بهرام دهقانی: سینمای کودک نیازمند برنامه‌ریزی مناسب است

بهرام دهقانی تدوین گر سینمای کشور گفت: هیچکدام از دو جریان اوج و افول سینمای کودک طبیعی نبوده و ما برای احیای دوباره سینمای کودک نیازمند یک برنامه‌ریزی قوی هستیم.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوان، این تدوینگر پیشکسوت سینمای کشور در ارزیابی خود از وضعیت حال حاضر سینمای کودک گفت: به اعتقاد من امروز آدرس مشخصی تحت عنوان ژانر کودک وجود ندارد. چرا که باید برای داشتن آدرس ابتدا فیلم ساخته شود، اما امروز فیلمی در این عرصه ساخته نمی‌شود که مخاطب بخواهد آدرس مشخص آن را بر سردر سینماها بیابد.
وی افزود: یکی از دلایلی که سینمای کودک در کشورهای دیگر همچنان وجود دارد این است که آنها توانسته‌اند تنوع را در فیلمسازی خود حفظ کنند آنها بیشتر به تولید، فکر می‌کنند و در نتیجه همیشه آثاری هم برای عرضه به مخاطب دارند.
این سینماگر تصریح کرد:  امروزه به نظر می‌رسد در کشور ما سینمای کودک و ساخت فیلم کودک لزومی ندارد چرا که نه مخاطب به دنبال این سینما است و نه هنرمند تمایلی به تولید دارد در نتیجه دیگر چیزی به نام سینمای کودک نمی‌بینیم.
دهقانی در پاسخ به این سوال که برای وجود آوردن احساس نیاز به سینمای کودک باید چکار کرد، خاطرنشان ساخت: مسأله مهم این است که امروز کودکان احساس نیاز خود به فیلم دیدن را از طریق منابع دیگری تأمین می‌کنند بنابراین لزوم درک این احساس باید جدی گرفته شود وگرنه مخاطب از طریق مختلف نیاز خود را برطرف می‌کند.

فهرست