برگ نخست تاریخچه
برگزیدگان جشنواره بیست و پنجم چاپ نامه الکترونیک

خلاصه جشنواره بیست و پنجم
جشنواره بیست و پنجم از بیست و سوم تا بیست هفتم آبان ماه سال 1390 با حضور 16 اثر در بخش مسابقه فیلم های بلند سینمای ایران، 24 اثر در بخش مسابقه آثار ویدئویی بلند ایران، 15 اثر در بخش مسابقه آثار ویدئویی نیمه بلند ایران، 10 اثر در بخش مسابقه آثار ویدئویی کوتاه ایران، 34 اثر در بخش آثار پویانمایی ایران، 12 اثر در بخش کودک و اقتباس ادبی، 4 اثر در بخش مرور پویانمایی های فرانسه (شرکت فولیماژ)، 6 اثر در بخش روز لهستان، 9 اثر در بخش کودکان سرزمینهای اسلامی، 14 اثر در بخش مسابقه فیلمهای بلند بین الملل، 15 اثر در بخش مسابقه آثار ویدئویی کوتاه و نیمه بلند بین الملل، 9 اثر در بخش مسابقه آثار پویانمایی بلند بین الملل و 29 اثر در بخش مسابقه آثار پویانمایی کوتاه بین الملل کار خود را آغاز کرد.
در این فستیوال فرهنگی و سینمایی، خانم گیتی خامنه و آقایان محمدرضا عرب، رسول صدرعاملی، جمال شورجه، غلامرضا رمضانی، اکبر نبوی و محمد داوودی داوری فیلم‌های ایرانی را به عهده داشتند(دبیر داوران: جواد میرزابیاتی)، مسئولیت داوری فیلم‌های ویدئویی و پویانمایی به عهده ناصر هاشم زاده، مهدی طباطبایی نژاد، تهماسب صلح جو،  مینو فرشچی و سعید توکلیان بود هیات انتخاب این بخش نیز به عهده آقایان ناصر هاشم زاده، علی درخشی، بهمن حبشی، حبیب الله بهمنی و مهدی همایونفر بود (دبیر هیئت داوران و انتخاب: فرزاد اژدری) و 27 داور کودک و نوجوان از استان‌های کشور، نیز داوری آثار ارائه شده در بخش‌های رقابتی جشنواره را به دبیری فرزان معظم انجام دادند.

همچنین خانم گیتی خامنه و آقایان شفیع آقا محمدیان، علی اکبر محمودی، جمیل رستمی، ناصر رفایی، سعید توکلیان ، حبیب احمدزاده ، امیر اسفندیاری و داریوش دامیار هیأت انتخاب بخش بین‌الملل بودند(دبیر این بخش: سید سعید صالح)، پوران درخشنده و علیرضا خمسه از ایران، ریه ناکانو از ژاپن، آندژی رومن یاسیه ویچ از لهستان، سیمون بوگویویچ نارات از زاگرب، صولافا حجازی از سوریه و فوسون اریکسن از ترکیه داوری بخش مسابقه سینمای بین‌الملل(دبیر این بخش: کامیار محسنین) را به عهده گرفتند.
هیئت داوران سیفژ متشکل از محسن چینی فروشان از ایران، فردوسه بولبولیا از ژوهانسبورگ و سیمون بوگویویچ نارات از زاگرب بودند و 26 کودک و نوجوان از کشورهای مختلف قضاوت در بخش‌های رقابتی جشنواره را به عنوان داوران کودک و نوجوان بین‌الملل عهده‌دار شدند.
مرتضی پور صمدی، علیرضا زرین دست و ساعد نیک نژاد هیئت داوران مسابقه عکس بودند(دبیران بخش مسابقه عکس فیلم: مهدی دلخواسته و آرش صادقی)
خانم سهیلا علوی زاده، جابر قاسم علی، حمید جمدر، شهرام اشرف ابیانه، مصطفی جمشیدی، علی روئین تن و محمد ابراهیم سلطانی فر هیئت انتخاب و داوری مسابقه فیلمنامه نویسی جشنواره بودند(دبیر این بخش: محمود افسریان).
نشست پرسش و پاسخ 12 فیلم از 16 فیلم بخش مسابقه سینمای ایران با حضور کارگردان فیلم و علاقه‌مندان و صاحبان فکر و اندیشه در حوزه سینما برگزار شد. نشست «تعامل ادبيات و سينما»، نشست تخصصی «سینماگران عضو سیفژ»، نشست تخصصی «جایگاه عنصرقهرمان درسینمای کودک» و نشست «مخاطب شناسی در سینمای کودک»  با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان حوزه سینما اجرا شد.
چهار کارگاه آموزشی با عنوان: 1- عروسک گردانی، 2- آموزش فیلم های سه بعدی، 3- آموزش گریم برای کودکان و 4- فیلمسازی کودک و نوجوان نیز در زمان جشنواره برگزار شد.
پنج بزرگداشت هم در خلال برگزاری جشنواره انجام گرفت (محمدعلی کشاورز، محمد کاسبی، جهانبخش سلطانی، غلامرضا رمضانی و وحید نیکخواه آزاد).

 

=========

پروانه های زرین بخش مسابقه سینمای ایران


دستاوردهای فنی و هنری (نامزدها)
۱/    آهوی پیشونی سفید
۲/    بالابان
۳/    سلام بر فرشتگان
۴/    فی تیله و ماه پیشونی
۵/    یک فراری از بگبو
۶/    صدای پای من

جوایز:
۱/    بالابان: دیپلم افتخار به کارگردان سید رضا صافی
۲/    سلام بر فرشتگان: پروانه زرین (کامران سحرخیز، سید هادی اسلامی)
۳/    یک فراری از بگبو: دیپلم افتخار به جلوه های ویژه محمد لطفعلی

* هیئت داوران برای تکریم بازیگران کودک، جوایز را به دو بخش کودک و نوجوان تقسیم نمودند.

بهترین بازیگران کودک و نوجوان (دختر)
۱/    ترلان پروانه (آهوی پیشونی سفید)
۲/    یاسمین نوروزی (پاریس تا پاریس)
۳/    کیمیا حسینی (سلام بر فرشتگان)
۴/    معصومه شکوری (باد و مه)
۵/    زهرا حق گو سخن (شیر تو شیر)
۶/    پریا مردانیان (رویای سینما)
۷/    پریا مردانیان (آهوی پیشونی سفید)

جوایز:
۱/    ترلان پروانه (آهوی پیشونی سفید) پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان
۲/    یاسمین نوروزی (پاریس تا پاریس) دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک
۳/    کیمیا حسینی (سلام بر فرشتگان) پروانه زرین بهترین بازیگر کودک
۴/    معصومه شکوری (باد و مه) دیپلم افتخار بهترین بازیگر نوجوان

بهترین بازیگر کودک و نوجوان (پسر)
۱/    پیام اریس  (باد و مه)
۲/    محمد حسین دریابگرد (بالابان) نوجوان
۳/    محمد مهدی احدی (بهشت اینجاست)
۴/    علی معرفتی (پرواز بادبادکها)
۵/    علی شادمان (رویای سینما)/ نوجوان
۶/    حسین قاسمی هنری (شیر تو شیر)
۷/    ارشیا طالبی (مادر پاییزی)
۸/    فه هال اسماعیل (مصائب چارلی)
۹/    شاهین حیدری (شیر تو شیر)

جوایز:
۱/    پیام اریس  (باد و مه) پروانه زرین بهترین بازیگر کودک
۲/    علی شادمان (رویای سینما)/ نوجوان / پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان
۳/    فه هال اسماعیل (مصائب چارلی) دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک
۴/    شاهین حیدری (شیر تو شیر) دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک

بهترین فیلمنامه
۱/    رویای سینما (علی شاه حاتمی)
۲/    سلام بر فرشتگان (فرزاد اژدری)
۳/    مصائب چارلی (علیرضا سعادت نیا)

جایزه:
سلام بر فرشتگان (فرزاد اژدری) پروانه زرین بهترین فیلمنامه

بهترین کارگردانی
۱/    محمدعلی طالبی (باد و مه)
۲/    علی قوی تن ‏(پرواز بادبادکها)
۳/    علی شاه‏حاتمی و حمید شاه حاتمی (رویای سینما)
۴/    فرزاد اژدری (سلام بر فرشتگان)
۵/    ابراهیم فروزش (شیر تو شیر)
۶/    علیرضا سعادت نیا (مصائب چارلی)

جوایز:
۱/    علی شاه‏حاتمی و حمید شاه حاتمی (رویای سینما) پروانه زرین بهترین کارگردانی
۲/    علیرضا سعادت نیا (مصائب چارلی) دیپلم افتخار بهترین کارگردانی


بهترین فیلم
۱/    رویای سینما (علی شاه حاتمی – بنیاد سینمایی فارابی)
۲/    سلام بر فرشتگان (حسن علیمردانی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)
۳/    مصائب چارلی (علیرضا سبط احمدی - مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)

جایزه:
سلام بر فرشتگان (حسن علیمردانی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی) پروانه زرین

بهترین فیلم
جایزه ویژه هیئت داوران:
۱/    محمدعلی طالبی
۲/    ابراهیم فروزش

بهترین فیلم از نگاه تماشاگران:
پروانه زرین به آهوی پیشونی سفید ساخته سید جواد هاشمی
دیپلم افتخار به فیلم بهشت اینجاست

==========
بخش ویدیو ایرانی


نامزدهای بهترین اثر ویدئویی بلند:
1/ توریست
2/ خشت بهشت
3/ کلاس سوم ب
پروانه زرین بهترین ویدیو بلند به فیلم توریست

نامزدهای بهترین کارگردانی ویدئویی بلند:
1/ مجید اسماعیلی(خشت بهشت)
2/ فریدون حسن پور(دوستان خوب)
3/ غلامرضا رمضانی(شب نشینی. کلاس سوم ب)
4/ احسان عبدی پور(توریست)
پروانه زرین بهترین کارگردان به احسان عبدی پور کارگردان فیلم توریست

نامزدهای بهترین فیلم نامه ویدئویی بلند:
1/ محسن جسور(خشت بهشت)
2/ غلامرضا رمضانی(شب نشینی)
3/ علی فرزین فرد(کلاس سوم ب)
4/ احسان عبدی پور(توریست)
پروانه زرین بهترین فیلمنامه به علی فرزین فرد برای فیلم کلاس سوم ب
دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به احسان عبدی پور برای فیلم توریست

نامزدهای بهترین کارگردانی ویدئویی نیمه بلند و کوتاه:
1/ فاطمه دست مرد(سکوت برکه ها)
2/ جلال ساعد پناه (صدای باران)
3/ داریوش غذبانی(ماجرای آن روز)
4/ تیمور قادری(انار، میوه بهشت است)
5/ شمیم مستقیمی(روزهای رنگی)
پروانه زرین بهترین ویدیو کوتاه و نیمه بلند: صدای باران ساخته جلال ساعدپناه

نامزدهای بهترین بازیگر کودک و نوجوان:
1/ محمدعلی آشوب(شب نشینی)
2/ محمد صالح پورشیخ علی و سید محمد حسینی(توریست)
3/ هلیا خالقی(ماجون)
4/ محمدرضا خوش رفتار(دوستان خوب)
5/ سبحان دهقان منشادی و محمد حامد فتوحی(دویدن برای پشیمانی)
6/ علی قاسمی(خشت بهشت)
7/ علی منادی(یک اشتباه کوچولو)
8/ مهدی مهاجری(خداجیرجیرک ها را دوست دارد)
9/ نیکی نصیریان(یکی بود یکی نبود)
پروانه زرین بهترین بازیگر (پسر) به سید محمد حسینی  برای فیلم توریست
دیپلم افتخار بهترین بازیگر (پسر) به محمد صالح پورشیخ علی برای فیلم توریست
دیپلم افتخار بهترین بازیگر(پسر) به علی قاسمی برای فیلم خشت بهشت
پروانه زرین بهترین بازیگر(دختر) به نیکی نصریان فر برای فیلم یکی بود یکی نبود

جوایز این بخش از طرق پحش کلیپ هایی که با حضور کودکان و نوجوانان ساخته شده بود اعلام شد و به نوعی این شکل اهدای جوایز مخاطبان را تحت تاثیر قرار داد.

بخش پویانمایی ایرانی
نامزدهای بهترین اثر پویا نمایی و کارگردانی:
1/ این هم پول ماهی(علی حسین خان،مرتضی احمدوند)
2/ بالاتر از سیاهی (وحید گلستان)
3/ بی بازگشت(فرنوش وکیارش عابدی)
4/ زنی زیر یخ ها آواز می خواند(مریم خلیل زاده)
5/ طنزهای طلایی(حسین مرادی زاده)
6/ میهمان ماه و کوچولولو (ریحانه کاوش)
7/ لالایی ها، خواب های پارچه ای(سارا نامجو)
دیپلم افتخار به سارا نامجو برای فیلم لالایی ها خواب های پارچه ای
دیپلم افتخار به حسین مرادی زاده برای فیلم ظنزهای طلایی
دیپلم افتخار به مریم خلیل زاده برای فیلم زنی زیر یخ ها آواز می خواند
پروانه زرین ویژه هیات داوران به علی رییسی و ریحانه کاوش برای فیلمهای میهمان ماه و کوچولولو

جوایز سازمان سیفژ
تقدیر از فیلم «دختر زمستان» برای روایتی روشن و خوش ساخت، با نقش آفرینی هایی خیلی خوب از بازیگران کودک و بزرگسال فیلم برنده «رویاپرداز» است به کارگردانی ریری ریزا – برای آنکه به یادمان می آورد رویاها تحقق پیدا می کنند!

جایزه ویژه محمد الدوره به سید سعید سعدی تهیه کننده فیلم راه نجات به کارگردانی راما قویدل
این جایزه به عنوان قدردانی از نماد مقاومت مردم فلسطین اهدا شد.

پروانه زرین داوران کودک و نوجوان ایرانی به پاریس تا پاریس ساخته محمد حسین لطیفی از آثار بخش مسابقه سینمای ایران
هیات داوران کودک و نوجوان متشکل از  ۳۵ عضو  بود.

جایزه شهید بهنام محمدی به فیلم صدای پای من به کارگردانی مهرداد خوشبخت

=============
جوایز داوران کودک و نوجوان بخش بین الملل

پروانه های زرین بخش بین الملل
بهترین فیلم: (پروانه زرین بهترین فیلم بلند)
جایزه این بخش به فیلم " باد و مه" محصولی از کشور ایران اهدا می شود؛ به دلیل ترتئه تصویری پر رنگ از مهر و محبت خانواده؛ ضمن این که تصویربرداری غنی و موسیقی خوب فیلم در ارائه تصویر فوق نقش بسزایی داشت.

پروانه زرین بهترین کارگردانی فیلم بلند:
جایزه این بخش به فیلم "دختر زمستان"، محصول مشترک آلمان و لهستان اهدا می شود. در این اثر کارگردان بازیگران خود را در مسیر درام سنگین و پر تنش به خوبی هدایت کرد؛ و فاصله زمانی زندگی در عضر حاضر تا اتفاقات وحشتناک و خشونت بار جنگ جهانی دوم را نشان می دهد.

پروانه زرین بهترین فیلم نامه:
داوران تصمیم گرفتند جایزه این بخش را به فیلم نامه نویس اندونزیایی سالمان آریستو تقدیم کنند؛ کسی که در فیلم "رویا پرداز" با مفاهیم زیبا و جهان شمولی توانست به ذهن و قلب مخاطبان بسیار زیادی در سراسر جهان نفوذ کند و راه خود را در وجودشان باز نماید.

پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان:
جایزه این بخش تقدیم می شود به ....برای نقش آفرینی و بازی گرم و درخشان او در فیلم اندونزیایی  "عقاب در قلب من".

پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری:
جایزه این بخش به محصولی از کشور ژاپن تقدیم می شود؛ "داستان شگفت انگیز جنگل اولیس"؛ اثری که در آن داستان بی نظیر و سحر انگیر کودکانه ای با مولفه ها و عناصر قصه با تصویر برداری و ابزارهای فنی به زیبایی و هنرمندی تمام به هم در آمیخته است.

پروانه زرین بهترین فیلم آسیایی:
جایزه این بخش به محصولی از کشور هند با عنوان "هارون" به کارگردانی وینوود گاناترا تقدیم می شود؛ اثری که در آن کنش های زیبا و عاطفی توجه بیننده را به مسائل با اهمیتی جلب می کند و به در جهانی از هم گسسته و تقسیم بندی  شده مشوق صلح و آرامش است.

پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران ( به کارگردان):
هیات داوران این جایزه را به محصولی از کشور بلژیک به کارگردانی الیویر رینگر تقدیم می کند؛ کسی که در فیلم خود دیدگاهی بکر و تازه به داستان ابدی خیال پردازی تر رهگذر ذهن کودک می بخشد. 

دیپلم افتخار:
جایزه این بخش به "صدای پای من" از کشور ایران تقدیم می شود. این اثر با رویکردی زنده و لذت بخش به سوژه ای دراماتیک می پردازد، و روایت مطلوبی از شخصیت اصلی فیلم تا زمان بازیابی عزت نفس و اعتماد به نفس او را به همراه دارد.

پروانه زرین بهترین اثر کوتاه (کارگردان):
جایزه این بخش به فیلم کوتاه "مختار" از کشور کانادا تقدیم می شود؛ به دلیل نشان دادن داستانی قدرتمند و دراماتیک به واسطۀ چشم انداز روان شناختی ژرف؛ ضمن اینکه سینماتوگرافی فوق العاده و حرفه ای  در نشان دادن این تصویر نقش به سزایی داشت.

پروانه زرین بهترین پویانمایی بلند:
به دلیل کیفیت بالا و تلفیق شور و احساس با لذت توامان به " مرغی در جنگل" از کره جنوبی

پروانه زرین بهترین پویانمایی کوتاه:
به دلیل طنز بی نقص و پیام مفید اثر در مورد زندگی، جایزه بهترین کارگردانی به " اژدهای بی آزار " از فرانسه

پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران:
برای همدلی و همدردی با کودکان کلمبیایی و پویانمایی غنی اثر به "صداهای کوچک" از کلمبیا

=============
سینماگران ۲۹ کشور جهان در بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان حضور داشتند.
حدود ۷۰ هنرمند از کشورهای مختلف جهانی در جشنواره بیست و پنجم فیلم کودک حضور داشتند.
این هنرمندان از ۱۴ کشور از آسیا، ۱۰ کشور از اروپا، ۳ کشور از آفریقا و ۲ کشور از آمریکا در جشنواره فیلم کودک حضور داشتند.
همچنین کشورهای فنلاند، بنگلادش و ونزوئلا با ۵ میهمان، کشورهای تاجیکستان، کره جنوبی و اسپانیا با ۴ میهمان و کشورهای ایتالیا ، ارمنستان، تونس، مصر لبنان، هند و بلغارستان با ۳ میهمان گسترده ترین حضور را در جشنواره بیست و پنجم تجربه کردند.     
رویکرد جشنواره به آسیا و کشورهای اسلامی در بیست و پنجمین دوره این رویداد مشهود بود که علاوه بر نمایش آثاری از این کشورها، هنرمندان کشورهای آسیایی و به ویژه اسلامی حضوری گسترده را در جشنواره تجربه کردند.
میهمانانی از کشورهای مسلمان بنگلادش، تاجیکستان، لبنان، سوریه، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، اردن، قطر و ارمنستان و کشورهای آسیایی کره جنوبی، هند، ژاپن و چین در جشنواره فیلم کودک حضور داشتند.

اسامی میهمانان خارجی جشنواره بیست و پنجم:
1/ داوید سولافه حجازی داور بخش بین الملل و انمیاتور برنده دوره گذشته جشنواره از سوریه
2/ سیمون بوگویه ویچ نارات از کرواسی داور بین الملل و مدیر هنری زاگرب فیلم
3/ فوسون اریکسون داور بین الملل و دبیر جشنواره فیلم کودک کپنهاگ
4/ ریه ناکنو از ژاپن داور بین الملل و رییس شرکت پاندورا
5/ اندژی رومان یاسیه ویچ از لهستان داور بین الملل، کارگردان و رییس بخش کودک در کانون کارگردانان لهستان
6/ فردوسه بولبولیا از آفریقای جنوبی و داور سیفژ
7/ کارمن سانتوس داور سیفژ و فیلمساز و مجری کارگاه های فیلمسازی از اسپانیا
8/ میکائیل نازارنکو از ارمنستان
9/ روبرت ساهاکیانتس از ارمنستان
10/ خیمنا کئستا گوری از اسپانیا
11/ تادمئوس از اسپانیا
12/ جوانمرد پاییز از افغانستان
13/ کلر چیمنو از ایتالیا
14/ جولیانا بنیکاسا از ایتالیا
15/ سوفیا رحمان از بنگلادش
16/ آنیمتهی زمان از بنگلادش
17/ سیتورا سعیدوفا تاجیکستان
18/ امیر خاخاروف از تاجیکستان
19/ نادین بوکادیدا از تونس
20/ فائوز شبیل از تونس
21/ جوئل لویکانن از فنلاند
22/ ایتو لمبرگ از فنلاند
23/ یو را کو از کره جنوبی
24/ سئونگ هیوک کیم از کره جنوبی
25/ سلسته ولاسکوئز از ونزوئلا
26/ داوید کورسپانده از ونزوئلا
27/ ایشواریا کونداپورام از هند
28/ سیریش چاندرا اودتا از هند

داوران کودک و نوجوان بخش بین الملل
1/ اینانتو زمان از بنگلادش کارشناس سینما
2/ پاتریا دل کارمن از ونزوئلا کارشناس سینما
3/ خورخه کامپوس از ونزوئلا کارشناس سینما
4/ آنتونیا بگوزیچ از کرواسی انیماتور
5/ عبدالعزیز مخیون از مصر
6/ می یونگ چی از کره جنوبی برنامه ریز جشنواره فیلم کودک پوسان
7/ مارسلا دوهنا لوفا برنامه ریز جشنواره فیلم کودک زلین از جمهوری چک
8/ ریم صالح نماینده جشنواره فیلم ترابیکای دوحه از لبنان
9/ الکساندر میهایلوف دبیر جشنواره آرت آمفورا از بلغارستان
10/ موتاژ داژانی دبیر جشنواره فیلم کودک ژانا از اردن
11/ هو کمینگ دبیر جشنواره فیلم کودک پکن و مدرس دانشگاه از چین
12/ متکا دداکوویچ رییس بخش کودک تلویزیون اسلوونی
13/ حسن عالیش رییس جشنواره فیلم کودک سوسه از تونس
14/ عماد حیدر رییس شبکه طه تی وی از لبنان
15/ تاکاشی نیوا رییس کمپانی پیونیوا از ژاپن
16/ الی استانگلاند رییس کمپانی کوریاندر از نروژ
17/ پدرو کورسپاد از سفارت ونزوئلا
18/ محمد السماک نماینده شبکه الجزیره از قطر
19/ وینود گاناترا کارگردان فیلم هارون آرون از هند
20/ سهراب فتوره چی کارگردان نوجوان فیلم از نگاه بیننده از آمریکا
21/ ماییکی کانتولا مجری کارگاه های آموزش پویانمایی کودکان از فنلاند
22/ فاروق الرشیدی مدرس سینما از مصر
23/ پراودا کایروفا مدرس سینما و مسئول بخش کودک کانون کارگردانان بلغارستان
24/ فاریس خدم مدیر خانه فرهنگ نجف از عراق
25/ محمود عبدالسمیع مدیر فیلمبرداری و رییس مجمع سینمای مصر
26/ آصف نورانی منتقد فیلم از پاکستان
27/ رومیانا استفانوفا هماهنگ کننده بنیاد سینمای آرت آمفورا از بلغارستان
28/ ماهر ابوطالب عضو هیات انتخاب شکبه طه تی وی

چهارشنبه 11 مرداد 1391 ساعت 11:12 بازدیدها: 4414