گزارشی از برگزاری بیست و هفتمین جشنواره بین‏المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان در استان مرکزی
استان مرکزی در حال و هوای جشنواره کودک 27 | چاپ |
فیلمهای منتخب جشنواره بین المللی کودکان ونوجوانان همزمان با اصفهان در استان مرکزی به نمایش درآمد.
به گزارش ستاد خبری بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان، سینماهای مختلفی در سطح استان مرکزی این استان همزمان با برپایی جشنواره اقدام به نمایش تعدادی از آثار منتخب سینمای کودک ایران کردند که با استقابل گسترده مخاطبین روبرو شد.روز یکشنبه 21/7 کودکان و نوجوانان اراکی از تنها فیلم به نمایش درآمده استقبال خوبی کردند. در این روز سالن نمایش مجتمع فرهنگی ـ هنری و سینمایی ستارگان در دو سانس (10 تا 12 و 16 تا 18) فیلم رویای سینما به کارگردانی آقایان علی و حمید شاه‏ حاتمی را به تماشاچیان کودک و نوجوان خود ارائه داد.
از نکات جالب روز چهارم جشنواره بیست و هفتم در اراک برقراری کامل نظم و رضایت خاطر تماشاچیان دختر در سانس صبح و پسرها در سانس بعداز ظهر بود که در هر سانس تمام 800 صندلی سالن سینمایی مجتمع پر کرده بودند و حتی برای برخی جای نشستن نبود. در پایان هر دو سانس بسیاری از تماشاچیان که اکثراً نوجوان بودند؛ سی‏ دی فیلم را با اصرا درخواست می‏کردند.
همچنین در روزچهارم، جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوانان در استان مرکزی در شهرستانهای خمین و آشتیان ادامه یافت.
در خمین سالن سینمایی مجتمع فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، (سالن کوثر) پذیرای بیش از 600 دانش‏ آموز خردسال بود درحالی که گنجایش این سالن به سختی به 250 نفر می‏رسد. بچه‏ ها (دخترها و پسرهای کوچولو) که اکثراً کلاس اولی و دومی بودند حتی هر دو نفر بر روی یک صندلی نشستند. با این وجود عده‏ ای که موفق به حضور در سالن نمایش فیلم نشدند، ناچار در محوطه حیاط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خمین به صف شدند؛ هدایای فرهنگیشان به آنها اهدا شد و با ناراحتی محل را ترک کردند.
در آشتیان فیلم رویای سینما به کارگردانی آقایان علی و حمید شاه‏ حاتمی در دو سانس صبح (10 تا 12) و بعدازظهر (15 تا 17) در سالن نمایش کتابخانه (وابسته به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آشتیان) به نمایش گذاشته شد. این سالن از گنجایش حدوداً 180 نفر برخوردار است که طی دو سانس فوق‏ الذکر تقریباً از تماشاچیان نوجوان مقطع راهنمایی پر شده بود و قریب به اتقاق این عزیزان از فیلم نمایش داده شده راضی به نظر می‏رسیدند.
با نمایش فیلمهای منتخب جشنواره در استان مرکزی،‌ شور و شوق جشن بزرگ کودکان ایرانی به این استان کشورمان نیز رسید و کودکان شهرهای مختلف استان مرکزی با جشنواره بیست و هفتم همراهی کردند. استقابل پرشور کودکان از فیلمهای سینمایی نشان می‌دهد سینمای کودک همیشه مخاطب فراوانی دارد و باید به فکر ساخت آثاری مناسب برای این گروه سنی بود.