پیام جشنواره بیست و پنجم


برگزیدگان جشنواره بیست و سوم PDF چاپ نامه الکترونیک

جشنواره بیست و سوم از دهم تا پانزدهم مرداد ماه سال ۱۳۸۸ با حضور ۱۶ اثر در بخش مسابقه فیلم های بلند سینمای ایران، ۱۳ اثر در بخش مسابقه آثار ویدئویی بلند ایران، ۵ اثر در بخش مسابقه آثار ویدئویی نیمه بلند ایران، ۴۲ اثر در بخش مسابقه آثار ویدئویی کوتاه ایران، ۵۷ اثر در بخش آثار پویانمایی ایران، ۲۴ اثر در بخش مرور آثار سینماگران همدانی (با سینماگران همدان)، ۲۳ اثر در بخش کودکان غزه و فیلم‌سازان ایرانی، ۱۳ اثر در بخش ره‌آورد جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر، ۷ اثر در بخش اربابان کمدی محبوب بچه‌های همه نسل‌ها، ۱۶ اثر در بخش محبوب‌ترین نقاشی‌های متحرک سینمایی تاریخ سینما، ۱۵ اثر در بخش کودکان و نوجوانان کشورهای اکو (سازمان همکاری‌های اقتصادی)، ۱۲ اثر در بخش کودکان و نوجوانان اسکاندیناوی، ۷ اثر در بخش مسابقه آثار ویدئویی بلند بین‌الملل، ۲۲ اثر در بخش مسابقه آثار ویدئویی کوتاه بین‌الملل، ۱۷ اثر در بخش مسابقه سینمای بین‌الملل و ۱۹ اثر در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه بین‌الملل کار خود را آغاز کرد.
در این فستیوال فرهنگی و سینمایی، فرزاد اژدری، حمید جمدر، بهمن حبشی، بیژن میرباقری و وحید موسائیان مسئولیت انتخاب فیلم‌های ایرانی را به عهده داشتند، مسئولیت داوری فیلم‌های نیمه بلند، کوتاه و پویانمایی به عهده محمدعلی صفورا، وحید موسائیان و سیداحمد میرعلایی بود و ۸۸ داور کودک و نوجوان از استان‌های کشور، نیز داوری آثار ارائه شده در بخش‌های رقابتی جشنواره را انجام دادند.
همچنین امیر اسفندیاری، جمال امید و محمدرضا مختاری هیأت انتخاب بخش بین‌الملل بودند، ابراهیم فروزش و رسول صدرعاملی از ایران، حسن علیلش از تونس، هندان اپیکچی از ترکیه، لوئیزا لینس از برزیل و لوسیکا ریکاکی از یونان داوری بخش مسابقه سینمای بین‌الملل را به عهده گرفتند و ۱۴ کودک و نوجوان از کشورهای مختلف قضاوت در بخش‌های رقابتی جشنواره را به عنوان داوران کودک و نوجوان بین‌الملل عهده‌دار شدند.
۱۹ سالن از ۲۳ سالن سینمایی به اکران آثار جشنواره اختصاص یافت و ۴ سالن باقیمانده نیز فیلم‌های روز سینمای ایران  را اکران کردند. برگزاری نشست‌های تخصصی و نقد و بررسی آثار، اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری و برپایی تور گردشگری و بازدید از آثار باستانی و اماکن گردشگری از جمله برنامه‌های جنبی جشنواره فیلم کودک بود که برای میهمانان در نظر گرفته شده بود.
علاوه برنمایش آثار در سالن‌های نمایش در طول ایام جشنواره، با حضور کودکان و نوجوانان برنامه فرهنگی و معنوی فرزندان انتظار اجرا شد، نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای با عنوان بازی‌های سرزمین من به همت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ایران آغاز به کار کرد.
نشست نقد و بررسی فیلم خاله سوسکه با حضور نادره ترکمانی کارگردان فیلم و علاقه‌مندان و صاحبان فکر و  اندیشه در حوزه سینما برگزار شد، فیلم موج سوم در سینما کانون شهر همدان و با حضور آرش سجادی‌حسینی کارگردان این اثر نقد و بررسی شد. میزگردهای «اقتباس ادبی برای سینمای کودکان و نوجوانان» با موضوعات «نقش رسانه در اعتلای ادبیات و سینمای کودک و نوجوان» با حضور گیتی خامنه‌ای کارشناس و مجری برنامه‌های کودک و «رهیافت‌ها، موانع و امکانات موجود اقتباس ادبی» با حضور مصطفی رحماندوست شاعر و نویسنده کودک و نوجوان و سایر هنرمندان و علاقه‌مندان حوزه سینما اجرا شد.
۸ مرکز شهرستان و ۱۱ شهر با اجرای مطلوب برنامه‌های جنبی جشنواره، آنچنان کودکان و نوجوانان و حتی بزرگترها را به غرق در شادی و نشاط کردند که گویی جشنواره میهمان همیشگی آنان است.
دو بزرگداشت هم در خلال برگزاری جشنواره انجام گرفت. نکوداشت مهدی آذریزدی نویسنده آثار کودک و علی شاه حاتمی کارگردان نام آشنای سینما.

 

بهترین فیلم بخش بین الملل
۱/    بهترین فیلم آسیایی "کودک و فرشته" از ایران به کارگردانی مسعود نقاش زاده
۲/    بهترین فیلم نیمه بلند "ورزشکار آماتور" از انگلستان به کارگردانی مارک کراست
۳/    بهترین فیلم ویدئویی بلند "بالهای خوشبختی" از ایران به کارگردانی بهروز شعیبی و فیلم "و کسی در راه است" به کارگردانی رهبر قنبری
۴/    بهترین فیلم پویانمایی "گرگ و میش" از ایران به کارگردانی محمد سلیمانی زاده
۵/    بهترین بازیگر نوجوان به " مهرشاد اسفندیاری" به خاطر فیلم  "و کسی در راه است"
۶/    بهترین فیلمنامه به فیلم  "پیانوی جنگل" از ژاپن به کارگردانی ماسایوکی کوجی ما
۷/    بهترین کارگردان به  "آتالای تاسد یکن" از ترکیه به خاطر فیلم  "مومو"
۸/    جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم  "پسرکیهانی" از برزیل
۹/    بهترین فیلم بلند به فیلم  "پیانوی جنگل" از ژاپن

داوران کودک و نوجوان بخش بین الملل
۱/    جایزه ویژه پویانمایی به فیلم "شورش موشها" از اسپانیا به کارگردانی داوید آلخاندرو گن و تهیه کنندگی خوزه مانوئل آبلیرا
۲/    پروانه زرین بهترین اثر ویدئویی به فیلم "مادرهای برفی" از ایران به کارگردانی پیمان نهان قدرتی و تهیه کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
۳/    پروانه زرین بهترین فیلم کوتاه به فیلم "نوبت منه" از آلمان به کارگردانی عصمت ارگون و تهیه کنندگی کاته کاسپار             
۴/    پروانه زرین بهترین فیلم بلند به فیلم "رنگین کمانی ها" از اندونزی به کارگردانی ریری ریزاو تهیه کنندگی میرالسمانا

فیلم بلند سینمای ایران
۱/    دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به محمد رضا گوهری و مسعود نقاش زاده به خاطر فیلم "کودک و فرشته"
۲/    پروانه زرین بهترین کارگردانی به غلامرضا رمضانی به خاطر فیلم "همبازی"
۳/    پروانه زرین فیلم بلند به فیلم "کودک و فرشته"
۴/    جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم "پرواز مرغابی‌ها"
۵/    بهترین فیلم از نگاه مخاطبان فیلم "خاله سوسکه" اثر نادره ترکمانی

بهترین بازیگر کودک و نوجوان
۱/    دیپلم افتخار به پارسا نصیریان برای بازی در فیلم "بال‌های خوشبختی" و سوگل نصرتی برای بازی در فیلم "افسانه خورشید"
۲/    دیپلم افتخار به مونا احمدی برای بازی در فیلم "کودک و فرشته"، ضمن تقدیر از متین حیدرنیا برای بازی در فیلم "مسیر عشق"
۳/    پروانه زرین به محمد جواد جعفر پور برای بازی در فیلم "۱۲ روز"

بهترین اثر ویدئویی بلند سینمای ایران
۱/    جایزه ویژه به فیلم "۱۲ روز" به کارگردانی مصطفی قربان پور
۲/    پروانه زرین بهترین اثر ویدئویی بلند به فیلم "بال‌های خوشبختی" به کارگردانی بهروز شعیبی

آثار ویدئویی نیمه بلند سینمای ایران
۱/    تقدیر از فیلم "هدیه ای به آسمان"
۲/    لوح تقدیر و پروانه زرین به فیلم "یه روز قشنگ برفی"

فیلم کوتاه سینمای ایران
۱/    تقدیر هیئت داوران این بخش از مصطفی کرمی به خاطر فیلم "بچه های اناران"
۲/    دیپلم افتخار به فیلم "لبخند فرشتگان"
۳/    دیپلم افتخار به فیلم "هاوری"
۴/    دیپلم افتخار به فیلم "خاتون"
۵/    پروانه زرین به فیلم "مادرهای برفی"

آثار پویانمایی سینمای ایران
۱/    دیپلم افتخار به فیلم "سیب سرخ"
۲/    دیپلم افتخار به فیلم "گرگ و میش"
۳/    جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم "صندوق شاهد"
۴/    پروانه زرین به فیلم "همسایه ات را مخور"

منتخب داوران کودک و نوجوان سینمای ایران
•    پروانه زرین به فیلم  "یک وجب از آسمان" به کارگردانی علی وزیریان

بخش جنبی
جایزه استانداری همدان به فیلم "پرواز مرغابی ها" ساخته علی شاه حاتمی                                                                       
جایزه بنیاد شهید و امور ایثارگران به مسعود نقاش زاده برای فیلم "کودک و فرشته"                                                                    
جایزه ویژه اکو به دو فیلم "مومو" از ترکیه و "نقش و نقاش" ساخته مهدی جعفری از ایران

دوشنبه 14 شهریور 1390 ساعت 15:36 Hits: 4971