم پایانی به طور زنده از جذابیت‌های این مراسم بود. در بخش آخر مراسم، یدالله صمدی از نگار استخر و سنجد تشکر کرد و از همه خواست تا به افتخار او دست بزنند. نگار استخر و مهتاب تبریزی روی صحنه آمدند و با تشویق آنها که در سالن گل نرگس اصفهان باقی مانده بودند، روبه‌رو شدند. این مراسم با پخش ترانه‌ای درباره ایران و آتش بازی در محوطه بیرونی سالن گل نرگس به پایان رسید. به این ترتیب بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان به فعالیت خود پایان داد.

جنتی: مسئولان از اهالی سینمای کودک حمایت کنند

در یکی از بخش‌های مراسم پایانی جشنواره کودک27، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به روی صحنه آمد و سخنان خود را با قرائت یک بیت شعر آغاز کرد . او گفت : هرگاه نام اصفهان به زبان می‌آید ناخودآگاه زیبایی و ظرافت در ذهن نقش می‌بندد اصفهان پیشینه‌ای دیرینه در هنرآفرینی دارد. گویی این دیار را همزاد هنر آفریده‌اند تا هنرمندان فراوان در دامنش زاده و بالنده شوند. از دیرباز تاکنون بخش مهمی از تاریخ هنر ایران مدیون ذوق هنرمندان شهیر این شهر بوده است.

وزیر ارشاد گفت: اگر نبود سپاهان، نبود فضل هنر. برخی از هنرها در اصفهان متولد شده و در گردش ایام به نهایت تکامل رسیده است. اما با این همه ساحت هنر پرور این دیار پذیرنده هنرهای نوپدید چون سینما نیز بوده است همانگونه که می دانید بسیاری از هنرمندان عرصه سینما و از این کانون هنر سربرافراشته اند و افتخارات زیادی به ارمغان آوردند. سینما اما در همین کوتاه زمان گوی رقابت را از دیگر هنرها ربوده و به عنوان رسانه ای قدرتمند بیشتری ضریب نفود مطرح شده تا جایی که می تواند آموزه های خود را تا دورافتاده ترین نقاط عالم بگستراند. در این میان کودکان و نوجوانان تحت تاثیر این رسانه قراردارند. این تاثیر سریع و شگرف بر کودکان و نوجوانان در شکل گیری نسلی نسلی خشن و بی قید و بند موثر خواهد بود. ظرفیت معرفت سازی در هنر هفتم قابل جشم پوشی نیست برای کشوری جوان و نظامی آرمانگرا مثل نظام جمهوری اسلامی استفاده از ظرفیت سینما در شکل گیری نسل آینده ضرورت دارد.

جنتی در ادامه گفت: یکی از رسالت‌های مهم سینمای کودک و نوجوان دفاع از حقوق قربانیان جنگ است وسینمای کودک نیازمند صلح و آرامش است. سینما می‌تواند ندای صلح طلبی کودکان ایرانی را به جهان برساند.

او گفت: وقتی فیلمنامه‌نویس، کارگردان یا تهیه‌کننده‌ای با عشق و علاقه پا به فیلمسازی کودک و نوجوان می‌گذارد باید از او حمایت کرد و من به مسئولان سازمان سینمایی توصیه می‌کنم از تولید فیلم کودک حمایت کنند.

وزیر ارشاد در پایان صحبت‌هایش از همه دست‌اندرکاران جشنواره فیلم کودک، از مدیران تا داوران کودک، صداپیشگان برگردان همزمان فیلم‌ها، و نیز مسئولان برگزاری جشنواره در اصفهان تشکر کرد.

سینمای کودک ایران از کمای ناخواسته رها شد

سخنان دبیر جشنواره ، یکی از بخش‌های مراسم پایانی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان بود. سیداحمد میرعلائی در آغاز مراسم در جملاتی کوتاه با حاضرین سخن گفت. او گفت: همیشه سعی کرده ام مثل پدرم و مثل تمام آموزگارانی که از آنها نیکی ها را آموخته ام زندگی کنم ، بدون وابسته شدن به چیزهایی که می دانم موقتی است . چهارسال توفیق خدمت در بنیاد سینمایی فارابی را داشتم و سه سال اخیر وظیفه دبیری جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان به عهده من بود . با تمام توانم همراه همکاران بی‌ادعا و زحمتکشم در این مسیر تلاش کردیم و همگی کوشیدیم کم فروشی نکنیم. روزی که دبیری جشنواره را به عهده گرفتم حال و روز سینمای کودک مساعد نبود، امروز هم هنوز از آن چه باید باشیم فاصله داریم اما لااقل می‌توانم بگویم سینمای کودک ایران از کمای ناخواسته رها شده است. کاروان سینمای کودک در مسیری روشن گام برداشته است و دیگر کسی را یارای توقف این راهیان نخواهد بود.

او گفت: خاطرات خوب زیادی برای همه ما در سالهای اخیر ساخته شده است . از همدلی و همراهی و تلاش دسته جمعی گرفته تا دوستی درنا و پروانه و پناه بردن به دنیای کودکی و آرزوی صلح و آرامش برای تمام دنیا و باران و شادمانی . کاروان‌های مهر و دوستی که به تمام خاک وطن سرک کشیدند و پروانه وار کودکان نقاط دوردست ایران را در جشن بزرگ خودشان سهیم کردند ، و هزار و یک یادگار ماندگار دیگر. شاید امشب وقت خداحافظی باشد و شاید شروعی دوباره برای جشنی باشکوه‌تر ، دست تک تک اهالی سینما به ویژه پروانه های مظلوم و دوست داشتنی سرزمین سینمای کودک را می فشارم که در این سال‌ها بدون همراهیشان گام برداشتن من و ما ناممکن بود. از همکارانم در بنیاد سینمایی فارابی و ستاد اجرایی جشنواره کودک ممنونم که در این سالها همراهیشان پشتگرمی من بود ، ممنونم از این عزیزان که چند برابر توانشان کوشیدند و خارج از هر شرح وظایفی با جان و دل تلاش کردند . از امشب من هم مثل همه شما به عنوان یک همراه کوچک با جان و دل کنار کاروان سینمای کودک می مانم ، به امید فرداهای روشنی که کودکان ایران زمین خواهند ساخت . جشنواره امسال مزین به نام پیامبر عشق بود ، رسولی که عاشقانه کودکان را دوست داشت . با نام و یاد رسول خدا همه را به خدا می سپارم ، متبرک باد مجلس ما به نام نامی محمد (ص)...

برپایی جشنواره کودک در استان‌ها و شکوه کاروان‌های فرهنگی

برپایی جشنواره فیلم کودک در استان‌های مختلف با استقبال کودکان و نوجوانان سینمادوست همراه بود و موجب شد تا نبض این دوره جشنواره نیز در سراسر ایران، بتپد.

ناصر باکیده مديركل امور استان‌هاي بيست و هفتمين جشنواره فيلم‌هاي كودكان و نوجوانان در این زمینه گفت: بیش از ۲۰۰ هزار كودك و نوجوان در سراسر كشور از فيلم‌هاي اين دوره از جشنواره ديدن كردند. او گفت: بيش از ۳۰۰ فيلم در بيست و هفتمين جشنواره فيلم كودك و نوجوان كشور در ۱۰ استان به نمايش گذاشته شد.

مدير امور جشنواره‌های فارابي گفت: كودكان علاقه‌مند به فيلم امسال نيز همانند سال‌هاي پيش به همراه والدين حضوري چشمگير و در خور توجه را در سينماي كشور براي ديدن فيلم‌هاي جشنواره كودك و نوجوان داشتند.

باكيده اظهار داشت: ايجاد فرصت عادلانه براي تمامي كودكان ايران در ارتباط با ديدن جديدترين ساخته‌هاي سينمايي ويژه اين گروه سني و همچنين افزايش سطح آگاهي كودكان و نوجوانان از مهمترين اهداف برگزاري اين جشنواره با موضوعات آموزنده، اخلاقي و اسلامي محسوب می‌شود.

امسال همچنین کاروان‌های فرهنگی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی کودکان و نوجوانان با حضور در مناطق مختلف کشورمان شور و شوق جشنواره را برای کودکان ایرانی به ارمغان آوردند.  امسال برای سومین سال متوالی و به همت بنیاد سینمایی فارابی کاروان های فرهنگی جشنواره در پنج مسیر مختلف با حضور در سیزده استان به نمایش فیلم‌های منتخب سینمای کودک و نیز اجرای نمایشهای ویژه، مسابقه و برنامه‌های تفریحی و آموزشی برای کودکان مناطق دورافتاده کشورمان پرداختند.

امسال کاروان‌های فرهنگی جشنواره با حضور در در استان‌های آذربایجان شرقی، ‌آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان شمالی، جنوبی و رضوی، کرمانشاه، کردستان، ایلام، بوشهر، هرمزگان، سردشت و مناطق زلزله زده برنامه های موردنظر طراحی شده را اجرا نمودند که در این مسیرها جمعا در 51 روستا، 98 مدرسه، 11 مسجد و 14 مرکز فرهنگی دیگر تحت پوشش جشنواره بیست و هفتم قرار گرفت. همچنین حدود 130 نمایش و مسابقه فرهنگی – تفریحی نیز برای کودکان و نوجوانان این استان‌ها برگزار شد که با استقبال گسترده ای همراه بود.

کاروان‌های فرهنگی در سه سال اخیر بخشی کلیدی و تاثیرگذار از جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان بوده و یونیسف نیز با مشاهده تاثیر این کاروان‌ها در نقاط مختلف کشور تصمیم گرفت در دوسال اخیر به عنوان حامی فرهنگی با جشنواره کودکان و نوجوانان همکاری کند.

انعکاس رسانه‌ای جشنواره 27

بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی کودکان و نوجوانان در حالی به پایان رسید که اهالی رسانه، خبرگزاری‌های رسمی و تخصصی، روزنامه‌نگاران، شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی با انجام گفت‌وگوهای اختصاصی، برگزاری نشست‌های ویژه و آسیب‌شناسانه همه اتفاقات ریز و درشت پیرامون جشنواره را تحت پوشش قرار دادند و در این راه، خبرنگاران و عکاسان اصفهانی و به ویژه نوجوانان خبرنگار اینشهر نیز فعالیت چشمگیری از خود نشان دادند.

سه شنبه 30 مهر 1392 ساعت 12:20 Hits: 5202