لحظه به لحظه با مراسم اختتامیه جشنواره کودک ۲۷ – ۳
وزیرارشاد خواستار حمایت سازمان سینمایی از سینمای کودک شد | چاپ |
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سازمان سینمایی خواست تا از سینمای کودک و فیلمسازان کودک حمایت کند.
به گزارش ستاد خبری بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان، در بخش دیگری از مراسم امیر اسفندیاری معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی و یکی از اعضای هیات انتخاب بخش بین الملل جشنواره امسال به همراه مایکی کانتولا انیمیشن ساز برجسته و برگزارکننده دوره تخصی فشرده انیمیشن برای کودکان ایرانی به روی صحنه دعوت شدند. اسفندیاری درباره تلاش مایکی برای ساخت انیمیشن در کارگاه آموزشی در طول مدت یک هفته گفت: ایشان استاد این رشته هستند و در کشورهای مختلف فعالیت داشتند. در عرض یک هفته دو انیمیشن شش دقیقه‌ای با بچه‌ها ساخته اند که یکی از آنها برای شما پخش می‌شود.
در ادامه، انیمیشن ساخته شده از سالن پخش شد و به شدت مورد استقبال مخاطبین جشنواره قرار گرفت . انیمیشن ساخته شده توسط کودکان ایرانی برای کودکان حاضر در سالن بسیار جذاب بود و نظر مدعوین را به خود جلب کرد.
در این بخش اسفندیاری به زیبایی با سنجد همراهی کرد و یادآوری نمود که هدیه ای به مایکی کانتولا به رسم یادبود اهداء می شود.
مایکی در ادامه پشت تریبون قرار گرفت و گفت:دوست دارم بچه هایی که با من کار کردند را همه ببینند و تشویقشان کنند .
در ادامه مراسم سنجد یادآور شد که کودکان شین آباد در جمع ما هستند و باید مراسم را ترک کنند که با تشویق حاضرین سالن را ترک کردند.
جایزه سیفژ برای گنجشکک اشی مشی
برای اجرای بخش اهداء جوایز سیفژ امیراسفندیاری به همراه علی معلم ، محسن چینی فروشان مشاور وزیر آموزش و پرورش و  دبیرکل سیفژ و خانم امانوئلا پندیک داور منتخب سیفژ روی صحنه آمدند.


جایزه سیفژ به فیلم گنجشکک اشی مشی به تهیه کنندگی وحید نیکخواه آزاد و بنیاد سینمایی فارابی اهداء شد.
بیانیه 27 نفر داوران توسط نماینده آنها خوانده شد و در آن آمده بود: ما اعضای هیئت داوران که فرصت دوستی را که از فرهنگ ها و کشورهای مختلف دور هم جمع شدیم خوشحالیم در این جشنواره بهترین‌ها را انتخاب کردیم. هیئت داوران برای تصمیم گیری و انتخاب فیلم‌ها جلساتی طولانی داشت.
اوشین بهترین فیلم آسیایی شد
در ادامه هیئت داوران بین الملل روی صحنه آمدند. در این بخش جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم «خانه ای با برجک» از اکراین اهداء شد. پروانه زرین بهترین فیلم آسیایی به فیلم «اوشین» از کشور ژاپن اهداء شد.
دبیر اول سفارت ژاپن پس از گرفتن این جایزه گفت: سلام می کنم به همه  از این که جایزه را به اوشین اهداء شد، متشکرم. سلسه برنامه اوشین در ایران پخش شده و طرفدار زیادی دارد این فیلم به صورت سینمایی ساخته شد اگر مایلید این فیلم را ببیند خوشحال می شوم.  برای نصب درنای کاغذی در اصفهان بسیار متشکرم .
در ادامه جایزه بهترین دستاورد فنی و هنری به فیلم «خانه ای با برجک» از اکراین اهداء شد.
پروانه زرین بهترین بازیگر به کوکونه امادا برای فیلم «اوشین» از کشور ژاپن اهداء شد.
پروانه زرین بهترین فیلم کوتاه به فیلم ماتی یونا از کشور ایتالیا اهداء شد.
پروانه زرین بهترین فیلمنامه به فیلم احسان عبدی پور برای فیلم «تنهای تنهای تنها» اهداء شد.
پروانه زرین بهترین کارگردانی به فیلم سید هادی محقق برای فیلم «او خوب سنگ می زند» اهداء شد.
هادی محقق گفت: من امشب را فراموش نمی کنم، همانطور که پدر و مادرم را فراموش نکردم. تشکر می‌کنم از هیئت داوران که فیلم را دیدند و انتخاب کردند.
پروانه زرین بهترین فیلم به ابراهیم اصغری برای تهیه فیلم «او خوب سنگ می زند» اهداء شد.
ابراهیم اصغری گفت: بچه های امروز ما خیلی شبیه به شهدا هستند چون پاک و زلال و بی ریا هستند. به پاس احترام شهدا یک دست و هورا بکشند.
در این بخش موسیقی زنده به انیمیشن پلنگ صورتی اختصاص یافت.
در قسمت دیگری از مراسم اختتامیه جشنواره با اجرای موسیقی پت و مت حاضرین در سالن خود را برای مسابقه سینمای ایران و اهدای جوایز آن آماده کردند.
جنتی : مسئولان از اهالی سینمای کودک حمایت کنند
در ادامه مراسم پایانی جشنواره کودک27، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط سنجد به روی صحنه آمد و سخنان خود را با قرائت یک بیت شعر آغاز کرد . او گفت : هرگاه نام اصفهان به زبان می‌آید ناخودآگاه زیبایی و ظرافت در ذهن نقش می بندد اصفهان پیشینه‌ای دیرینه در هنرآفرینی دارد. گویی این دیار را همزاد هنر آفریده اند تا هنرمندان فراوان در دامنش زاده و بالنده شوند. از دیرباز تاکنون بخش مهمی از تاریخ هنر ایران مدیون ذوق هنرمندان شهیر این شهر بوده است.
وزیر ارشاد گفت: اگر نبود سپاهان، نبود فضل هنر. برخی از هنرها در اصفهان متولد شده و در گردش ایام به نهایت تکامل رسیده است. اما با این همه ساحت هنر پرور این دیار پذیرنده هنرهای نوپدید چون سینما نیز بوده است همانگونه که می دانید بسیاری از هنرمندان عرصه سینما و از این کانون هنر سربرافراشته اند و افتخارات زیادی به ارمغان آوردند. سینما اما در همین کوتاه زمان گوی رقابت را از دیگر هنرها ربوده و به عنوان رسانه ای قدرتمند بیشتری ضریب نفود مطرح شده تا جایی که می تواند آموزه های خود را تا دورافتاده ترین نقاط عالم بگستراند. در این میان کودکان و نوجوانان تحت تاثیر این رسانه قراردارند. این تاثیر سریع و شگرف بر کودکان و نوجوانان در شکل گیری نسلی نسلی خشن و بی قید و بند موثر خواهد بود. ظرفیت معرفت سازی در هنر هفتم قابل جشم پوشی نیست برای کشوری جوان و نظامی آرمانگرا مثل نظام جمهوری اسلامی استفاده از ظرفیت سینما در شکل گیری نسل آینده ضرورت دارد.
جنتی در ادامه گفت: یکی از رسالت‌های مهم سینمای کودک و نوجوان دفاع از حقوق قربانیان جنگ است وسینمای کودک نیازمند صلح و آرامش است. سینما می‌تواند ندای صلح طلبی کودکان ایرانی را به جهان برساند.
او گفت: وقتی فیلمنامه‌نویس، کارگردان یا تهیه‌کننده‌ای با عشق و علاقه پا به فیلمسازی کودک و نوجوان می‌گذارد باید از او حمایت کرد و من به مسئولان سازمان سینمایی توصیه می‌کنم از تولید فیلم کودک حمایت کنند.
وزیر ارشاد در پایان صحبت‌هایش از همه دست‌اندرکاران جشنواره فیلم کودک، از مدیران تا داوران کودک، صداپیشگان برگردان همزمان فیلم‌ها، و نیز مسئولان برگزاری جشنواره در اصفهان تشکر کرد.


لینک گالری تصویری (1)

لینک گالری تصویری (2)
جمعه 19 مهر 1392 ساعت 22:57 Hits: 3778